Політичне тло зустрічі П. Порошенка з Д. Трампом

Зустріч Петра Порошенка з Дональдом ТрампомЗустріч Петра Порошенка з Дональдом Трампом

Президент України Петро Порошенко зустрівся з Президентом США Дональдом Трампом у четвер. Це була друга зустріч двох керівників держав. Вперше вони зустрілися у Вашингтоні в червні. Тоді голова Білого дому тільки починав знайомитися з ситуацією в Україні.

Зараз, за ​​словами Посла України в США Валерія Чалого, керівництво Сполучених Штатів добре проінформовано як про політичні процеси офіційного Києва, так і про проблеми, пов’язані з російською агресією на сході. За цей час американський міністр оборони Джим Маттіс відвідав Україну з офіційним візитом.

Президент України — один з небагатьох світових лідерів, з якими Президент США провів розширену зустріч віч-на-віч в кулуарах Генеральної Асамблеї ООН. Хоча вона була запланована на півгодини, але фактично тривала годину.

Будівля ООН в Нью-Йорку

Будівля ООН в Нью-Йорку

Під час спілкування з журналістами на початку зустрічі обидва лідери обминали тему Росії. Замість цього вони зосередилися на економічному співробітництві.

Відносини між Києвом та Москвою перебувають на найнижчій точці після того, як Росія окупувала Крим більше трьох років тому і розв’язала війну на Донбасі.

Президент Трамп високо оцінив прогрес, досягнутий Україною за останні місяці: «Я б не сказав, що це найпростіше місце для життя зараз, але щодня справи йдуть дедалі краще. І я чую дуже, дуже гарні речі. Отже Україна дуже добре розвивається», — сказав Трамп.

Залишилося нез’ясованим, чи обговорювали вони віч-на-віч відносини з Путіним, який не був присутній на сесії Генеральної Асамблеї ОНН.

Частиною порядку денного передусім були питання безпеки. Петро Порошенко заявив, що вони з Дональдом Трампом мають спільне бачення «нового рівня оборонного співробітництва».

Засідання Генеральної Асамблеї ОНН

Засідання Генеральної Асамблеї ОНН

Нині Сполучені Штати розглядають питання надання зброї Україні для зміцнення обороноздатності ЗСУ. Цю можливість ветував попередній Президент США Барак Обама, і проти цього виступає Росія.

Після зустрічі з Трампом в Нью-Йорку Порошенко сказав на телевізійному брифінгу: «Дуже важливо, щоб існувало спільне бачення нового рівня співробітництва у сфері оборони».

«Ми детально обговорили кожну галузь для розширення цього співробітництва, почавши зі співпраці з Військовою академією «Вест-Пойнт» та закінчивши співпрацею з Департаментом оборони США та іншими установами», — додав він, не кажучи про те, чи були досягнуті певні успіхи в ініціативі надання Україні оборонного озброєння.

Другою важливою темою була миротворча місія на Донбасі. За словами Президента України, «США повністю підтримали пропозицію України щодо розміщення миротворців з мандатом Організації Об’єднаних Націй, в тому числі на неконтрольованій частині українсько-російського кордону, що перешкоджатиме проникненню російських військ та російської зброї».

Миротворці ООН

Миротворці ООН

Проте у своїй заяві Президент Сполучених Штатів не висловив коментарів з цього питання. На думку політичного спостерігача Михайла Басараба це означає, що «зараз Адміністрація Президента США дуже обережно ставиться до цієї ініціативи. Тобто є підстави вважати, що сьогодні все не так просто і не обов’язково матиме щасливий кінець».

У цьому місяці Путін погодився з розміщенням на Донбасі миротворців ООН. Але Росія заперечила пропозицію України щодо заборони громадянам РФ брати участь у миротворчій місії, яку Київ хоче розгорнути на непідконтрольній ділянці кордону з Росією.

Президенти таж обговорили економічне співробітництво. Вони відзначили відродження двосторонніх відносин у секторі економіки. За словами П. Порошенка, товарообіг між Україною та США за останні 7 місяців збільшився в 2,5 рази. Президент України відзначив великий успіх першої емісії українських державних облігацій на світових ринках: серед інвесторів було багато американських компаній, включаючи Goldman Sachs та JPMorgan. Порошенко вважає, що економічне співробітництво з багатьма американськими компаніями, які займаються бізнесом в Україні було покращене. «Ця справа є досить промовистою, — сказав Трамп. — Компанії зараз з великою охотою йдуть в Україну. Вони бачать там величезний потенціал, тому турбуйтесь про них».

Майк Пенс

Майк Пенс

В зустрічі Порошенка з Трампом також взяли участь віце-президент США Майк Пенс, державний секретар Рекс Тіллерсон та інші старші посадові особи США.

«Голос Америки» навів ще одне непряме підтвердження відновлення економічного співробітництва між країнами: напередодні зустрічі Білий дім розмістив на Твіттері фотографію з інформацією про доставку в Україну вугілля як приклад взаємовигідного співробітництва.

Щоб отримати додаткову інтерпретацію зустрічі журналісти звернулися до Твіттер-каналу прес-служби Президента США. Багато хто з них виділив прикметник «чудовий», яким Трамп описував зустріч з Порошенком. «Це було чудово, що сьогодні у нас в Нью-Йорку був Президент України Петро Порошенко», — написав Трамп.

«Дональд Трамп — це людина, яка дуже швидко і емоційно реагує на різні речі», — говорить політолог Олексій Голобуцький. На думку експерта, така реакція Трампа свідчить про те, що емоційний контакт зі співрозмовником був встановлений і що Президенти могли домовитись про щось важливе.

Олесь Рахманний

Be the first to comment on "Політичне тло зустрічі П. Порошенка з Д. Трампом"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**