Кремлівський політичний проект «Віктор Медведчук»

Віктор МедведчукВіктор Медведчук

Кремлівський політичний проект «Віктор Медведчук» набуває все більш реальних обрисів. Журналісти Радіо Свобода стверджують, що проросійський олігарх, який готується взяти участь у виборах до Верховної Ради України, а можливо і в президентських виборах, купив телеканал «112 Україна».

Телеканал «112 Україна» з’явився безпосередньо перед Революцією Гідності. Він був заснований близьким сподвижником Януковича, тодішнім міністром внутрішніх справ Віталієм Захарченком, який слідом за своїм господарем втік до Росії. У квітні 2018 року телеканал придбала швейцарська компанія — Акціонерне товариство «Plirofories». Ця фірма належить громадянину Німеччини Едуарду Кацу, котрий також є власником автосалону вживаних автомобілів «Exclusive Cars Katz», який розташований в селі Кюнцель, що в землі Гессен. Новий власник довірив обов’язки генпродюсера телеканалу Артему Марчевському, який є підлеглим Медведчука. Відтоді телеканал, на думку журналістів Радіо Свобода, які підтверджують свої висновки численними задокументованими фактами, почав поширювати інформацію та знімати цілі програми про Медведчука.

Після публікації Радіо Свобода матеріалів про відносини Медведчука зі «112 Україна» її керівництво припинило угоду про співпрацю з Радіо Свобода. З телевізійного ефіру зникла програма «Донбас-Реалії», яка розповідає про війну на Донбасі.

 «112 Україна»

«112 Україна»

Це не перший в нинішньому році медіаскандал, пов’язаний з Медведчуком. Творці документального фільму про Василя Стуса, останнього совєтського політв’язня, який помер в колонії при нез’ясованих обставинах, зазнали тиску з боку адвокатів Медведчука та були змушені вирізати з фільму фрагменти, котрі, як стверджує сам Медведчук, подають його в хибному світлі.

Медведчук, який на початку 80-х років трудився юристом, адвокатом, і в той же час агентом КГБ, був державним захисником Василя Стуса, котрого звинуватили в антисовєтській діяльності. Згідно зі збереженими стенограмами судового процесу, Медведчук підтримував не свого клієнта, а прокурора. У наш час олігарх пояснював це тим, що такими були правила гри, і він не мав впливу на них, оскільки Стус порушив чинні в той час закони. Проте навіть совєтські закони не вимагали від адвокатів підтримувати сторону обвинувачення.

У 1990 році Віктор Медведчук був обраний президентом Спілки адвокатів України. Згодом він заснував Міжнародну адвокатську компанію «Бі.Ай.Ем» (BIM – Ben Israel Medvedchuk), співзасновниками якої були Григорій та Ігор Суркіси, Валентин Згурський, Юрій Карпенко, Богдан Губський, Юрій Лях. Цю групу називають «київської сімкою», а про їхній спільний бізнес ходять легенди. Серед основних напрямків діяльності фірми, за неофіційними даними, було сприяння у відкритті закордонних валютних рахунків, сприяння в реєстрації підприємств в офшорних зонах та придбанні нерухомості в зарубіжних країнах.

Основний капітал Віктор Медведчук заробив завдяки двом напрямкам — нафтопродуктам і сільськогосподарській продукції. Його структури, починаючи з 1991-1992 років, брали кредити в іноземних банках для закупівлі нафти. «Ми протягом 4-5 років переробляли нафту в Україні. Заробляли на цінах на нафтопродукти, і тим самим отримували шалені прибутки. Ми постачали нафтопродукти і покривали 10-12% ринку нафтопродуктів України. Не за рахунок купив-продав, а за рахунок ввезення і переробки нафти тут», — розповідав Медведчук.

ТВі

ТВі

У грудні 2009 року в інтерв’ю телеканалу ТВі екс-президент Леонід Кравчук заявив, що Віктор Медведчук консультує Юлію Тимошенко, а також Віктора Януковича. «Він не тільки її консультує, він консультує Партію регіонів… Вони до нього звертаються, коли мова йде про Конституцію, про відносини з Росією».

За поліпшення іміджу кандидата в депутати Верховної Ради, а, можливо, навіть претендента на найвищий пост у державі, взялася його дружина Оксана Марченко, яка під час президентства Леоніда Кучми стала ведучою на телебаченні. Вона переконала режисерів програми «Танці з зірками» телеканалу «1 + 1» (очевидно мала серйозні аргументи), що є ідеальною кандидатурою для участі в ній. Її прихід до програми викликав спротив з боку співробітників телеканалу.

Журналісти «Телевізійної служби новин» «1 + 1» оприлюднили заяву, під якою стоять десятки підписів. Колектив ТСН виступив проти появи в телевізійному ефірі дружини особи, яку пов’язують близькі стосунки з президентом Російської Федерації Путіним. «Чоловік Марченко, Віктор Медведчук, неодноразово робив проросійські заяви, зокрема про те, що в Україні нібито не зовнішня агресія, а громадянська війна. Подружжя жодного разу за роки війни не засудило російську агресію на Донбасі і анексію Криму. Навіть той факт, що шоу є розважальним, не виправдовує появи дружини Медведчука Оксани Марченко в ефірі нашого телеканалу», — вважають журналісти. Протести персоналу телеканалу «1 + 1», пов’язаного з оточенням президента Петра Порошенка, не принесли їхнім організаторам успіху: участь Марченко в шоу не скасували і нині вона є візитівкою свого амбітного чоловіка.

Оксана Марченко

Оксана Марченко

Медведчук завжди був троянським конем Москви в Києві. Під час Революції Гідності він вийшов із тіні, щоб всіма силами протидіяти революційним подіям та працювати на користь вступу до Митного союзу з Росією. Учасники «Автомайдану» провели пікетування однієї з його резиденцій у Києві, вважаючи підбурювачем репресій у грудні та січні. «Якщо ви хочете війни, то отримаєте війну», — здається так сказав Медведчук.

Хрещеним батьком дочки подружжя Медведчуків є Путін, а хрещеною матір’ю — дружина путінського поплічника Медведєва. Медведчука включили до української делегації на мінських переговорах на прохання Путіна та за підтримки Ангели Меркель. Тобто канцлер ФРН, яка любить багато розповідати про європейські цінності, котрі нібито передбачають перетворення Європи в міграційний відстійник, підтримала як посередника між Києвом та сепаратистськими лідерами кандидатуру олігарха, який найбільше висловлювався проти підписання Угоди про асоціацію з ЄС, який з перших же годин виступив проти Євромайдану, який прагне включення України до Євразійського союзу і який навіть входить в чорний список США.

Нині Медведчук позиціонує себе прихильником федералізації України, критиком її влади та політики Заходу, особливо Сполучених Штатів.

Переговори у Мінську

Переговори у Мінську

Діяльність Медведчука постійно супроводжують медіа-скандали. Громадськість дискутує на тему, які в нього є шанси та чи має він право взагалі розпочинати політичну діяльність? Яку політичну роль в Україні приготував для нього Кремль? Його покровитель Путін кілька разів повторював, що з нинішньою українською владою взагалі нема про що розмовляти.

Наприкінці липня лідер «Українського вибору» підтвердив, що вступає в партію «За життя» Вадима Рабиновича, яка, за прогнозами соціологів, має шанси подолати необхідний п’ятивідсотковий бар’єр на виборах до Верховної Ради восени 2019 року. А на початку листопада  Віктор Медведчук став головою політради партії «За життя» під час її позачергового з’їзду. Про це повідомляють у прес-службі партії.

«Обрано новий склад політради політичної партії «За життя», за результатами одностайного голосування на з’їзді головою нової політради партії обрано Віктора Медведчука, який також виступив на з’їзді та виклав позицію партії щодо найактуальніших поточних питань», – йдеться у повідомленні.

Це є підтвердженням того, що Медведчук включається в боротьбу за статус найвпливовішого українського опозиційного політика.

Путін дуже розраховує на нові вибори до Верховної Ради та президентські вибори в Україні. І Росія братиме в них активну участь: в Інтернеті, на промосковських телеканалах,які представляють Медведчука як речника дружньої до Росії України. Нині головним завданням Кремля є перетворення демократичного виборчого процесу, з усіма його «мінусами» та «плюсами», на ще один антиукраїнський фронт. Якщо Путіну вдасться протягнути Медведчука до Верховної Ради, а значить до офіційної української політики, то російський диктатор отримає додаткові інструменти для впливу на внутрішню та зовнішню політику України. Путін усіляко демонструє своє прихильне ставлення до Медведчука, який, наприклад, має телефонний номер президента РФ.

Член партії «За життя»

Член партії «За життя»

«Роль Медведчука як миротворця і надалі активно розігруватиметься, оскільки питання миру на сході України є актуальним в суспільстві, — говорить глава Центру політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. — Хоча для значної частини українців, особливо для тих, хто підтримував Майдан і критично ставиться до Росії, мир на Донбасі не може бути досягнутий на будь-яких умовах. Є ілюзія, що всі хочуть миру, але мир на умовах Кремля неприйнятний для більшості українців. Що стосується президентських амбіцій Віктора Медведчука, думаю, їх немає. Може, вони і є у нього самого, але в майбутніх в Україні президентських виборах він майже напевно участі не братиме, оскільки його рейтинги на рівні 1%. Чи може Медведчук претендувати після нових виборів в Раду на пост прем’єр-міністра або, як ходять чутки, на пост голови парламенту? Мені здається, це той випадок, коли бажане видається за дійсне. Ніяких шансів очолити новий український уряд у Медведчука немає. Навіть якщо вдасться створити якийсь союз або об’єднання «Опозиційного блоку» і партії «За життя», навіть якщо вони будуть діяти разом, ці дві партії не отримають більшості місць у новій Верховній Раді. Справа в тому, що після подій 2014 року — анексії Криму і втрати Україною частини Донбасу — проросійські сили в Україні скоротилися приблизно на чотири мільйони тих виборців, які свого часу голосували за Партію регіонів і Віктора Януковича. Без цього електорату у опозиції немає шансів на отримання більшості голосів ані на парламентських, ані на президентських виборах. Навіть якщо «Опозиційний блок» і партія «За життя» отримають максимум голосів, це буде приблизно до 20% голосів виборців і чверть мандатів у майбутньому складі парламенту.

Володимир Фесенко

Володимир Фесенко

Фігура Медведчука буде недоторканною і неприйнятною для всіх «постмайданних» партій. Більшість на майбутніх виборах отримають саме «постмайданні» політичні сили. Так, між ними є протиріччя, багато проблем, але для всіх цих партій, включаючи і «Батьківщину» Юлії Тимошенко, неможливі будь-які публічні контакти і тим більше — публічна підтримка Віктора Медведчука. Моя експертна оцінка: жодних шансів стати новим прем’єром у Медведчука немає. Навіть якщо будуть робитися спроби підкупу депутатів для створення більшості — вони будуть приречені на провал. Якщо все ж припустити такий фантастичний варіант, що депутати проголосують за прем’єрство Медведчука, то закінчиться це тим, що така Верховна Рада буде розігнана новим Майданом».

Путін мріє про таку владу в Україні, яка буде слухняною та надійною. Проте у політиці нічого не відбувається двічі, і на Віктора Медведчука очікує виконання надзвичайно складної ролі. Він знову є адвокатом на службі у зла.

Тарас Осадчий

Be the first to comment on "Кремлівський політичний проект «Віктор Медведчук»"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**