The National Interest: Майбутнє України більш яскраве, ніж ви думаєте

КиївКиїв

Дефіцит бюджету скорочується, бюджетна дисципліна відновлюється, і, нарешті, з’явилися ознаки економічного зростання.

Читайте також: «Українці в Узбекистані»

Велика увага, яку Україна привертає до себе останнім часом спричинена війною в східній частині держави, і це цілком виправдано. Починаючи з 2014 року, в перебігові конфлікту було вбито понад 10 000 осіб. Українські солдати гинуть та одержують поранення майже кожен день. Крим залишається незаконно окупованим Росією, і, схоже, що насильству немає кінця.

Хоча Росія створює екзистенційну загрозу для України, не можна не згадати про ще один чинник, який має надзвичайно важливе значення для виживання країни: економіку.

Економіка будь-якої країни, яка перебуває в стані війни, зазнає потрясінь. Але у випадку з Україною вплив війни відчувається особливо гостро. Наприклад, коли підтримувані Росією сепаратисти почали свою незаконну окупацію у високоіндустріалізованому Донбаському регіоні, ВВП України скоротився на 16%. У 2017 році Міністерство юстиції України оцінило економічні збитки внаслідок анексії Криму в суму 100 мільярдів доларів.

Таким чином війна на Донбасі підірвала економічну продуктивність вугільної та металургійної промисловості. Ця проблема ускладнюється тим, що основним експортним ринком для України є Росія і зараз цей ринок закритий.

Намагання реформувати українські урядові структури, економіку, охорону здоров’я та судову систему в той час, коли триває боротьба за національне виживання, трохи нагадує спробу побудувати корабель, коли ви вже перебуваєте у відкритому морі. І це дуже непросто. На щастя, останні економічні дані показують, що Київ нарешті вийшов на правильний шлях і, як очікується, до кінця поточного року відбудеться повернення на міжнародні ринки. Міністр фінансів України Олександр Данилюк довів власну профпридатність і став рушійною силою багатьох економічних реформ в країні.

Макроекономічна ситуація в Україні наразі стабільна. Дефіцит бюджету скоротився, і бюджетна дисципліна відновлюється. Великих зусиль були докладено для реструктуризації міжнародного боргу України.

Найважливіше, що Україна бачить ознаки економічного зростання. У минулому році ВВП вперше з початку війни виріс на 2,3%. Очікується, що цього року ВВП збільшиться на 2%, і Світовий банк очікує його зростання на 3,5% протягом 2018 року. Український експорт металів, залізорудної сировини та зерна також збільшується.

Війна на Донбасі підірвала економічну продуктивність  металургійної промисловості

Війна на Донбасі підірвала економічну продуктивність металургійної промисловості

Головним чинником цих макроекономічних покращень стало приєднання України до програми Міжнародного валютного фонду. Спочатку багато хто сумнівався у здатності Києва відповідати суворим критеріям МВФ. Незважаючи на жорсткі вимоги, Україна досягла значного прогресу.

Читайте також: «Скасування віз для громадян України: наслідки та виклики»

У квітні 2014 року МВФ затвердив дворічну програму, яка через рік перетворилася на чотирирічну. Угода з МВФ вартує 17,5 мільярда доларів, яких українська економіка надзвичайно потребує для реформування. Метою програми МВФ є стабілізація української економіки, а потім повернення до економічного зростання.

Поки що все йде нормально. Прогрес в Україні означає, що вона отримає  чотири транші з $17,5 млрд. Тобто належить провести болісні реформи відповідно до рекомендацій МВФ. Деякі з цих реформ популярні серед громадськості, приміром декларування посадовими особами своїх статків. Інші ж дуже непопулярні, як, наприклад, підвищення тарифів на електрику.

Нині одним з найбільших викликів є заохочення прямих іноземних інвестицій в країну. Розташована на березі Чорного моря в самому серці Інтермаріуму та на порозі ЄС, Україна пропонує чудові географічні переваги для іноземних інвесторів та компаній. Настрої та прагнення української молоді також викликають надію. Перспективні молоді українці дедалі частіше надають перевагу англійській мові перед російською та бачать своє майбутнє на Заході, а не під московським ярмом.

Крім того, було досягнуто прогресу у сфері вільної торгівлі. Цього року було завершено процес укладення Угоди про вільну торгівлю між Канадою та Україною (CUFTA). Впроваджується Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, яка передбачає створення зони вільної торгівлі, і українці вже користуються безвізовим режимом з більшістю країн Європи.

Сполучені Штати не повинні залишатися позаду — вони мають висловити зацікавленість в укладенні угоди про вільну торгівлю з Києвом. Дональд Трамп продемонстрував переваги двосторонніх торговельних угод, і з багатьох економічних та геостратегічних причин Україна є головним кандидатом.

Збільшується український експорт зерна

Збільшується український експорт зерна

Україна ще мусить пройти довгий шлях до здійснення реформ, але ситуація зовсім не така похмура та безнадійна, як про це часто доводиться чути. Країна все ще стикається з багатьма проблемами на політичному, економічному та безпековому фронті. Але саме зараз ми починаємо вимірювати успіх Києва через призму його реального прогресу, а не своїх нереалістичних очікувань.

Нарешті стало очевидно, що Україна йде в правильному напрямку, і євроатлантична спільнота повинна зробити все можливе, щоб втримати її на цьому шляху.

Люк Коффі, директор Центру зовнішньополітичних досліджень Дугласа та Сари Елісон у Heritage Foundation (Фонд «Спадщина»)

Читайте також: «Потенціал українського енергетичного сектора і системні ризики»

 

Be the first to comment on "The National Interest: Майбутнє України більш яскраве, ніж ви думаєте"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**