New York Times: Китай вербує іноземних шпигунів через мережу LinkedIn

LinkedInLinkedIn

Китайські агенти контактують через мережу LinkedIn з тисячами іноземних громадян, включно з колишніми урядовими службовцями, і намагаються вербувати їх як шпигунів, повідомляє New York Times.

Читайте також: «The Washington Post: Росія може використовувати кібершпигунство, щоб дискредитувати вибори в США»

Розвідувальні органи США, Великої Британії, Німеччини та Франції оголосили попередження у зв’язку з діяльністю іноземних агентів на LinkedIn, де багато людей шукають роботу. Агенти багатьох країн використовують соціальні мережі, але китайські шпигуни є найактивнішими, — кажуть чиновники, цитовані нью-йоркською газетою.

«Ми бачили, що китайські спецслужби роблять це в масових масштабах, — заявив директор Національного центру контррозвідки та безпеки США Вільям Р. Еваніна. — Замість того, щоб відправляти шпигунів до США, щоб завербувати якусь одну людину, ефективніше сидіти перед комп’ютером у Китаї та надсилати запрошення з фальшивих акаунтів тисячам людей».

Китайські агенти часто надсилають через різні канали, в тому числі через LinkedIn, пропозиції про відвідування Китаю, іноді під прикриттям прийому на роботу в компанії чи платних лекцій чи проведення досліджень. Таким чином вони виходять на контакт, — пише NYT.

Газета наводить випадки з двома колишніми закордонними чиновниками, які працювали в адміністрації президента США Барака Обами. Один із них отримав на LinkedIn пропозицію перельоту до Китаю, де на нього чекає «добре оплачувана робота». Інший одержав запрошення від жінки, яка представилась науковцем Каліфорнійського технологічного інституту, профіль якого передбачав зв’язки з Білим домом. Однак насправді такого науковця не існує.

New York Times

New York Times

Колишній міністр закордонних справ Данії Йонас Парелло-Плеснер отримав повідомлення на LinkedIn від жінки, нібито представниці компанії з працевлаштування, яка запропонувала зустріч у Пекіні. Натомість з’явились троє чоловіків середнього віку, котрі пропонували «широкий доступ до китайської системи» в наукових дослідженнях.

«Китайці прагнуть нав’язувати контакти з політичною, академічною та діловою елітою. Значна частина таких дій знаходиться в сірій зоні, десь між пошуками впливу та втручанням або класичним шпигунством», — сказав колишній данський чиновник.

Читайте також: «У Москві затримано менеджера енергетичної компанії за шпигунство на користь Румунії»

LinkedIn — не єдина соціальна мережа, яку китайська влада використовує для впливу. Facebook, Twitter та YouTube нещодавно повідомили про виявлення операції уряду КНР для дискредитації продемократичних протестів у Гонконзі. На відміну від інших соціальних мереж Заходу, LinkedIn не заблокований у материковому Китаї, оскільки він погодився цензурувати теми, незручні для комуністичної влади КНР, нагадує NYT.

Прес-секретар LinkedIn Ніколь Леверич підкреслила, що використання фальшивих облікових записів та обман інших користувачів суперечить умовам користування сервісом. Вона додала, що її компанія активно шукає та блокує такі акаунти, і має команду, яка відповідає на запити різних джерел, включно з державними установами. Міністерство закордонних справ Китаю не відповіло на запит про коментарі.

Ефективність вербування на LinkedIn підтверджується низкою скандалів із шпигунством. Колишнього співробітника Центрального розвідувального управління (ЦРУ) та Розвідувального агентства Міністерства оборони США Кевіна Патріка Маллорі у травні засудили на 20 років за шпигунство на користь Китаю. За даними Федерального бюро розслідувань (ФБР), його стосунки з китайською розвідкою почалися з повідомлення на LinkedIn від агента, який стверджував, що є членом аналітичного центру.

Шпигуни

Шпигуни

В іншому випадку агент китайської розвідки Янджун Сю був звинувачений у промисловому шпигунстві в жовтні 2018 року. Його звинувачують у вербовці інженера з GE Aviation через LinkedIn.

Представники німецької розвідки підрахували, що китайські агенти намагалися нав’язати контакт через LinkedIn з 10 000 німцями, — оголосив тижневик Der Spiegel у грудні 2017 року.

Читайте також: «На кримському заводі Фірташа робітників звільняють «за шпигунство на користь України»

Тим часом французькі спецслужби повідомили уряду в Парижі, що агенти з Китаю намагалися зв’язатися через соціальні мережі, особливо LinkedIn, з 4000 французів, — повідомила газета Le Figaro у жовтні 2018 року. Серед них — державні службовці, науковці та керівники компаній.

 

 

Be the first to comment on "New York Times: Китай вербує іноземних шпигунів через мережу LinkedIn"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**