Foreign Policy: Олігархи — найбільша проблема України

мас-медіаForeign Policy

«Якщо і є перешкода до створення функціонуючої держави, здорової економіки зі справжньою демократичною звітністю, то це магнати, які контролюють країну, — пишуть в статті Foreign Policy Ніл Абрамс, консультант з політичних ризиків, та М. Стівен Фіш, професор політології.

Читайте також: «Олігархи не повинні грати домінуючу роль в Україні, — Меркель»

Заклики до того, щоб нарешті викорінити їх вплив, стають голоснішими і численішими. Але мало хто зі спостерігачів запропонував як це можна втілити. Ми представляємо дорожню карту того, як це може бути зроблено.

У реальних реформ немає жодного шансу доти, поки олігархи не зазнають важкого удару по своєму багатству і впливу. Щоб це сталося, потрібні наступні чотири кроки.

По-перше, політичний клас, який керує Україною з часу здобуття нею незалежності, має впасти. Українці мусять обрати парламентську більшість і президента з числа людей, що не входять в посткомуністичний політичний істеблішмент.

крадії

Олігархи

Коли новий уряд України буде створено, зможе початися другий крок — заміна корумпованих чиновників у державній адміністрації мотивованими активістами і особами, які не причетні до системи.

Третій крок — знищити субсидії, від яких залежить більшість олігархів. Також новопризначені керівники повинні спростити «візантійську» систему регулювання і оподаткування України.

Навіть позбавлені своїх дорогоцінних субсидій, українські капіталісти-куми все ще матимуть у своєму розпорядженні чудовий арсенал готівки і активів, які вони вже встигли придбати. Щоб по-справжньому підрізати їм крила, уряд повинен змусити їх поступитися істотною частиною їхніх багатств, здобутих нечесним шляхом.

Читайте також: «Олігархи «зароблять» на субсидіях 10 мільярдів гривень, — експерт»

Четвертий і останній крок спрямований саме на це — новостворені спеціальні прокурори повинні заарештувати якомога більше олігархів за звинуваченнями, пов’язаними з корупцією. Потім вони повинні запропонувати їм угоду: або заплатити величезний одноразовий податок на вкрадені активи, або постати перед звинуваченням за минулі злочини. Такий підхід спрацював в Грузії після «Революції троянд» у 2003 році. Він може спрацювати і в Україні.

олігархат

Політика та бізнес

Пропонована схема може підготувати грунт для реформ, заснованих на верховенстві права, підриваючи авторитет тих, хто стоїть на шляху, вважають автори. Коли олігархи будуть витіснені, процес створення здорового демократичного режиму і живої ринкової економіки зможе нарешті розпочатися.

У цьому можуть допомогти західні країни. По-перше, вони можуть відмовити безпринципному політичному класу України в доступі до тих мільярдів у вигляді допомоги, які дозволяють йому залишатися при владі. По-друге, західні правоохоронні органи можуть допомогти українським колегам отримати доступ до інформації про офшори олігархів.

Але перший крок для народу України — це вигнати нинішніх політичних господарів і замінити їх на компетентних людей, професійних управлінців, які не мають відношення до системи Без цього жоден із запропонованих нами заходів не матиме успіху».

Читайте також: «Олігархи викуплять акції найбільших державних компаній РФ»

 

Be the first to comment on "Foreign Policy: Олігархи — найбільша проблема України"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**