Der Spiegel: Люди Путіна прагнуть реабілітації пакту Молотова-Ріббентропа

SpiegelSpiegel

30 років тому З’їзд народних депутатів СССР засудив пакт Молотова-Ріббентропа. Наразі люди Путіна, мета яких втілити в життя свої марення про відновлення імперії, працюють над реабілітацією договору між Сталіним та Гітлером, — читаємо у «Deutsche Welle».

Читайте також: «В Австрії депутати від правлячої партії цитували Гітлера» 

Крістіан Неф, автор матеріалу, опублікованого в останньому номері Spiegel, на початку нагадує, що 24 грудня 1989 року З’їзд народних депутатів СССР — совєтський парламент, обраний на демократичних виборах — ухвалив резолюцію, яка засуджує пакт Ріббентропа-Молотова.

Автори резолюції розкритикували Сталіна та Молотова за те, що вони вели переговори з Третім рейхом самостійно, без участі народу, партії та депутатів найвищого законодавчого органу. «Підписання пакту було актом особистої влади і не відображало волі совєтського народу. З’їзд вважає секретні протоколи юридично безпредметними та недійсними з моменту їх підписання», — цитує Неф фрагмент резолюції, додаючи, що документ був складений з ініціативи Міхаіла Горбачова.

Крістіан Неф звертає увагу, що через 80 років після підписання пакту в Росії можна спостерігати посилення неприйняття критичної оцінки німецько-совєтської угоди.

«Це дискусія, яку слід сприймати серйозно. Це більше, ніж просто історична дрібниця або прояв ностальгії за Сталіним, це не лише внутрішня російська справа. Це стосується ставлення Росії до міжнародного права, а отже, і до поточної міжнародної політики. На сьогоднішній день пакт має вплив на геополітичну реальність в Європі», — читаємо у Spiegel.

Підписання пакту Молотова-Ріббентропа

Підписання пакту Молотова-Ріббентропа

Журналіст Spiegl нагадує, що першим голосом у дискусії став матеріал, опублікований у березні в «Ізвєстіях». Настав час для Росії припинити «посипати голову попелом», — написав науковий керівник Російського військово-історичного товариства Міхаіл Мягков. Історик вважає, що російська Дума мусить переглянути критичну оцінку пакту.

Створена у 2012 році за ініціативою Путіна структура має завданням «боротьбу із спотвореннями російської військової історії».

Читайте також: «Британське подружжя, яке назвало сина на честь Гітлера, було покаране «за тероризм» 

Німецький журналіст зазначає, що після війни Сталін захищав пакт, називаючи це «блискучим кроком», який дозволив йому краще підготуватися до війни. Неф називає цей аргумент «безглуздим», оскільки в 1941 році військовий напад Третього рейху показав, що СССР був повністю непідготовленим до війни.

Не тільки історик Міхаіл Мягков хоче перегляду пакту Молотова-Ріббентропа. Велику активність демонструє колишній міністр оборони Сєргєй Іванов. Протягом декількох тижнів близький соратник Путіна на численних прес-конференціях виступає за позбавлення пакту «негативних асоціацій».

Сталін зайняв лише ті території, які раніше належали Росії, — стверджує Мягков, Іванов та їх прихильники. У Росії не було іншого вибору, крім захоплення Польщі, оскільки країна «розпалася, армія опинилася в стані агонії, уряд втік», — пояснює колишній міністр оборони.

Крістіан Неф звертає увагу на неоднозначну поведінку Путіна, який у 2009 році засудив пакт як «морально неприйнятний», але заявив у 2014 році: «Кажуть, що пакт був такий поганий. Але що поганого в тому, що СССР не хотів воювати (проти Гітлера)»?

Напад на Польщу

Напад на Польщу

Журналіст Spiegel наприкінці зазначає, що через інцидент, про який глава КДБ Іван Сєров пише у своїх спогадах, до підписання пакту могло не дійти. 23 серпня 1939 року Сєрову було наказано забезпечити політ Ріббентропа до Москви, та попередити совєтські зенітні підрозділи, щоб вони не стріляти по німецькому літаку. Незважаючи на попередження, одна з батарей відкрила вогонь по літаку «Фокке-Вульф» з делегацією Німеччини на борту. Однак зенітники не поцілили.

Читайте також: «У Перу Гітлер та Ленін борються за посаду мера» 

За словами Міхаіла Мягкова, навіть збиття літака не порушило б угод. «Гітлер послав би нового міністра закордонних справ», — вважає російський історик.

Be the first to comment on "Der Spiegel: Люди Путіна прагнуть реабілітації пакту Молотова-Ріббентропа"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**