ЄС чинить тиск на східноєвропейські країни в справі мігрантів

Прапори країн ЄвросоюзуПрапори країн Євросоюзу

Схоже, що у країн Вишеградської групи більше немає відмовок, щоб не приймати нелегалів із Західної Європи, ну хіба що висловити свої незгоду із засадничими принципами лібералізму, що для Польщі, Угорщини та Чехії автоматично означатиме команду з Брюсселю: «З речами на вихід із ЄС!». В іншому випадку доведеться таки відмовитися від своєї національної ідентичності з тим, щоби будувати «толерантне та мультикультурне» суспільство.

Читайте також: «Чехія відмовилася приймати біженців до вересня»

Тим часом стала відома позиція Європейського суду справедливості, який є основним носієм судової влади в Європейському Союзі в справі скарг, поданих Словаччиною та Угорщиною і підтриманих Польщею, на рішення, прийняте у вересні 2015 року про переселення біженців. Речник цього судового органу в своїй заяві відкинув усі процедурні звинувачення з боку країн Вишеградської групи, зазначивши, що вищезазначене рішення було виправданим.

Остаточний вердикт суду буде відомий після канікул, але у переважній більшості випадків він узгоджується з тією інтерпретацією, яку раніше озвучив речник. Таким чином Брюссель дав зрозуміти східноєвропейським країнам, що не прийме ніяких юридичних виправдань невиконання рішення про прийом мігрантів, і той факт, що формально воно діє до 26 вересня 2017 року поки нічого не змінює. Якщо біженці, які прибули до Греції та Італії будуть зареєстровані до цієї дати, то вони також підлягатимуть переміщенню.

Другою неприємною для Польщі, Угорщини і Чехії справою є процедура про порушення законодавства ЄС, яка здійснюється Європейською комісією щодо цих трьох країн, оскільки вони відмовляються приймати нелегалів.

Брюссель вже перейшов до другого етапу даної процедури і надіслав порушникам так звану аргументовану думку. Три східноєвропейські країни мають два місяці на відповідь. Якщо вона не буде задовільною або якщо країни не просигналізують про те, що починають прийом мігрантів, то справа буде передана до Європейського суду справедливості, який в кінцевому рахунку може призначити фінансові санкції.

«Вони ще мають час, щоб змінити свою позицію, — сказав європейський комісар з питань міграції та внутрішніх справ Дімітріс Аврамопулос. — Єврокомісія приступила до справи 15 липня, але отримані відповіді вона визнала недостатніми, тому відбувся перехід до другого етапу».

Варшава

Варшава

Держави, які не бажають приймати  мігрантів пояснювали це триваючими судовими процесам по словацькому та угорському позовам, виявляли солідарність в інших областях стримування хвилі біженців, і, нарешті, вказували на труднощі з проведенням «процедур безпеки» для кандидатів на переселення.

«Ми готові відповісти на сумніви цих країн і взяти до уваги їхні аргументи. Але загалом вони зовсім не зацікавлені у переселенні», — сказав Дімітріс Аврамопулос.

Читайте також: «Мінімальна зарплата в Польщі зросте до рекордного рівня»

Єврокомісія надала останні статистичні дані по переселенню. Станом на 24 липня держави-члени прийняли 24 676 осіб з Греції та Італії.

«Цілком імовірно, що до кінця вересня будуть переселені всі, хто відповідає критеріям», — каже єврокомісар Аврамопулос. За його словами, зараз можна говорити про успіх переселенського механізму, створеного на піку міграційної кризи восени 2015 року. Тоді проти нього голосували чотири країни: Угорщина, Чехія, Словаччина та Румунія. Після приходу до влади «PIS» до них також приєдналася і Польща.

Останнім часом переселення прискорилося, тому що дві країни, а саме Греція та Італія, пришвидшили процес перевірки та реєстрації біженців. Зараз у Греції до переселення готові 6800 осіб, а в Італії — близько 5000. До цієї кількості Брюссель може додати ще майже 26 000 еритрейських біженців, які прибули до Італії в 2016–2017 роках. Однак на даний час не всі з них були зареєстровані в системі переміщення. Італія має на це два місяці.

Найбільше виконали свій ліміт з прийому біженців Мальта, Латвія та Норвегія (остання бере участь в переселенні на добровільній основі). Європейська комісія наголошує, що свій ліміт, ймовірно, виконала Швеція, яка порівняно нещодавно приєдналася до участі в розподілі мігрантів. Раніше, за згодою Єврокомісії, вона призупинила його виконання, тому що мала проблеми зі своєю власною хвилею біженців. Прийом біженців в рамках системи ЄС також прискорила Німеччина. На Польщу припало понад 6 тис. мігрантів.

Мігрант

Мігрант

З початком міграційної кризи Брюссель оголосив, що рішення про розселення нелегальних мігрантів є одноразовою відповіддю на надзвичайні події. Проте згодом Єврокомісія запропонувала, щоб такий механізм був запроваджений в законодавство ЄС на постійній основі. Якщо це станеться, то завжди, коли наступатиме міграційна криза, тобто число біженців на території певної держави-члена Євросоюзу досягне певного ліміту, це має автоматично означати початок обов’язкового розселення нелегалів по інших державах ЄС.

У цій справі вже протягом декількох місяців точиться дискусія в Раді ЄС, бо країни Вишеградської групи рішуче виступають проти обов’язкового механізму. Теоретично рішення з його ухвалення може бути прийняте більшістю голосів, як у вересні 2015 року. Тоді воно викликало глибокі розбіжності в Європейському Союзі і зараз єврочиновники зайняті пошуками компромісного рішення, щоб не повторити цей сценарій, але навряд чи його знайдуть.

Читайте також: «Угорщина оголосила кризову ситуацію через наплив мігрантів»

 

Be the first to comment on "ЄС чинить тиск на східноєвропейські країни в справі мігрантів"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**