ЄС занепокоєна тим напрямком, в якому йде Румунія

Мапа РумуніїМапа Румунії

Хоча більшість країн-членів ЄС, користуються перевагами гарної економічної ситуації, Румунія йде в зворотному напрямку. Тому ЄС ухвалюватиме подальші рекомендації щодо скорочення дефіциту в Бухаресті.

Читайте також: «Україна, Румунія і Болгарія можуть створити спільну військову бригаду – Порошенко»

Уряд Румунії збільшив державні витрати перед виборами у грудні 2016 року, бажаючи здобути голоси громадян. Після виборів новий соціалістичний кабінет, щоб показати свою щедрість, спонукав до збільшення витрат.

Європейська комісія в травні оголосила попередження цій країні та запропонувала державам-членам прийняти рекомендації щодо запровадження відповідних заходів цього року.

Рада ЄС дійшла висновку, що в 2016 році відбулося «значне відхилення» від бюджетного шляху, встановленого для Румунії. Структурний баланс країни погіршився з рівня -1% до -2,6% ВВП.

Міністри ЄС у червні вирішили, що Румунія повинна здійснити структурну корекцію 0,5% ВВП (тобто зменшити витрати або збільшити доходи бюджету або те й те, щоб ситуація покращилася). Однак влада в Бухаресті проігнорувала ці рекомендації.

У доповіді, представленій в жовтні інституціям ЄС, Бухарест зазначив, що дефіцит бюджету цього року досягне 3% ВВП. Економічний прогноз Європейської Комісії показує, що він буде гіршим і дефіцит складе 3,3% ВВП.

22 жовтня Європейська Комісія запропонувала додаткові, більш вимогливі рекомендації. Наступного року Бухарест мусить зменшити структурний дефіцит щонайменше на 0,8% ВВП. У вівторок міністри фінансів ЄС мають закликати Румунію вжити заходів для забезпечення цього процесу.

Країни ЄС також хочуть заохотити Бухарест, щоб усі понадпланові прибутки він використовував для скорочення дефіциту, а фіскальна консолідація забезпечить безперервне вдосконалення у державному секторі. Завдяки цьому може бути структурний баланс (тобто бездефіцитний бюджет, без урахування факторів, пов’язаних з економічною ситуацією). Рішення про Румунію приймається кваліфікованою більшістю. Термін виконання зобов’язань — 15 квітня 2018 року.

Клаус Йоханніс

Клаус Йоханніс

Читайте також: «Світлана Скорик: «В Румунії дуже мало емігрантів з України…»

Посткомуністична соціалістична партія, яка на даний момент керує Румунією, виграла торішні парламентські вибори під гаслом підвищення доходів. У 2009 році Румунія потрапила до рецесії, з якої вдалося вийти завдяки обмежувальній політиці, включаючи 25%-ве зниження надходжень у державній сфері. Політика підвищення доходів була започаткована у 2013 році Віктором Понтою, прем’єр-міністром, а потім лідером соціалістів. У середині 2013 року уряд Понти зменшив ПДВ на хліб та борошно з 24% до 9%. У 2014 році відбулося подальше зниження ПДВ на продукти харчування, а також ряд податкових відрахувань та поступок для малозабезпечених працівників та запроваджене 5%-ве зменшення внеску на соціальне страхування роботодавців. Ця політика була продовжена технічним кабінетом колишнього єврокомісара Дачіана Чіолоса, обраного в листопаді 2015 року.

Після минулорічних парламентських виборів політика бюджетної щедрості продовжувалась: заробітна плата у бюджетників зросла, в середньому, на 10%, у поліцейських — на 15%. Оплата лікарів зросла ще більше. З метою стимулювання споживання податок на доходи фізичних осіб був знижений з 16% до 10%, зрівнявши цей показник з податком в сусідній Болгарії, найнижчому у ЄС. У третьому кварталі цього року Румунія досягла рекордного зростання ВВП на 8,8%.

У той же час уряд вирішив зробити непопулярний крок — зменшення практично всіх витрат на соціальне страхування з 2018 року. Зниження податку на прибуток цього не компенсує цього, що означає падіння доходів у ряді секторів. Це викликало протести.

Наприкінці листопада президент Клаус Йоханніс скритикував уряд за непослідовну політику та закликав до консультацій щодо суперечливих рішень. Профспілки загрожують подальшим протестам та страйкам.

Прапори Румунії та України

Прапори Румунії та України

Читайте також: «Українці в Румунії»

Міністр фінансів Іонут Міса запевнив, що Румунії вдасться скоротити бюджетний дефіцит нижче 3% ВВП цього і наступного року та оголосив про суворі обмеження на державні витрати та послідовне отримання податкових надходжень від іноземних компаній, що працюють в Румунії.

 

 

Be the first to comment on "ЄС занепокоєна тим напрямком, в якому йде Румунія"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**