Європарламент може надати роботам зі штучним інтелектом правосуб’єктність

РоботРобот

Європейський парламент бачить можливість надання роботам зі штучним інтелектом правосуб’єктності, що дозволить їм нести відповідальність за будь-яку шкоду, яку вони можуть заподіяти. Але світові експерти попереджають Єврокомісію проти наслідків прийняття такого закону, пише Янош Делькер з POLITICO.

Читайте також: «Блогер: Свою роботу на посаді прем’єра Гройсман розпочав з відвертої брехні»

Хоча автономні роботи з можливостями людини — це ще далеке майбутнє, європейські законодавці, юристи і виробники сперечаються про їхній правовий статус: хто нестиме повну відповідальність за дії таких машин — вони самі чи люди.

Суперечка почалася з одного абзацу тексту повної доповіді Європарламенту на початку 2017 року, який свідчить про те, що роботи, здатні до самонавчання могли б отримати «електронну особистість». Такий статус уможливить їх індивідуальне страхування і відповідальність за неправомірні дії, такі як заподіяння шкоди людині або знищення її власності.

Ті, хто підтримує такі зміни в законі, серед них виробники та їхні партнери, кажуть, що пропозиція є обґрунтованою. Юридична особа не означає, що роботи стануть «віртуальними людьми», що вони отримають право вступати в шлюб чи інші права людини; чи будуть поставлені нарівні з компаніями та корпораціями, які вже є юридичними особами.

Проте, в той час, коли тематика роботів і штучного інтелекту стає гарячою політичною проблемою по обидві сторони Атлантики, депутати Європарламенту і Маді Дельво, що представляє в Європарламенті Прогресивний альянс соціалістів і демократів, а також іншим прихильникам змін в законодавстві, доводиться стикатися зі щоразу більшою опозицією.

POLITICO

POLITICO

У листі до Європейської комісії, який бачив журналіст POLITICO, 156 фахівців в області штучного інтелекту — в тому числі вчені, викладачі права та керівники компаній, попереджають, що надання роботам правосуб’єктності було б «недоречне, як з точки зору закону, так і етики».

Читайте також: «В австрійському парламенті було знайдено художні роботи Адольфа Гітлера»

Доповідь комітету Європейського парламенту з правових питань включала пропозицію надати роботам «електронну особистість», що могло б стати у майбутньою моделлю для всієї Європи. Дельво каже, що, хоча вона не впевнена, що юридичне визнання роботів як людей було б гарною ідеєю, однак «все більше переконується», що нинішній правовий статус є недостатнім для ефективного вирішення складних проблем, пов’язаних з відповідальністю та самонавчанням машин — тому треба розглядати усі варіанти.

Експерти в галузі штучного інтелекту — автори листа до Європейської комісії — рішуче не погоджуються з таким підходом. «Погоджуючись на правосуб’єктність, ми звільняємо від відповідальності виробника», — каже Наталі Навейянс, французька професорка права з Університету Артуа, яка була ініціаторкою написання листа.

Ноель Шаркі, почесний професор, що спеціалізується в питаннях, пов’язаних зі штучним інтелектом і робототехнікою в Університеті Шеффілда, також був у числі підписантів листа. Він вважає, що, пропонуючи надавати правосуб’єктність, виробники цих машин намагаються позбутися відповідальності за дії своєї продукції. «Те, що пропонує Європарламент, це намагання виробників уникнути відповідальності у спритний спосіб», — говорить він.

Обидві сторони використовують більш потужні аргументи, але зрозуміло одне: у робототехніку вкладаються величезні суми грошей, що означає, що ця дискусія триватиме.

Європейський парламент

Європейський парламент

Аналітики прогнозують, що в найближчі роки ця «золота лихоманка» в області новітніх технологій прискориться. Ринок споживчих роботів — тобто компаньйонів і помічників людей — протягом найближчих п’яти років збільшиться втричі: з 5,4 млрд доларів в 2018 році до 14,9 млрд в 2023 році.

Згідно з тими самим прогнозами, продаж так званих короботів (англійською мовою co-robot, робот, що співпрацює з людиною) зросте в тридцять разів: від 100 млн доларів США у 2015 році до 3 млрд в 2020 році.

Читайте також: «Українці у Південно-Африканській Республіці»

Подібні темпи зростання також передбачаються для промислових роботів — наприклад тих, які складають автомобілі або виконують складні монтажні завдання. До 2020 року їх продаж сягне 40 млрд доларів (у 2013 році — 25,7 млн).

Be the first to comment on "Європарламент може надати роботам зі штучним інтелектом правосуб’єктність"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**