Як США можуть допомогти Україні захистити себе

DefenseoneDefenseone

Через три з половиною роки після вторгнення Росії в Україну російські солдати все ще вбивають громадян України. Цієї весни Кремль збільшив кількість порушень режиму припинення вогню та розпочав підривні операції по всій Україні. Останні мають показати, що Росія більше не обмежується Донбасом.

Читайте також: «Нафта — всьому голова. Як зміниться політика Росії в умовах кризи»

Стратегія Кремля чітка: продовжувати війну на Донбасі, щоб викликати невдоволення населення, спрямовувати кошти на скуповування  українських політиків для зміни геополітичної орієнтації Києва після чергових парламентських виборів.

Ця стратегія насправді може бути життєздатною. Одна з правлячих коаліційних партій, «Національний фронт», має надзвичайно низький рейтинг, а інша — «Блок Петра Порошенка» поступилася першим місцем в опитуваннях на користь партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко. Якщо Москва задіє серйозні гроші на наступних українських парламентських виборах, то не відомо, як усе складеться.

Кремль також продовжує посилати сигнали про можливість врегулювання конфлікту на Донбасі шляхом переговорів, хоча і на умовах Москви.

Якщо Захід погодиться на створення квазі-автономного російського сателіта на Донбасі, аналогічного до Республіки Сербської в Боснії та Герцеговині, Москва, безсумнівно, пообіцяє вивести свої регулярні війська з Донбасу, відвести важке озброєння з Лінії контролю та зупинити щоденні порушення припинення вогню, ефективно «заморозивши» конфлікт. Як зазначає Москва, сценарій «Малоросія» збереже територіальну цілісність України де-юре і покладе кінець збройному конфлікту. Для України, однак, цей сценарій означатиме серйозне обмеження її суверенітету і фактично перешкоджатиме майбутній євроатлантичній інтеграції країни.

Є кілька речей, які Сполучені Штати можуть зробити, щоб негайно змістити динаміку на користь України. Міністр оборони Джеймс Маттіс планує найближчим часом відвідати Україну. Наступні дії можуть максимально підвищити ефективність його візиту.

  1. Оголосити, що Пентагон забезпечить Україну оборонною зброєю та проводитиме масштабнішу військову підготовку, щоб Київ міг краще захистити себе від російської агресії.
  2. Змусити Президента Порошенка та Прем’єр-міністра Гройсмана збільшити зусилля в боротьбі з корупцією та дозволити Національному антикорупційному бюро виконувати свою роботу безперешкодно.
  3. Допомогти Україні розробити стратегію залучення надзвичайно необхідних інвестицій, щоб її оборонно-промисловий сектор міг виробляти та навіть експортувати власну зброю та боєприпаси.

Читайте також: «Росія готується до відкритої агресії проти України?»

Київ

Київ

Почнемо з оборонної зброї. Візит Маттіса — це чудова можливість оголосити, що Сполучені Штати де-факто скасовують ембарго на постачання зброї до України, надаючи оборонне озброєння, щоб Україна могла краще протистояти російській агресії. Українські військові потребують протиракетних радарів великої дальності, протитанкових та протикорабельних ракет, більш безпечного зв’язку, сучасних БЛА, а також більше Humvees та MRAP для кращої мобільності на випадок бойових дій. Через російські підривні операції США також має поглибити обмін інформацією з військовою розвідкою України.

Маттіс також повинен заявити, що США надає Україні статус «Основного союзника, який не є членом НАТО», що є значною мірою символічним кроком, який, однак, формально визначає пріоритетність допомоги Україні. Проте необхідно недвозначно заявити, що цей статус ніяк не зашкодить поточним або майбутнім прагнення України до членства в НАТО.

Маттіс мусить разом з конгресменами та членами Комітету з питань збройних сил обговорити збільшення обсягу допомоги в галузі безпеки, яку Україна отримає згідно з Законом про державну оборону. 150 мільйонів доларів, що виділяються на поточний фінансовий рік є недостатньою сумою для країни, яка перебуває в стані війни з набагато більшим сусідом. Одним з питань, яке потребує серйозного розгляду, є допомога США у відновленні українського флоту. Після вторгнення навесні 2014 року Росія спустошила невелику військово-морську базу України в Криму, залишивши незахищеним сотні кілометрів українського морського флангу, розташованого вздовж Чорного та Азовського морів. Незважаючи на те, що американська допомога з безпеки на сьогодні цілком справедливо зосереджена на Донбасі, Україні потрібна додаткова підтримка для побудови невеликого і гнучкого флоту, який би міг запобігати потенційній російській агресії уздовж узбережжя. Теперішня навчальна програма США для українських військових — на сьогоднішній день єдина ефективна допомога у сфері безпеки — також повинна бути розширена від її нинішньої орієнтації на малі підрозділи до навчання комбінованих з’єднань.

Другий основний напрям зусиль США — посилювати тиск на керівництво України, щоб воно більш ефективно боролося з корупцією та дало Національному антикорупційному бюро (НАБУ) можливість виконувати свою роботу. Незважаючи на величезні зусилля, спрямовані на створення нових антикорупційних інститутів, громадськість все ще чекає на гучні справи та повернення вкрадених коштів. На даний час найслабша ланка ланцюга антикорупційного судочинства — це судова система. Антикорупційні прокурори ведуть справи, збирають докази та подають обвинувальні висновки, але судами маніпулюють корумповані судді, тому усі зусилля йдуть нанівець. Ось чому один з найважливіших подальших кроків України — це створення незалежних, надійних антикорупційних судів, які могли б виносити рішення, позбавлені політичного втручання.

Третя черга зусиль передбачає об’єднання першої та другої: реформування оборонної промисловості України шляхом покращення управління та боротьби з корупцією в оборонному секторі. Це означає корінну реформу «Укроборонпрому», в якому працює біля 80 тис. осіб і в який входить понад 130 підприємств. Доброю новиною є те, що Україна володіє величезним оборонним потенціалом. Вона виробляє вертольоти, транспортні літаки, ракетні та артилерійські установки і т. д.

Проте погана новина полягає в тому, що український оборонний сектор, як і енергетичний, був корумпований посередниками та тими, хто шукає ексклюзивних контрактів та вигідних угод. Поки оборонна промисловість України має репутацію корупційної та непрозорої, західні оборонні компанії навряд чи вкладатимуть в неї значні ресурси. Це має змінитись, і США можуть допомогти Україні розробити дорожню карту для вдосконалення управління цім сектором.

На Донбасі

На Донбасі

За допомогою невеликих коштів від американських установ, таких як Overseas Private Investment Corporation, західні компанії могли б пошукати привабливих інвестиційних можливостей в Україні, сприяти розвитку її оборонного військового потенціалу, стимулювати реформи корпоративного управління, спрямовані на більшу прозорість та викорінення корупції.

Усі ці кроки допоможуть Україні зміцнитися у військовому та економічному плані. Це збільшить шанси на успіх України у довгостроковій перспективі та допоможе побороти агресію Москви. Але давайте бути чесними: цього не вистачить, щоб вирішити конфлікт. Мирне врегулювання, яке відновить територіальну цілісність України і приведе до виведення російських військ неможливе без дій Заходу на чолі зі Сполученими Штатами, які мають чинити набагато більший тиск на Москву. Інноваційна економіка, яка зростає, більш дієздатна та професійна армія і влада закону — це, в кінцевому рахунку, приведе до перемоги України над російською агресією.

(Скорочено)

Майкл Карпентер, директор Байденського центру дипломатії в Університеті Пенсільванії

Читайте також: «Росія розмістила на українському кордоні понад 18 тисяч військових»

 

Be the first to comment on "Як США можуть допомогти Україні захистити себе"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**