Чи змінить Трамп гнів на милість щодо Порошенка після особистої зустрічі?

ПорошенкоПетро Порошенко та Дональд Трамп

У вівторок Дональд Трамп зустрівся в Білому домі з Петром Порошенком. Д. Трамп зазначив, що зустріч з українським колегою для нього «велика честь». П. Порошенко зі свого боку висловив надію на те, що обидві країни матимуть можливість «ефективно співпрацювати».

Дещо раніше Президент України мав розмову з віце-президентом США Майком Пенсом і радником з національної безпеки генералом Г. Р. Макмастером.

Як відомо, на початку президентської каденції нинішнього господаря Білого дому стосунки між ним та керівництвом України були досить прохолодними, оскільки останнє втрутилося у президентські вибори в США, відверто підтримавши Гілларі Клінтон. Цікаво, що під час своєї промови Порошенко у присутності Трампа 30 раз вдарив своєю правою рукою по лівій, що, на думку психологів, може свідчити про усвідомлення ним своєї провини.

Читайте також: «США: Поліпшення стану економіки стало важливим досягненням Дональда Трампа»

Кілька днів тому міністр закордонних справи України Павло Клімкін, розповідаючи про підготовку до візиту, сказав, що серед тем розмови Порошенка з Трампом буде виконання зобов’язань Кремля в рамках мінського процесу з врегулювання конфлікту на Донбасі, питання окупованого Росією Криму, співпраця України з США для підтримки українських реформ.

Як підкреслила українська делегація, зустріч Петра Порошенка з Дональдом Трампом стала значним успіхом, тому що відбулася до запланованої зустрічі президентів США та РФ. Перша зустріч Трампа з Путіним має відбутися на саміті G20, який пройде в Гамбурзі 7-9 липня.

Під час короткого брифінгу з журналістами Дональд Трамп повідомив, що в ході обговорення був досягнуто прогресу. У свою чергу, Петро Порошенко подякував США за підтримку українського народу в «боротьбі за свободу і демократію» і висловив вдячність американському керівництву. «Я переконаний, що ефективна координація наших дій приведе до миру, безпеки і територіальної цілісності моєї країни», — сказав П. Порошенко.

Норберт Реттґен

Норберт Реттґен

Читайте також: «Трамп: Є ймовірність дуже серйозного конфлікту з КНДР»

Нещодавно українські ЗМІ широко цитували слова Рудольфа Джуліані, який є  неофіційним радником Дональда Трампа. Під час свого візиту до Києва він сказав в інтерв’ю, що мета американської адміністрації і самого президента — «визволення України від російської окупації». До речі, він зауважив, що твердження нібито президент США виступає за поліпшення відносин з Росією не відповідає дійсності, і було обумовлене особливостями виборчої кампанії.

Проте не все так чудово, як може видатися на перший погляд. Передусім Україна (принаймні в Європі) дедалі частіше зазнає критики за повільний темп реформ. Як нещодавно висловився під час свого перебування в Києві голова комітету Бундестагу із зовнішньої політики Норберт Реттґен, українські реформи здійснюються відповідно до сценарію «один крок вперед і два назад». «Олігархи в Україні стали ще сильнішими, ніж два роки тому», — заявив він.

Київський журналіст Сергій Руденко вважає, що після зустрічі Трампа з Порошенком може відбутися зміна у підходах до війни на Донбасі. «Може постати новий формат переговорів за участю США», — сказав Руденко в інтерв’ю Deutsche Welle. Тобто відбудеться пошук рішення, яке відновить український контроль над окупованими частинами Донбасу і дозволить Москві «зберегти гарну міну при поганій грі».

Читайте також: «Трамп зробив перші кроки на посту президента»

Постає питання, яким може бути це рішення? 16 червня російський МЗС в гострій заяві дорікнув Хорватії, за те, що вона пропонує Україні піти тим шляхом, яким пішов Загреб, який після Балканської війни здійснив реінтеграцію районів, окупованих сербами. Росіяни розкритикували Загреб за те, що він пропонує «доморощені підходи» замість діалогу в форматі Мінська. Росіян найбільше денервують два моменти. По-перше хорватський план було застосовано щодо окупованих територій, що неодноразово визнавало міжнародне співтовариство. Як стверджують росіяни: «На Донбасі триває громадянська війна і він не був окупований чужою державою». По-друге, нагадування про події на Балканах 90-х років досить болючі для Москви, оскільки мають відношення до її серйозної геополітичної поразки в цьому регіоні, продовженням чого став провал путчу в Чорногорії, організацією якого займалися російські диверсанти в цій балканській країні.

Арешт путчиста в Чорногорії

Арешт путчиста в Чорногорії

Як пише польський аналітик Марек Будіш: «Не виключено, що Москва стурбована тим, що на Варшавському конгресі держав Міжмор’я (в організації якого бере участь Загреб) американський президент виголосить, як вже було анонсовано, важливу промову, яка не сподобається росіянам». Можливо, що ця промова стосуватиметься і України в контексті Міжмор’я та подій на Донбасі.

Be the first to comment on "Чи змінить Трамп гнів на милість щодо Порошенка після особистої зустрічі?"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**