У Франції налічується півтора мільйони ісламістів

Мусульмани у ФранціїМусульмани у Франції

До 28% французьких мусульман сповідують радикальну версію вчення пророка. І це число швидко зростає.

Читайте також: «Польща переповнена іммігрантами з ісламських країн»

Така приголомшлива кількість була наведена у великому звіті однієї з найповажніших наукових установ у Парижі — Інституту Монтеск’є. Цей документ був переданий французькому Президенту минулого тижня. Еммануель Макрон вже в першій половині цього року виступив з промовою щодо реформи другої за величиною релігійної групи в країні. Як і попередники він прагне побудувати  французький іслам, але поки що зволікає з представленням свого плану. Кілька тижнів тому на телеканалі TF1 він лише заявив, що «ісламізм несумісний з мусульманською наукою, це не іслам».

Однак дана теза стає все більш контоверсійною. Автор 600-сторінкового звіту Хакім Ель Каруї вказує на надзвичайно стрімкий розвиток радикальних тенденцій серед французьких мусульман, тобто  ісламізму. З дослідження Інституту Монтеск’є випливає, що таку інтерпретацію віри поділяють 28% серед 6 мільйонів мусульман, котрі проживають у Франції, або більше ніж півтора мільйона жителів республіки.

«Ми маємо величезну проблему з розумінням цього явища, бо ми в основному забули про те, що означає вірити в Бога, і ми не можемо уявити собі життя, керованого рекомендаціями, традиціями та поведінкою, натхненими релігією. Саме тому, незважаючи на сотні років спільного життя та майже постійну присутність у засобах масової інформації, ми не розуміємо ісламу та ісламізму взагалі», — пише автор доповіді.

Відповідно до принципів світської республіки, громадян не можна питати, до якої релігії вони належать. Однак участь в католицьких месах беруть менше 4% французів, а це набагато менше, ніж одна п’ята частина мусульман, які не дотримуються таких основоположних принципів ісламу, як пост під час Рамадану.

Еммануель Макрон

Еммануель Макрон

Ісламізм у Франції розвивається частково через фінансову кризу, яка завдала удару економіці країни десять років тому і маргіналізувала значну частину суспільства. У Франції нараховується 6 мільйонів безробітних, багато з яких є нащадками іммігрантів з Алжиру, Марокко, Тунісу та Туреччини у другому або третьому поколінні.

Читайте також: «Президент Ірану оголосив про кінець Ісламської Держави»

Проте Хакім Ель Каруї підкреслює, що було б помилкою бачити причини розширення ісламізму насамперед у проблемах країни. Треба трохи відірватися від мислення з точки зору Заходу і визнати, що розвинулася нова, потужна ідеологія, яка не стільки суперечить ліберальній європейській демократії, скільки є паралельною до неї.

«Ісламізм — це не побічний продукт західної слабкості, а глобальна ідеологія, яка намагається пояснити світ, даючи сенс життя мусульманській громаді. Це так турбує Захід, тому що виявляє провали західної ліберальної ідеології, невиконані обіцянки та відповідальність за геополітичну нестабільність в арабських країнах», — йдеться у звіті.

У Франції ісламізм пропагується з кількох джерел. Салафізм, експортований Саудівською Аравією, відіграє найбільшу роль. Хакім Ель Каруї підкреслює, що в цій прозелітичній місії не Франція, а Західна Європа є пріоритетом для влади в Ер-Ріяді. Набагато більшу роль відіграють такі країни Західної і Східної Африки, як Сомалі та Нігерія, де надзвичайно швидке збільшення чисельності населення, війна і економічний крах гарантують салафітам стійке і швидке зростання прихильників.

«Салафізм і його надзвичайно суворе тлумачення обох положень Корану і шаріату, став точкою відліку сучасного французького ісламу, — йдеться в доповіді. — Він має майже повну монополію у французьких соціальних медіа. Принаймні 30% мусульман постійно відстежують дописи салафітських проповідників, які більш популярні, ніж відомі французькі політики, хоча останні мають набагато ширшу аудиторію.

Ісламізм також просуває мережа організацій, пов’язаних з Мусульманським братством, яке було засноване майже 100 років тому в Єгипті. Тут система роботи інша. Перш за все розбудовуються масові структури, в основному в районах з певним переважанням мусульманського населення. Меншу, але зростаючу роль у підтримці радикальної версії ісламу у Франції також відіграють Туреччина та Іран.

Халяль

Халяль

Ель Каруї пояснює, що всі ці структури мають одну мету: створити якнайбільшу громаду, яка буде не стільки опозиційною до французького суспільства, скільки паралельною до нього. Саме цьому мають служити дуже строгі рекомендації щодо повсякденного життя, включаючи роль жінок та ставлення до невіруючих. До того ж дедалі більш потужною стає окрема «ісламська економіка», що передбачає окреме харчування (халяль) та власну фінансову систему.

Читайте також: «У Сирії скоро впаде останній бастіон Ісламської Держави»

Сила ісламістів у Франції також залежить від швидкого зростання кількості мусульман. На думку вашингтонського Інституту П’ю, протягом одного покоління (до 2050 року) частка мусульман у Франції зросте з 8,8% до приблизно 17%. Це відбувається головним чином в результаті імміграції з Північної Африки, але також набагато більшого природного приросту (у Франції мусульманка має, в середньому, 2,6 дитини, француженка — 1,6).

Be the first to comment on "У Франції налічується півтора мільйони ісламістів"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**