У світі зростає кількість атомної зброї

Ядерний грибЯдерний гриб

2017 рік був особливим роком для противників ядерної зброї: 122 держави-члени ООН зобов’язалися не виробляти ядерну зброю або не мати її. Однак до світу без ядерної зброї все ще далеко.

Читайте також: «Недоторкана суддівська мафія береться за зброю»

Згідно з останньою доповіддю Стокгольмського інституту досліджень проблем миру (SIPRI), в світі ще є 14,465 одиниць ядерної зброї, які мають тільки дев’ять країн: США, Росія, Велика Британія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль та Північна Корея.

«У порівнянні з 2016 роком загальна кількість ядерної зброї дещо зменшилася, але в той же час існуюча зброя була модернізована, — говорить в інтерв’ю для «Deutsche Welle» Шеннон Кайл, керівник проекту SIPRI щодо ядерної зброї. — Це означає, що стара зброя, часто 40-50 років, замінюється. Також розробляється ядерна зброя з новими можливостями та технічними функціями».

У лютому цього року уряд США, після публікації нинішньої версії своєї ядерної доктрини, підтвердив розробку нової ядерної зброї. Це також стосується Німеччини, яка хоча і не має власної ядерної зброї, але, як держава НАТО, вона знаходиться під американською ядерною охороною. Біля 20 американських ядерних бомб типу B61, які зберігаються в районі гірського ланцюга Ейфель, у найближчі роки будуть замінені новим поколінням краще керованих атомних бомб.

США витратять 400 млрд доларів на модернізацію свого ядерного арсеналу, який буде проведено до 2026 року. Навіть менші ядерні держави, такі як Індія та Пакистан, перебувають у стані «гонки стратегічних озброєнь», — вважає експерт SIPRI. Вони розробили нову ядерну зброю і одночасно збільшили виробничі потужності в цій галузі. Ядерна зброя залишається основним елементом їх національної оборонної стратегії.

«Deutsche Welle»

«Deutsche Welle»

Враховуючи напружені відносини між США та Росією, невідомо, що буде з контролем за ядерною зброєю. «Я стурбована тим, що політико-стратегічні відносини між США та Росією розвалилися, а обидві країни мають 92% усієї ядерної зброї, — зазначила Кайл.

Читайте також: «США поставлятимуть в Україну летальну зброю»

Це також впливає на контроль над озброєннями. «У найближчі роки припиняють свою дію важливі договори про роззброєння, такі як угода «New START», а нові, можливо, не будуть укладені», — остерігається експерт. Тоді не буде ніяких обмежень на арсенали. «Не зрозуміло, чи зустріч між лідерами Північної Кореї Кім Чен Ином та президентом США Дональдом Трампом справді призведе до ядерного роззброєння Північної Кореї. Я трохи скептично до цього ставлюся», — каже Кайл, додавши, що зустріч відкрила двері для подальших заходів щодо зміцнення довіри.

«Річний звіт 2018» SIPRI також наводить дані, які висвітлюють напружену ситуацію в сфері безпеки. Ще ніколи після закінчення «холодної війни» так багато не витрачалося на військові потреби, як в 2017 році. Сума глобальних військових витрат зросла до 1739 млрд доларів. На кожного мешканця земної кулі припадає 230 доларів. У 2016 році ця сума була нижчою на три долари.

Причиною глобального зростання є збільшення військових витрат у деяких регіонах світу. Наприклад, Китай збільшив свій оборонний бюджет на 5,6% (до 228 млрд доларів). У Європі не все так однозначно. У 2017 році країни Східної Європи витратили значно менше на військові потреби, проте бюджети у цій сфері збільшили країни Центральної та Західної Європи. Німеччина витратила на потреби Бундесверу 37 млрд євро (біля 43,5 млрд доларів), що на 2 млрд євро більше, ніж в 2016 році. Найбільший бюджет, як і раніше, мають США (610 млрд), за ними йдуть Китай, Саудівська Аравія і Росія.

SIPRI

SIPRI

Читайте також: «З казарм Бундесверу регулярно зникають зброя та боєприпаси»

Як зазначають дослідники Стокгольмського інституту, спостерігається зростання світової торгівлі військовою технікою. Цей показник на початку XXI ст. перебував на найнижчому рівні від часів холодної війни. У рейтингу найбільших експортерів зброї перед ведуть США, Росія, Франція та Німеччина.

Be the first to comment on "У світі зростає кількість атомної зброї"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**