У Польщі процвітає торгівля вугіллям з окупованої частини Донбасу

TVN24TVN24

Як пише польський інтернет-портал TVN24, до Польщі потрапляє щоразу більше вугілля з районів Донбасу, що контролюються росіянами та сепаратистами. Таким чином Москва заробляє на війні з Києвом, а уряд у Варшаві мовчить про це.

Читайте також: «На відміну від ЄС, Польща зближується з США»

«Минулого року було ввезено біля 100 тисяч тонн антрациту», — говорить перший секретар посольства України в Польщі Олег Казаніщєв.

В Україні антрацит можна видобувати лише в окупованих регіонах України. На вільному ринку 100 тисяч тон коштує 10 мільйонів доларів.

«Звідки ті, хто там воює, мають зброю? На це потрібні величезні гроші, а ті гроші, що надходять від продажу антрациту, дуже дорогого палива, потрапляють прямо туди, до сепаратистів», — пояснює Кароліна Бака-Погожельська, журналістка видання «Dziennik Gazeta Prawna».

Кароліна Бака-Погожельська і Міхал Потоцький з «Dziennik Gazeta Prawna» понад рік пишуть про торгівлю вугіллям із зони конфлікту. Завдяки їхнім статтям депутати польського Сейму надіслали запит з цього питання до Міністерства закордонних справ.

У відповіді тодішній заступник міністра Ян Дзєдзічак зазначив, що на матеріали, зібрані журналістами, повинні звернути увагу спецслужби.

«Ми не можемо виключити, що написання і публікація статті напередодні візиту українського міністра енергетики до Польщі була інспіровано колами, які прагнуть послабити польсько-українські відносини. Дану справу повинні вивчати компетентні органи і висловитися з цього приводу», — написано у відповіді заступника міністра закордонних справ на запит.

«Нехай буде соромно тому, хто робить, а не тому, хто бачить. Ми є журналістами і описуємо реальність. Якщо хтось завдає шкоди польсько-українським відносинам, то це ті, хто допускає, щоби польські компанії торгували з сепаратистами, які вбивають громадян України», — говорить журналіст Міхал Потоцький.

На початку січня цього року українська сторона звернулася до уряду Польщі з проханням розглянути вказане питання.

«Ми написали звернення до Міністерства закордонних справ Польщі», — розповідає Олег Казаніщєв з українського посольства.

Через кілька тижнів побоювання української сторони підтвердив уряд США. 26 січня, вперше в історії вільної Польщі, американці наклали санкції на компанію, яка діє на польській території.

Антрацит

Антрацит

Йдеться про Doncoaltrade (don означає Донбас, coal — вугілля, а trade — торгівля). Власником 60% її акцій є Олександр Мельничук — сепаратист і колишній заступник міністра з питань енергетики «ЛНР».

Читайте також: «Польща планує організувати економічну міграцію з Філіппін»

Мельничук і його брат використовували кілька компаній для експорту вугілля з окупованих територій Донбасу до Росії та інших країн. Серед цих компаній є Doncoaltrade.

Штаб-квартира компанії розташована в одній з офісних будівель в місті Катовіце, проте там важко когось зустріти. Двері зачинені на замок, але працівники в будівлі кажуть, що до поштової скриньки приносять кореспонденцію.

«Ми маємо справу з повною пасивністю. З часу введення санкцій Сполученими Штатами справа абсолютно зрозуміла, і протягом року майже нічого не відбувається», — коментує колишній міністр національної оборони Томаш Сімоняк.

Той факт, що сепаратистська компанія досі функціонує, підтверджує витяг із судового реєстру. Останній запис був зроблений в червні і мажоритарним акціонером залишається Олександр Мельничук.

Незважаючи на прохання української сторони, роботу польських журналістів та американські санкції, нічого не відомо про те, чи було вжито проти цієї компанії якихось контрольних заходів.

Міністерство фінансів на запитання журналіста TVN24 відповіло так: «Через зобов’язання зберігати фіскальну таємницю ми не можемо надати вам жодної інформації».

До 6 серпня TVN24 не отримав жодних відповідей в цій справі від Міністерств енергетики та закордонних справ.

Проте вдалося ознайомитися з відповіддю МЗС на запит української сторони. У документі від 16 квітня, на який українська сторона чекала більше чотирьох місяців, не згадується той факт, що, за даними американського та українського уряду, сепаратисти одержують кошти, працюючи в Польщі.

Польща

Польща

Міністерство лише підкреслює, що, на його думку, немає ніяких юридичних підстав для обмеження імпорту вугілля, вкраденого на українській території.

«Навіть (..) визнання того, що імпортне вугілля походить з України, а не Росії, не приведе до перерахунку мит, тому що імпорт вугілля, яке походить з України, не підлягає ніяким санкціям, на відміну від товарів, що походять з (..) з Криму», — написано у відповіді МЗС.

За словами Олега Казаніщєва, «так не повинно бути». Він додав, що «мусить бути солідарність», а конкретну підтримку необхідно надавати Україні, а не владі невизнаних «республік».

Європейські інституції також не вжили заходів для блокування або обмеження торгівлі вугіллям з окупованої території.

Читайте також: «Польща знову вимагає віддати уламки президентського літака»

Польський євродепутат Ярослав Валенса надіслав запит до Європейської комісії, але поки що не отримав відповіді.

Be the first to comment on "У Польщі процвітає торгівля вугіллям з окупованої частини Донбасу"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**