У Молдові знову криза на радість Росії

МолдоваМолдова

Вдруге за п’ять місяців країна залишилася без уряду.

Читайте також: «Молдова може стати новою гарячою точкою, — генсек Ради Європи»

«Ви так злякалися, що вирішили скинути уряд», — це були останні слова Майї Санду на посаді прем’єр-міністра. Через деякий час переважна більшість депутатів проголосувала за вотум недовіри її Кабінету.

Конфлікт в коаліційному уряді, який був сформований з труднощами політичними супротивниками, вибухнув через висунення кандидатури на генпрокурора. Прем’єр-міністр звинуватила опонентів у бажанні запобігти ефективній боротьбі з корупцією, яка стала невід’ємною частиною молдавської політики за три десятиліття. Опоненти, у свою чергу, звинуватили Санду у бажанні мати особистий вплив на генпрокурора.

Усе закінчилося відставкою уряду ледве через п’ять місяців після початку його роботи.

Кишинів

Кишинів

Читайте також: «Молдова: Президент відсторонений, парламент розпущений»

Проти Кабінету проголосували коаліційні соціалісти — проросійська партія, неформальним лідером якої є президент Ігор Додон. Тим самим вони розірвали союз із проєвропейським ACUM, який виступав за обмеження впливу олігархів у країні. Найбагатший з них, голова «демократів» (який має 30 депутатів) Володимир Плахотнюк у червні мусив виїхати за кордон після краху попереднього уряду, який він контролював.

«Зараз соціалісти визнали, що їхня популярність зростає, бо партійний кандидат Іон Чебан переміг (минулого тижня – Глобал Аналітик) на виборах мера столиці», — каже один місцевий аналітик. Ініціатором відставки уряду був президент, який вимагав цього ще у жовтні. Кабінет міністрів був створений у червні за підтримки США, ЄС та Росії, щоб позбутися Плахотнюка. Його падіння означає клопоти на міжнародній арені.

У даний час соціалісти і президент залишаються на полі бою, але вони не мають більшості в парламенті і не можуть керувати самостійно (лише 36 депутатів у парламенті зі 101-го). Проте вони могли б здобути більшість, обравши союз з олігархічними «демократами». У рядах соціалістів вже лунають голоси, що «демократи» перестали виконувати накази Плахотнюка, який втратив свій вплив у Молдові через тривале перебування за кордоном. Проте створення такої коаліції відтворило б ситуацію, яка мала місце п’ять місяців тому.

Ігор Додон

Ігор Додон

Дипломатична служба ЄС вже попередила, що відставка є «поганим сигналом для процесу реформ у країні».

Читайте також: «Молдова розраховує на підтримку Румунії в справі інтеграції з ЄС»

«Відставка — це перемога проросійських сил на чолі з президентом Додоном, а він діє в інтересах Москви. Тепер Кремль захоче зміцнити президента за рахунок створення слабкого уряду, однак це може призвести до того, що наша країна втратить фінансову допомогу із Заходу», — каже політолог Аркадій Барбарозе з Кишинева.

 

 

Be the first to comment on "У Молдові знову криза на радість Росії"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**