У Молдові відбулись парламентські вибори

МолдоваМолдова

Учора мешканці Молдови обирали новий парламент. Протягом багатьох років дві найбільші партії цієї країни ведуть жорстку політичну війну, в якій не бракує погроз і взаємних обвинувачень. Останні дні виборчої кампанії нагадували поганий детектив, — пишуть для Віталій Клегуряну та Роберт Шварц для «Deutsche Welle».

Читайте також: «Проросійські сили готують змову проти Молдови — прем’єр»

Обидва проєвропейські лідери опозиції Майя Санду і Андрей Нестасе з блоку АCUM («Тепер») заявили пресі, що їх отруїли ртуттю. Близький до проросійського президента Ігоря Додона телеканал показав у п’ятницю якусь написану від руки записку нібито з планом вбивства президента. Майже в той же час Москва оголосила про порушення справи проти глави правлячої Демократичної партії Молдови (ДПМ), олігарха Влада Плахотнюка та його партнера. Обидва підозрюються в незаконних валютних операціях, завдяки яким вони вивели з Росії біля 37 млрд рублів (500 млн євро). На думку Плахотнюка і його партії, це ще одна спроба Росії втрутитися у виборчу боротьбу, щоб підтримати проросійських соціалістів президента Додона.

За даними молдавської преси, розслідування тісно пов’язане зі скандалом навколо російської «пральні брудних грошей». Минулої середи німецькі слідчі, які також ведуть розслідування, арештували в Німеччині власність та грошові кошти на суму 40 млн євро. Це лише частина суми. Під час гігантського «прання брудних грошей», в якому брали участь банки з Латвії та Молдови, було «випрано» та  вивезено з Росії 20 млрд євро.

Це вже друге розслідування, ініційоване Росією проти Плахотнюка. Наприкінці минулого року російська влада звинуватила його в подвійному вбивстві.

Майя Санду і Андрей Нестасе

Майя Санду і Андрей Нестасе

У минулий четвер, за три дні до виборів, лідери опозиції Майя Санду і Андрей Нестасе звинуватили владу в їх отруєнні. Днем пізніше вони висунули обвинувачення проти уряду, контрольованого Плахотнюком, представивши пресі результати лабораторних досліджень. Лікарі підтвердили, що високі дози ртуті, виявлені в їхніх органах, свідчать про втручання ззовні.

Читайте також: «Молдова розраховує на підтримку Румунії в справі інтеграції з ЄС»

Речник правлячої Демократичної партії Молдови відхилив ці звинувачення і назвав маневром виборчої кампанії опозиції. Преса, контрольована Плахотнюком, поширила твердження одного з лікарів, що отруєння є результатом споживання риби.

У свою чергу преса, контрольована нібито опозиційними соціалістами, заявила у п’ятницю, що має місце змова проти глави держави. Про це свідчить записка з «надійного джерела», з якої випливає, що президент Додон буде вбитий після виборів на замовлення олігарха Плахотнюка. Тим часом цю записку, опубліковану в Інтернеті, було видалено.

Суспільство Молдови поділено на більш-менш еквівалентні проєвропейський та проросійський табори. ДПМ Плахотнюка вважається прозахідною, але часто відстоює політичні та економічні інтереси олігарха. Соціалісти Додона відверто промосковські.

Вплив Росії на колишню совєтську республіку залишається дуже помітним, особливо в малих містах і селах. Ігор Додон вже оголосив, що якщо парламентські вибори виграє його табір, то Молдова припинить дію угоди про асоціацію, підписану з ЄС у 2014 році.

Влад Плахотнюк

Влад Плахотнюк

Як і в Україні, в Молдові поширена корупція, а політика, економіка та фінанси знаходяться під контролем олігархів. За даними Світового банку, понад 20% з майже 3,5 млн молдован проживають за межею бідності. Середня зарплата становить 300 євро. За останніми оцінками, майже третина населення працює за кордоном — в Росії та ЄС. З початку 90-х років у сепаратистському проросійському Придністров’ї перебувають російські солдати.

Читайте також: «Молдова може стати новою гарячою точкою, — генсек Ради Європи»

Нинішні вибори вирішуватимуть не тільки питання про нову владу в Кишиневі, але й про майбутній проевропейський або проросійський курс Молдови.

Be the first to comment on "У Молдові відбулись парламентські вибори"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**