У Гватемалі археологи виявили парову лазню стародавніх майя

МайяМайя

Вирізана в скелі лазня була знайдена у стародавньому місті Накум в Гватемалі. Вона нараховує понад 2,5 тис. років. За словами дослідників, лазня могла служити жерцям та суспільній верхівці майя для оздоровчої мети та релігійних обрядів.

Читайте також: «У Судані виявили незвичайні поховання, які нараховують 6 тис. років»

На комплекс у скелі археологи наштовхнулися п’ять років тому, але його дослідження все ще триває.

«Спочатку ми думали, що маємо справу з могилою. Проте, поступово виявляючи чергові елементи, ми дійшли висновку, що це, скоріше, парова лазня», — говорить Віслав Кошкуль з Інституту археології Ягеллонського університету в Кракові, який керував розкопками в цьому місці.

Як стверджує вчений, парові лазні в переконаннях стародавніх майя, крім суто практичної функції, були пов’язані з ритуальною діяльністю. Навіть сьогодні їх використовують, наприклад, вагітні жінки, що сприяє більш легким пологам.

«У переконаннях майя печери і лазні трактуються майже однаково. Саме там народилися не тільки боги, але й перші люди, і звідти вийшли на світ. Печери вважаються входом у підземний світ,  населений богами і предками», — додає д-р Ярослав Жралка з Інституту археології Ягеллонського університету, який координує розкопки.

Піраміда Майя

Піраміда Майя

Читайте також: «Археологи в Єгипті знайшли майстерню для муміфікації, якій 2500 років»

Знайдена лазня складається з декількох основних елементів. Археологи вперше виявили тунель, витесаний зі скелі на схилі, через який витікав надлишок води. По обидва боки тунелю є сходи, щоб увійти до лазні. Далі двометровий коридор веде до приміщення лазні. Це прямокутна кімната, по боках котрої розташовані вирубані зі скелі лавки, на яких можна було приймати парові процедури.

Біля входу археологи знайшли овальну нішу, заглиблену в стіну — це була велика і використовувана протягом довгого часу піч, про що свідчить дуже товстий шар гару. Археологи визначили, що температура в цьому місці повинна була бути дуже високою, тому що в деяких місцях камінь розкришився під її впливом. Скоріше за все, навколо вогнища були великі камені, які розігрівалися, після чого їх поливали водою. Таким чином, пара поширювалася по всій кімнаті, а надлишок води стікав у спеціальну улоговину в середній частині лазні, а далі біг по каналу до схилу.

Археологи припускають, що над піччю була надбудова з дерева та каміння. Таким чином, пара залишалася всередині приміщення.

Малюнок Майя

Малюнок Майя

У каналі, яким протікала вода, було виявлено, окрім темного шару попелу, фрагменти керамічних посудин, які могли використовуватись для обрядів, що проводилися у парових лазнях.

Читайте також: «Археологи знайшли в Хорватії старовинний портовий склад, якому 2000 років»

Лазня функціонувала з 700 року до н. е. до 300 року до н. е.. Потім вона була повністю засипана вапняним розчином і щебенем. «Можливо, це було пов’язано зі зміною династії, яка правила в Накумі або з іншими важливими змінами у суспільно-релігійному житті майя», — говорить один з археологів.

 

Be the first to comment on "У Гватемалі археологи виявили парову лазню стародавніх майя"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**