У Білорусі блокують доступ до останнього незалежного інтернет-порталу

Хартія 97Хартія 97

Влада в Мінську блокує доступ в Білорусі до останнього незалежного інформаційного порталу charter97.org. Підстава: публікація інформації, «забороненої законом, яка може зашкодити інтересам держави». Це найбільший і найпопулярніший незалежний портал, який працює протягом 20 років і має понад 50 мільйонів переглядів на місяць.

Читайте також: «Безсмертний: У Білорусі та в Казахстані запущено «донбаський сценарій»

Перша інформація про блокування інтернет-порталу з’явилася в середу, 24 січня. На наступний день Міністерство інформації Республіки Білорусь оголосило, що причиною стала публікація «інформації, яка може завдати шкоди інтересам держави», матеріалів екстремістського змісту та повідомлень про незаконні зібрання.

«Ми не отримували ніяких офіційних листів від Міністерства інформації або з інших відомств та судових рішень щодо блокування нашого порталу, — говорить головний редактор Хартії 97 Наталія Радіна. — Ця блокада абсолютно незаконна».

На її думку, це пов’язано з побоюваннями президента Білорусі Олександра Лукашенка щодо популярності порталу та остраху перед соціальними протестами. «Наступного дня після того, як наш сайт був заблокований, Лукашенко вніс поправку до закону про так званих дармоїдів, що минулого року викликало великі протести в Білорусі», — пояснює очільниця Хартії 97. Відповідно до цього закону, особи, які не працюють щонайменше 183 дні на рік, були зобов’язані сплачувати спеціальний податок.

Наталія Радіна

Наталія Радіна

Читайте також: «У Білорусі заявили про затримання «бойовиків» «Азова» та УНА-УНСО»

27 лютого 2017 року проти цього податку протестувало майже 2000 осіб у Вітебську, понад 1000 — в Бобруйську, а також кілька сотень — у Бресті та Барановичах. Під час цих демонстрацій з’явилися гасла, що закликали білоруського президента піти у відставку. Тоді Закон Лукашенка був заморожений на рік. 26 січня цього року Лукашенко змінив положення закону — ті, хто раніше вважалися платниками податку на дармоїдів, були звільнені від його сплати.

Негайного розблокування доступу до порталу вимагає Гарлем Дезір, представник ОБСЄ у справі свободи засобів масової інформації, і «Репортери без кордонів».

«Диктатура в Білорусі, яка перебуває під прямим протекторатом Росії, небезпечна для західних країн», — каже Наталя Радіна. На її думку, Росія використовує блокаду незалежних опозиційних медіа. «Вже зараз білоруси дивляться головним чином російське телебачення, а російські портали займають домінуюче становище в білоруському Інтернеті», — додає очільниця Хартії 97.

Мінськ

Мінськ

Charter97.org була заснована в 1998 році відомим журналістом Олегом Бєбєнiним, який у 2010 році був вбитий режимом Лукашенка. Назва стосується ініціативи щодо захисту прав людини та об’єднання політичних сил, які протистоять владі президента Олександра Лукашенка.

Читайте також: «Мовна ситуація в нинішній Білорусі»

На хвилі опозиційних арештів після президентських виборів у грудні 2010 року спеціальні служби взялися також за редакцію інтернет-порталу у Мінську. Журналісти були заарештовані, а його головному редактору загрожувало 15 років позбавлення волі. Завдяки допомозі небайдужих людей Наталії Радіній вдалося виїхати до Литви. Протягом п’яти років вона керує редакцією у Варшаві. Завдяки роботі 20 журналістів та техніків, charter97.org щомісяця має 50 мільйонів переглядів. Щомісяця веб-сайт відвідують 2,5 млн так званих унікальних користувачів.

Be the first to comment on "У Білорусі блокують доступ до останнього незалежного інтернет-порталу"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**