Таємничі кам’яні скрижалі з написами прадавньою мовою були виявлені в африканському «місті мертвих»

Кам’яна таблицяКам’яна таблиця

Як зазначає інтернет-портал sciencealert.com, це одна з найстаріших письмових мов Африки.

Читайте також: «Вчені з’ясували, чому Місяць відділився від Землі 4 мільярди років тому»

Археологи, що ведуть розкопки у давньому «місті мертвих» в Африці, знайшли велике зібрання текстів на таємничій кушитській мові. Незвичайні скрижалі нараховують 2700 років.

Вони були знайдені в місцевості Седейна в Судані, яка відома руїнами храму, котрий відносять до XIV ст. до н.е., тобто часів правління Тії — бабусі Тутанхамона.

Проте між VII ст. до н. е. та IV ст. н. е. там був розташований великий некрополь — «місто мертвих» держав Напата та Меро, в яких їхні власні традиції змішувалися з єгипетськими. Єгиптяни називали ці дві держави Куш.

Про ці культури залишається дуже мало інформації, але багато чого можуть розповісти похоронні предмети. Хоча значна частина некрополя знаходиться в руїнах, там збереглися залишки щонайменше 80 цегляних пірамід і 100 могил.

Давні написи

Давні написи

Саме в цих могилах були знайдені артефакти дослідницькою групою під керівництвом французького Національного центру наукових досліджень та Французької археологічної служби.

Читайте також: «Вчені створили супердеревину, здатну замінити сталь»

Кам’яні таблиці з написами являють собою найбільшу збірку текстів з мероїтськими написами.

Це перша відома письмова мова Африки на південь від Сахари, яка використовувала письмена, запозичені у давніх єгиптян, які були більш тісно пов’язані з Близьким Сходом, ніж з центральною Африкою.

«Мероїтська письмова система, найстаріша в регіоні, розташованому на південь від Сахари, як і раніше значною мірою суперечить нашому розумінню», — сказав Вінсент Франціні, археолог та учасник експедиції.

«Хоча похоронні тексти досить добре відомі і можуть бути майже повністю перекладені, інші категорії текстів часто залишаються незрозумілими. У цьому контексті важливий кожен новий текст, оскільки він може прояснити щось нове», — додає він.

Зображення Маат

Зображення Маат

Більшість могил і пірамід, знайдених археологами, відносяться до часів держави Напата. П’ять століть пізніше мероїти додали нові споруди — каплиці з цегли та пісковика на західних стінах пірамід, побудованих для поклоніння мертвим.

Читайте також: «Вчені встановили, що викликало епідемію чуми в середньовічній Європі»

Одною зі значних знахідок була каплиця, що зображує Маат, єгипетську богиню закону, рівноваги, порядку, гармонії, миру та справедливості. Вона датується ІІ ст. н. е. і є першим відомим зображенням богині з африканськими рисами.

Be the first to comment on "Таємничі кам’яні скрижалі з написами прадавньою мовою були виявлені в африканському «місті мертвих»"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**