Східна Європа може включитися в «дипломатичну війну» між США та РФ

Якуб ЯндаЯкуб Янда

У відповідь на нові санкції США щодо втручання в президентські вибори Москва оголосила про заходи у відповідь — вона змушує Вашингтон скоротити кількість співробітників американських дипломатичних представництв на 755 осіб. Про це на порталі newsweek.com пише заступник директора аналітичного центра «Європейські цінності» в Празі Якуб Янда.

Читайте також: «Калінінградська область в російських геополітичних концепціях»

Основним аргументом Москва є прагнення «паритету». Це означає, що число дипломатичного і технічного персоналу США, зайнятого в Росії мусить бути таким же, як і російського, який працює в Сполучених Штатах.

На думку автора, зовсім не має значення, як Президент США Дональд Трамп відповість на це погіршення відносин; даний крок Москви відкриває чудову можливість для Європи.

Протягом багатьох десятиліть європейські держави змушені були мати справу з непропорційно великими російськими дипломатичними представництвами в своїх столицях. І в той час як ніхто навіть не думає про припинення дипломатичних відносин з Москвою, путінська Росія перейшла в широкомасштабний наступ проти західних країн.

Вона намагається втручатися у вибори, наприклад в Сполучених Штатах і Франції та усувати невгодні їй уряди, як, наприклад, в Чорногорії. Балтійські країни побоюються дестабілізації, а Росія створює масові потоки пропаганди і підтримує екстремістів. З огляду на те, що Москва тримає під контролем та окупацією частини територій трьох сусідніх держав, вона сьогодні є серйозною загрозою для західних демократій, пише Янда.

У той час як західні країни підтримують дипломатичні, економічні та культурні зв’язки з Росією, посольства та консульства Кремля часто є ворожими розвідувальними осередками.

Newsweek

Newsweek

Приблизно одна третина дипломатів Російської Федерації в Швеції виконує «брудну частину роботи», а спецслужби цієї країни відверто називають російську дипломатично-шпигунську мережу однією з найбільших загроз для країни.

Хоча у європейських столицях розуміють усю шкідливість дій російської розвідки, часто їхні руки зв’язані тим, що на дипломатичному жаргоні називається «взаємністю».

Незважаючи на те, що російські дипломатичні місії в Європі набагато більші, ніж представництва європейських країн в Росії, Москва заявляє європейським країнам: якщо ви вишлете 10 наших співробітників, то ми вишлемо 10 ваших. При цьому Кремль має 140 дипломатів і адміністративного персоналу, акредитованого в Чехії, а Прага — лише 65 співробітників, які працюють в Росії.

Читайте також: «Економічно Західна та Східна Європа повільно наближаються одна до одної»

Якщо Путін прагне «паритету», то це означає, що він мусить скоротити штат свого персоналу в Чехії до 65 людей. Однак цілком очевидно, що цього не буде, тому що маленька Чехія не має такої дипломатичної і політичної ваги, щоб самостійно протистояти Росії.

Інші європейські країни, в основному на східних кордонах НАТО, мають довгостроковий головний біль, терплячи на своїй землі російські шпигунські осередки. Вони можуть посилити контррозвідувальні дії, але не можуть діяти за принципом «око за око, зуб за зуб», бо бояться втратити свої посольства в Росії.

Але після того, як Путін вирішив звільнити близько двох третин американських дипломатичних співробітників, це розв’язало руки європейським країнам, які можуть домовитися про спільні дії.

 Європейські країни мають довгостроковий головний біль, терплячи на своїй землі російські шпигунські осередки


Європейські країни мають довгостроковий головний біль, терплячи на своїй землі російські шпигунські осередки

Якщо принаймні п’ять або сім держав НАТО захочуть скористатися цією унікальною можливістю, щоб спільно вимагати принципу «паритету» щодо кількості дипломатів, Москві буде важко покарати їх всіх поодинці.

Путін буде змушений зменшити деякі зі своїх дипломатичних місій в Європі. Якою б не була остаточна цифра європейські союзники можуть тільки виграти, якщо будуть хоробрими і наслідуватимуть своїх американських друзів.

Хоча малі європейські країни вдячні Америці за безпеку, вони мало що можуть запропонувати Вашингтону. Тому хоча цей крок не настільки стратегічно важливий, як військові підрозділи США, які дислокуються в країнах Балтії, але він буде чітким сигналом зі столиць Східної Європи Президентові  Д. Трампу: «Ми разом з вами»!

Читайте також: «Європейська геополітика»

 

 

Be the first to comment on "Східна Європа може включитися в «дипломатичну війну» між США та РФ"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**