Супутникові спостереження дають перші прямі докази відновлення озонового шару Землі

Озонова діркаОзонова дірка

Вчені привітали інформацію про те, що діра в озоновому шарі над Антарктидою зменшилася, і запропонували знайти аналогічні рішення для вирішення проблеми зміни клімату та інших екологічних проблем.

Читайте також: «Через глобальне потепління на 25% поверхні планети може розпочатися постійна посуха»

«Завжди приємно чути хорошу новину, а це, безумовно, хороша новина», — сказав д-р Джон Шанклін з British Antarctic Survey, один з метеорологів, який вперше відкрив озонову діру в 1985 році.

«Це почалося з успіху Монреальського протоколу, підписаного державами-членами Організації Об’єднаних Націй. І тепер є чіткий доказ того, що він працює».

Згідно з Монреальським протоколом, було скасовано виробництво деяких хімікатів. Ці хімічні речовини в значній мірі були відповідальними за зниження озону над Антарктидою, оскільки внаслідок процесів їх розпаду утворювалися атоми хлору, які руйнували молекули озону.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Geophysical Research Letters, дослідницька група NASA використала спостереження за озоном, а також хлором в атмосфері та стратосфері, щоб визначити стан озонової діри.

«Ми вперше бачимо, що рівень хлору, безумовно, знижується, а рівень озону збільшується», — заявив провідний вчений у Центрі космічних польотів Годдарда NASA Сьюзен Страхен.

Клімат на Землі поступово міняється не в кращий бік

Клімат на Землі поступово міняється не в кращий бік

Читайте також: «Зміна клімату може спровокувати чергове Велике переселення народів»

«Загалом, це нове дослідження надає величезну кількість доказів того, що озоновий шар відновлюється, — вважає професор Джон Пайл, вчений з Кембриджського університету, який не був залучений до дослідження. — Монреальський протокол був вражаюче успішним, тому що наука, політика, технології та економіка були пов’язані між собою».

Д-р Шанклін підкреслив важливість безперервного, довгострокового моніторингу навколишнього середовища.

Озоновий шар поглинає більшу частину ультрафіолетового випромінювання Сонця, і побоювання щодо його виснаження в 1980-х роках були обумовлені можливим збільшенням випадків захворювання на рак шкіри внаслідок більш високих рівнів ультрафіолетового випромінювання на Землі.

Перехід з хлорфторуглецю на нешкідливі альтернативи також сприяв відмові від цих шкідливих хімікатів, які використовуються як хладагенти в аерозолях.

Наслідки кліматичних змін

Наслідки кліматичних змін

Тепер вирішення проблеми зміни клімату вимагатиме зусиль з боку енергетичного сектора.

Що стосується озонової дірки, то вона все ще не зникла повністю.

Читайте також: «Спека в Європі — дуже виразний сигнал щодо кліматичних змін»

Д-р Енн Дуглас, один із співавторів дослідження заявила: «Озонова діра може зникнути в 2060-му або 2080 році. І навіть тоді може залишитися невелика дірка».

 

Be the first to comment on "Супутникові спостереження дають перші прямі докази відновлення озонового шару Землі"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**