Суду Європейського Союзу посилює контроль над новими суперечливими технологіями ГМО

Суд Європейського СоюзуСуд Європейського Союзу

Європейський суд постановив, що рослини, вирощені внаслідок суперечливої техніки зміни генетичного коду, підлягатимуть тим же жорстким правилам, які ЄС вже застосовує до генетично модифікованих організмів, пишуть Саймон Маркс та Еммет Лівінгстон з POLITICO.

Читайте також: «Щороку італійці викидають їжу на 16 млрд євро»

Рішення Суду Європейського Союзу стане основною перешкодою для агрохімічних компаній і дослідників, що працюють над розвитком високоефективних рослин, стійких до певних захворювань або здатних рости у важких умовах, а також таких, які дають вищі врожаї.

Це рішення повністю іде врозріз з думкою, яку раніше висловив речник Європейського суду, котрий стверджував, що рослини, отримані шляхом мутагенезу — нового методу, який викликає мутацію генів — «звільняються від зобов’язань, передбачених Директивою стосовно генетично модифікованих організмів».

Проте Європейський суд виніс інше рішення: «Організми, отримані шляхом мутагенезу є ГМО в значенні Директиви, оскільки методи і техніки мутагенезу змінюють генетичний матеріал таким чином, що це не відбувається природним чином».

Він додав: «З Директиви виникає, що вона не стосується організмів, отриманих за допомогою певних мутагенетичних методів, а особливо тих, які традиційно використовуються в багатьох випадках, і їх безпека давно підтверджена».

POLITICO

POLITICO

Європейський суд розглянув цю справу, оскільки французька асоціація дрібних сільськогосподарських виробників подала позов проти законодавства ЄС, що регулює питання ГМО. Французи стверджували, що це право (включаючи строгий порядок нагляду та маркування) повинно також охоплювати нові методи селекції рослин, що називаються мутагенними.

Читайте також: «Вчені описали з чого складатиметься раціон людини через 30 років»

Асоціація також наполягала, що сорти насіння, отримані шляхом мутагенезу, становлять загрозу для навколишнього середовища і здоров’я людини, бо врожаї, одержані з них стійкі до пестицидів.

Негативне ставлення громадської думки до ГМО в Європі призвело до обмеження інвестицій у цю галузь сільського господарства. Виробники насіння, які прагнуть створити нове його покоління за допомогою методів генетичної модифікації, як правило, залишаються далеко від європейських ринків. Чіткі європейські регламенти роблять практично неможливим отримання згоди на вирощування ГМО.

Проблема полягає в тому, що в Європі ще не було чіткої правової основи для ситуації, коли так звані нові методики розведення рослин передбачають застосування генної інженерії.

Наприклад, один з найновіших способів використання модифікованих генів для боротьби з хворобою, що називається CRISPR/Сas9 підлягає правилам ЄС у справі ГМО.

«Рішення передбачає, що CRISPR/Сas9 не звільняється від регулювання, тому що це порівняно недавня технологія», — коментує Крістофер Галлаш з EuropaBio, лобістської організації компаній з сектора біотехнологій.

ГМО

ГМО

Генеральний секретар Європейської асоціації виробників насіння Гарліх фон Ессен також стверджує, що метод CRISPR відтепер буде класифікуватися як ГМО. «Ми матимемо багато клопоту», — каже він. На його думку, Європа, ймовірно, буде далеко відставати від Південної Америки, США та Канади в плані інновацій у довгостроковій перспективі.

Читайте також: «Шведське містечко атакували гігантські щури»

Організації Зелених загалом сприйняли рішення Європейського суду з радістю. «Нові методи генної інженерії, відомі як ГМО 2.0, повинні ретельно перевірятися, — сказав Мут Шімпф, активіст, який спеціалізується в питаннях харчування і сільського господарства організації Friends of the Earth Europe. — Ми вітаємо це важливе рішення, яке підриває останню спробу біотехнологічної промисловості просунути небажані генетично модифіковані продукти на наші поля й столи».

Be the first to comment on "Суду Європейського Союзу посилює контроль над новими суперечливими технологіями ГМО"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**