Сербія на роздоріжжі: приєднатись до ЄС або дружити з Росією?

Івіця ДачичІвіця Дачич

Белград повинен вирішити: чи хоче він вступити до Євросоюзу, чи дружити з Росією? Не можна сидіти відразу на двох стільцях.

Читайте також: «Сербія погрожує застосувати війська для захисту сербів в Косово» 

«Не можна одночасно рухатися в декількох протилежних напрямках. Якщо ви серйозно ставитесь до Європи, то приймайте рішення, які наближають вас до неї. А цього не можна сказати про те, яке ви нещодавно прийняли», — заявив міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайчак до сербських лідерів.

Словак висловилася від імені міністрів закордонних справ ЄС про анонсування підписання 25 жовтня Сербією угоди про вільну торгівлю з Євразійським економічним союзом, в якому домінує Росія. Про це написав у Twitter новий посол Росії в Белграді Алєксандр Боцан-Харченко, зазначивши: «Це буде важлива подія».

Створений у 2015 році ЄврАзЕС об’єднує Росію, Білорусь, Вірменію, Казахстан та Киргизстан. Роком раніше Белград розпочав переговори про вступ до ЄврАзЕС, оскільки на Балканах він залишається останнім союзником Росії, енергозалежним від неї.

Белград

Белград

«Угода з ЄС не має для Сербії великого значення», — вважає белградський політолог Драган Дзуканович. Країна вже має такі угоди з трьома з п’яти членів проросійського союзу, але, попри це, зовсім інший Союз — Європейський — залишається її найважливішим торговим партнером. Про це нагадала Белграду голова дипломатії в ЄС Федеріка Могеріні: «Торгівля з Росією — це менше 10% вашого обороту, а з ЄС — 63%». «При вступові до ЄС Сербія буде зобов’язана відмовитися від усіх своїх угод про вільну торгівлю», — додала вона.

Читайте також: «Сербія хоче гарантій вступу до ЄС» 

«Це буде в момент приєднання. А у нас ще є деякий час», — відповів глава сербської дипломатії Івіця Дачич. «Сербія вступить до ЄС не раніше 2025 року. Чи було б розумно відкидати реальні та спокусливі можливості, які відкриваються сьогодні перед Белградом?», — трохи насмішливо запитав російський посол Боцан-Харченко.

Деякі експерти вважають, що угода з проросійською економічною організацією є способом тиску на Брюссель для прискорення переговорів про приєднання Сербії. Однак інші попереджають: незабаром Белград повинен розпочати переговори з ЄС про спільну оборону та зовнішню політику, а через приєднання до ЄврАзЕС вони можуть взагалі не розпочатися.

Мапа колишньої Югославії

Мапа колишньої Югославії

Сербії доведеться вирішити, чи приєднується вона до політики ЄС щодо Росії. З початку 2019 року Белград підтримав лише 29 із 48 зовнішньополітичних документів ЄС. З оспорюваних 7 стосувалися лише Росії, 4 — Венесуели, по одному — Ірану, Білорусі, Гватемали, Боснії та Герцоговини, Сирії та санкції проти осіб, підозрюваних у використанні хімічної зброї.

Читайте також: «Сербія закрила російський «військово-патріотичний» молодіжний табір» 

«Сербія не приєднується до декларацій ЄС щодо Сирії чи Венесуели, щоб не дратувати Росію. В інших випадках — коли такі декларації спрямовані проти країн, які не визнають Косово», — вважає проєвропейська активістка з Белграду Сузана Грубєшич.

 

Be the first to comment on "Сербія на роздоріжжі: приєднатись до ЄС або дружити з Росією?"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**