Сербія застерігає Косово від створення армії

Анна БрнабічАнна Брнабіч

«Створення в Косово регулярної армії може призвести до збройного втручання Белграда», — заявила прем’єр-міністр Сербії Анна Брнабіч. У листопаді напруга між Сербією та Косово суттєво зросла, зокрема після того, як Приштина подвоїла тарифи на сербські товари.

Читайте також: «Сербія хоче гарантій вступу до ЄС»

«Я сподіваюсь, що нам ніколи не доведеться використовувати нашу армію, — сказала журналістам в Белграді Ана Брнабіч. — Але на даний момент це один з варіантів, тому що ми не можемо погодитися з новими етнічними чистками».

Вона додала, що в останні роки Сербія відновила оборонний потенціал, який був «спустошений». «Коли хтось знає, що у вас сильна армія, він повинен вести з вами переговори», — зазначила вона.

Як пише Associated Press, це найрізкіше попередження з Белграда в зв’язку із зростанням напруги у відносинах між Сербією і Косово, яке здебільшого населяють албанці.

У вівторок президент Сербії Александр Вучіч звинуватив владу в Приштині, що, вводячи митні бар’єри і плануючи створення регулярної армії, албанці прагнуть «вигнати сербів з Косово».

Напруга між Сербією і Косово збільшилася в листопаді, коли уряд у Приштині запровадив 100%-ве збільшення митних зборів на товари, що імпортуються з Сербії та Боснії і Герцеговини (БіГ), припускаючи, що це є помстою за відмову у прийомі Приштини до Інтерполу після інтенсивного сербського лобіювання.

Белград

Белград

Раніше, в жовтні, незважаючи на протидію представників сербської меншини і уряду в Белграді, парламент Косово проголосував у першому читанні за три законопроекти про перетворення Косовських сил безпеки (FSK) на регулярну армію. Друге читання заплановано на 14 грудня.

Майбутня армія Косово складатиметься з 5000 військовослужбовців, оснащених сучасним озброєнням, і 3000 резервістів. Утворене в 2008 році FSK нині налічує біля 25000 солдатів, озброєних НАТО, які підтримують порядок і надають допомогу в кризових ситуаціях.

Читайте також: «Сценарій Кремля: Вдарити по Косово, щоб ослабити НАТО»

Сербська влада, в свою чергу, вважає, що у Косово можуть перебувати тільки міжнародні миротворчі сили KFOR під командуванням НАТО, котрі в 1999 році отримали мандат ООН на основі резолюції 1244 Ради Безпеки ООН про припинення війни.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг застеріг владу Косово від перетворення FSK в регулярну армію. «Це неправильне рішення, яке несумісне з рекомендаціями багатьох союзників НАТО і може мати серйозні наслідки для майбутньої євроатлантичної інтеграції Косово», — зазначив він.

Міністерство закордонних справ Росії назвало заплановану Косово реорганізацію «ще одним дестабілізуючим та провокаційним кроком».

Прем’єр-міністр Косово Рамуш Харадінай в середу запевнив, що «Косовська армія не загрожуватиме північній частині Косово», де проживає сербська меншина, а «надаватиме допомогу НАТО в Афганістані та Іраку».

Александр Вучіч

Александр Вучіч

На думку аналітиків, втручання 28-тисячної сербської армії в Косово вкрай малоймовірне, якщо взяти до уваги прагнення Белграду до вступу в Європейський Союз, а заява прем’єр-міністра Брнабіч, скоріш за все, розрахована на сербських націоналістів.

Заява Брнабіч «суперечить недавній заяві президента Вучіча, який вважає, що відправка сербської армії в Косово призведе до прямого конфлікту з НАТО», — заявив військовий дипломат Мілан Караданьча з Центру зарубіжної політики в Белграді.

Читайте також: «Євросоюз підтвердив перспективу членства балканських країн»

Прем’єр-міністр також повідомила, що збільшення митних тарифів Приштиною щомісяця коштує Белграду 42 млн євро. Проте президент Вучіч заявив у вівторок, що Сербія не вживатиме проти Косово контрзаходів. Після війни 1998-1999 років, яка закінчилася втручанням НАТО, в Косово залишилося біля 120 000 сербів, які мешкають в основному на півночі, в районі Косовської Митровиці.

 

Be the first to comment on "Сербія застерігає Косово від створення армії"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**