Саудівська Аравія: удар по світовій економіці

ДронДрон

Дрони скинули вибухівку на нафтопереробний завод Aбкаїк і нафтові родовища Хурайс, знищивши  5% світового видобутку нафти.

Читайте також: «Трансбункер»: як російський бізнес процвітає в Україні, що воює» 

Безпілотників було біля десяти, свідки говорять про 12-13 вибухів. Офіційно не було заявлено, чи були жертви, але очевидці кажуть, що до Aбкаїка прибуло 15 машин швидкої допомоги.

«Ці напади були нашим правом, і ми попереджаємо саудівців, що ми обиратимемо інші цілі», — заявив речник однієї з організацій шиїтського руху Хуті, який п’ять років бореться за владу в сусідньому Ємені. Сунітів — супротивників Хуті — підтримують Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати, головним чином авіаційними атаками. Але від них гине багато цивільних людей, що розкручує спіраль війни. Ер-Ріяд не хоче дозволити Тегерану закріпитися на Саудівському півострові.

Раніше Хуті — за підтримки Тегерану — також здійснювали атаки за допомогою дронів на нафтові установки Саудівської Аравії. Остання відбулося 17 серпня, і її метою було родовище нафти Шайба. Однак відстань, що відокремлює Aбкаїк від районів, окупованих Хуті, становить біля 1300 кілометрів, що значно перевищує дальність їх безпілотника Qatef-1. За останні два роки Хуті здійснили декілька атак, використовуючи ракети та безпілотники, але це дало незначний ефект, оскільки оборона Саудівської Аравії виявилася дуже ефективною. Проте суботня атака стала наймасштабнішою за останні десять років. «Атака такого масштабу і точності означала б раптове збільшення військових можливостей Хуті. А в це не вірять ані США, ані Саудівська Аравія», — резюмував американський експерт Тім Лістер.

Видобуток нафти

Видобуток нафти

Читайте також: «Нафта — всьому голова. Як зміниться політика Росії в умовах кризи» 

«Немає жодних доказів того, що напад був здійснений з Ємену», — зазначив державний секретар Майк Помпео.

Вже з’явилася інформація про те, що безпілотники прибули з півдня Іраку, де вплив Тегерану досить відчутний. Уряд у Багдаді жорстоко протестує проти цього. Помпео безпосередньо звинуватив Іран у вчиненні атак, і це спровокувало різку реакцію Тегерану. Однак експерти попередили, що остання атака означає «зміну правил гри в регіональному протистоянні з Іраном».

Розташована в західній частині Королівства, найбільша в світі нафтова інфраструктура в Абкаїку, яка використовується для переробки сирої нафти в таку, що може транспортуватися танкерами, є «головним нервом саудівської системи видобутку та переробки нафти», а родовища в Хурайс — друге за величиною в Королівстві. Після атаки саудівський видобуток нафти впав вдвічі. Майже три чверті нафти з Aбкаїк йде на азіатські ринки (в Китай, Індію, Південну Корею, Японію та Тайвань), лише трохи більше 20% — до Північної Америки та Європи.

Хуті

Хуті

Світові ринки не відреагували на атаку просто тому, що фондові ринки були закриті у вихідні дні. Але з понеділка вранці може початися панічне зростання цін на нафту, яка нині коштує біля 60 доларів за барель.

Читайте також: «Як тільки подешевшала нафта, курс рубля тут же впав» 

«Внаслідок семиденної перерви у роботі Абкаїка та Хурайса світова ціна нафти може підскочити не менше, ніж на 15-20 доларів за барель. Якщо на відбудову потрібно біля 30 днів, то ціна бареля буде тризначною», — вважають аналітики консалтингової компанії Rapidan Energy. Наразі саудівці інформували лише про локалізацію пожежі, але не про її усунення.

 

 

 

Be the first to comment on "Саудівська Аравія: удар по світовій економіці"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**