Росія хотіла продати Карелію фінам. За 15 мільярдів доларів

Зимова війнаЗимова війна

Під час розпаду СССР в 1991 році Москва хотіла продати Фінляндії фінські території, які вона анексувала після зимової війни 1940 року. Але фіни не захотіли їх купувати.

Читайте також: «Фінляндія закликає ЄС до розширення участі в майбутній миротворчій місії в Україні»

Таку сенсаційну інформацію повідомив фінському виданню «Helsingin Sanomat» колишній міністр закордонних справ Росії Андрєй Федоров, який працював у міністерстві ще до розпаду СССР, коли «російське» міністерство при президентові Борисі Єльцині діяло паралельно з совєтським міністерством, яке визнавало верховенство Михайла Горбачова.

«Я був у Фінляндії восени 1991 року, і тоді ми, безумовно, торкалися цього питання. Але політичні лідери Росії обговорювали його за закритими дверима», — сказав він.

За словами дипломата, за 15 мільярдів доларів США Москва була готова повернути принаймні Карелію та район Петсамо (за полярним колом — з його поверненням Росія втратила б свій сухопутний кордон з Норвегією, яка є членом НАТО). Невідомо, чи стосувалася ця пропозиція повернення земель центрально-східної Фінляндії, які теж були анексовані Росією після зимової війни.

Гельсінкі

Гельсінкі

Пропозицію «купівлі» повторив у Гельсінкі в січні 1992 року — після розпаду СССР і захоплення влади Єльциним — Геннадій Бурбуліс, права рука Єльцина. Росія, яка перебувала на межі банкрутства, відчайдушно потребувала грошей.

Читайте також: «Фінляндія погрожує депортувати російську сім’ю в Україну через паспорти, видані в Криму»

Федоров стверджує, що переговори про продаж Карелії «були частиною більш широкого процесу перегляду прикордонних питань». З інших джерел відомо, що в липні 1991 року російська влада створила перелік регіонів країни і прикордонних територій, які перебували «під загрозою націоналістичних рухів або претензій від сусідів». Безсумнівно, туди входили як Курильські острови (спірні райони з Японією), так і Печорський регіон (на який претендувала Естонія). Однак невідомо, чи Москва зверталася до тих країн у 1991-1992 роки з подібними пропозиціями.

Фінляндія офіційно не повідомляла про будь-які претензії щодо Карелії. У цьому регіоні фіни та карели становлять лише близько однієї десятої частини населення, не створюючи жодного «націоналістичного руху». Біля півмільйона осіб втекло звідти у 1944 році, після захоплення територій СССР.

Однак у 2007 році у Фінляндії стало відомо, що після отримання у 1991 році деяких стимулів з боку Росії, президент Мауно Койвісто призначив таємну групу з 10 експертів, які були поміщені у військову базу на острові Сантахаміна (у Гельсінкі також є військова академія). Вони прораховували «політичні та економічні наслідки угоди» після можливого придбання Карелії.

Мапа Фінляндії

Мапа Фінляндії

Експерти прийшли до висновку, що Гельсінкі можуть дозволити собі витратити 15 мільярдів доларів на території, що вважаються колискою фінів. Але в них не буде наступних 70 мільярдів доларів, необхідних для відновлення та ремонту інфраструктури. Тому фінські політики відмовилися від переговорів з росіянами про повернення своїх територій.

Нині після виступу Андрєя Федорова Геннадій Бурбуліс заявив, що «нічого подібного ніколи не могло бути». Це ще більш гостро відреагував перший міністр закордонних справ Росії Андрєй Козирєв, який зараз мешкає в США: «Брєдні!».

Читайте також: «Російський посол застерігає Фінляндію від вступу до НАТО»

«Ця тема могла обговорюватися у Міністерстві закордонних справ, але лише як неофіційна пропозиція. Звичайно, реально ніхто не говорив про жодну продаж, говорить експерт Андрєй Кортунов з Російської ради з міжнародних відносин. Проте він визнав, що наприкінці 1990-х років сам президент Борис Єльцин казав про можливість передачі Курильських островів Японії.

 

Be the first to comment on "Росія хотіла продати Карелію фінам. За 15 мільярдів доларів"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**