Прем’єр-міністр Японії обіцяє не виселяти росіян з Курильських островів

Сіндзо АбеСіндзо Абе

Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе пообіцяв, що якщо Токіо отримає Курильський архіпелаг, то його нинішні мешканці зможуть стати японцями.

Читайте також: «Японія направила Росії протест через Курили»

«Передача островів повинна відбутися в такий спосіб, щоб росіяни, які там живуть, примирилися з поверненням територій Японії», — сказав глава японського уряду в телевізійному інтерв’ю.

«Ми від початку не ставимо питання таким чином: забирайтеся звідти геть. Під час переговорів буде врахована думка росіян (з архіпелагу)», — додав він.

Таке недвозначне трактування справи викликало повну розгубленість у Москві. Депутат Антон Морозов з парламентського комітету закордонних справ запевнив, що «ніхто не збирається проводити жодних опитувань серед жителів Курилів про приєднання до Японії».

«Я б порадив японцям утриматися від таких заяв, тому що про передачу територій взагалі немає мови», — попередив у свою чергу Франц Клінцевіч з Комітету у закордонних справах Держдуми.

Тим часом глава японського уряду Сіндзо Абе 21 січня збирається зустрітися в Москві з Путіним, щоб знову поговорити про передачу островів і нарешті підписати мирний договір між двома країнами.

Курили

Курили

«Проте президент і прем’єр під час попередніх перемовин ніколи не говорили про передачу Курильських островів Японії, — заявив представник Путіна на Далекому Сході Юрій Трутнєв, який брав участь у цих переговорах. — Йшлося лише про спільну господарську діяльність».

«Ми маємо достатньо підстав вважати, що з початку століття президент Путін схильний вирішувати проблему мирного договору з Японією, повернувшись до «хрущовського компромісу», — вважає колишній російський кореспондент в Японії Анатолій Кошкін.

Читайте також: «Суперечка навколо Курильських островів»

У середині листопада минулого року лідери Японії та Росії зустрілися в Сінгапурі і погодилися, що подальші переговори з питання архіпелагу будуть засновані на так званій хрущовській Московській декларації 1956 року. Цей документ передбачав передачу Японії так званої Малої Курильської гряди, а саме острову Шикотан та архіпелагу Хабомаї, що складається з 20 острівців.

З них населений тільки Шикотан (біля 2800 осіб у 2010 році), а на Хабомаї перебуває лише російська прикордонна застава. У Москві з гордістю підкреслюють, що після довгої перерви в 2012 році на Шикотані народилося 80 дітей.

Від листопада Путін стверджує, що невідомо, під чиїм суверенітетом опиняться острови, які в кінцевому підсумку мають бути передані Японії.

Токіо

Токіо

У той же час з осені минулого року Росія розширює свої бази на островах Великої Курильської гряди Ітуруп і Кунашир, що розташовані приблизно в 50 кілометрах на північ від Малої гряди. Після розгортання там ракет на острови було доставлено 3,5 тис. російських солдатів.

«Я неодноразово вказував, що через глибоководну і не замерзаючу протоку між Курильськими островами наші атомні підводні човни можуть непомітно випливати з Охотського моря у відкритий Тихий океан. Якщо японці одержать Малу Курильську гряду, то вони, безсумнівно, створять там електронні розвідувальні станції, які відстежуватимуть наші кораблі. Мені здається, що Кремль зараз почав розуміти ці аргументи», — сказав Кошкін.

Читайте також: «Цього року Японія прийняла трьох мігрантів»

Заскочені російською мілітаризацією Курил, японці відреагували, розгорнувши у північній частині країни нещодавно закуплені винищувачі F-35.

 

 

Be the first to comment on "Прем’єр-міністр Японії обіцяє не виселяти росіян з Курильських островів"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**