Польські туристи зустріли під Чорнобилем коней Прживальського, які вважаються вимерлими

Кінь ПржевальськогоКінь Пржевальського

Група поляків у Чорнобильській зоні зустріла стадо коней Пржевальського, які вважаються вимерлими в дикій природі. «Ми їхали до Прип’яті, коли раптом помітили їх. Вони зупинилися, подивилися на нас, а потім пішли у поле», — каже Крістіан Мачник.

Читайте також: «У Чорнобилі запрацювала перша сонячна електростанція»

Коні Пржевальського — це вид, що вважається вимерлим. Від звичайних коней вони відрізняються маленьким зростом і короткою, стоячою гривою. Своєю назвою вони зобов’язані своєму першовідкривачу — росіянину Н. Пржевальському.

Останні дикі коні були помічені в Монголії в 1969 році. Вони зникли, в основному, з вини людей, які забивали їх на м’ясо. Але також люди врятували останніх з таких коней. У 1990 році були зроблені спроби відновлення виду в Монголії, Китаї, Казахстані та Україні. Через вісім років було вирішено випустити 22 коня в Чорнобильській зоні, де вони швидко розмножились. Вважається, що в якийсь момент їхня чисельність доходила до 60.

Проте від певного часу коней Пржевальського важко було зустріти поблизу електростанції. «Через організацію поїздок у зону, я провожу там багато часу. Я взагалі не бачив їх протягом усього минулого року. Навіть провідники-чорнобильці роздумували, що з ними сталося», — каже Крістіан Мачник із Napromieniowani.pl.

Деякі коні мігрували в Поліський радіаційно-екологічний заповідник, тобто у білоруську частину закритої зони. Це набагато менш відвідувана частина зони навколо колишньої Чорнобильської АЕС.

Однак 23 січня ми зустріли їх з українського боку. «Ми їхали у Прип’ять. Раптово в районі нинішнього села Копачі ми побачили посеред дороги стадо коней. Був морозний ранок, робочі автомобілі до електростанції ще не їздили, тому коні не боялися. Ми зупинилися, вони стояли на дорозі, спостерігали за нами і не рухалися», — каже Крістіан Мачник.

Чорнобильська АЕС

Чорнобильська АЕС

Через кілька днів ситуація повторилася сама. «На цей раз вони стояли на полі і дивилися на нас. Трохи ближче до нас стояв і дивився самець. Решта трохи далі», — описує він.

Не секрет, що коні Пржевальського стають жертвою браконьєрів, які полюють на них не для м’яса. Тому стадо не таке численне, як кілька років тому. «Немає точних даних про їх популяцію. За оцінками, їх може бути 40-50», — каже Мачник.

Читайте також: «У Чорнобилі знову вироблятимуть електроенергію»

Але в знелюдненій зоні навколо Чорнобиля живуть не тільки коні Пржевальського. Кажуть, що зона є найбільшим неофіційним природним заповідником. Там можна зустріти вовків, лисиць, овець, кабанів, оленів, косуль, рисей, бурих ведмедів або зубрів. «Тварини почали повертатися з Білорусі. Нещодавно я бачив сліди ведмедя, а тиждень тому зіткнувся з риссю на південній стороні зони, де живе більше людей», — каже Мачник.

Аварія на Атомній електростанції в Чорнобилі трапилася 26 квітня 1986 року. Вибух призвів до забруднення частин територій України та Білорусі. Радіоактивні речовини також потрапили до Скандинавії, Центральної Європи і на південь від континенту — до Греції та Італії.

За оцінками Наукового комітету ООН щодо впливу атомної радіації, через аварію загинуло 62 людини. Після катастрофи було виділено замкнуту буферну зону площею 2,5 тис. кв. км, з якої було виселено усіх її мешканців. Було евакуйоване усе населення міста Прип’ять, яке налічувало 50 тис. жителів.

На Чорнобильській АЕС у 1986 році трапилась катастрофа

На Чорнобильській АЕС у 1986 році трапилась катастрофа

Після 1986 року з мапи зникло понад 430 населених пунктів, включаючи село Копачі, в якому польська група зустріла коней Пржевальського. Перед катастрофою там мешкало понад 3 000 людей.

Наприкінці листопада 2016 року над старим саркофагом було розміщено металеву захисну конструкцію, яка повинна діяти протягом найближчих ста років.

Читайте також: «Росія втратила 19 космічних супутників»

Новий саркофаг має ширину 257 м і висоту 162 м та важить 36 тис. т. Його вартість становить 1,5 млрд євро і він був створений завдяки внескам більш ніж 40 країн.

Be the first to comment on "Польські туристи зустріли під Чорнобилем коней Прживальського, які вважаються вимерлими"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**