Німеччина вимагає закриття атомних електростанцій у сусідів

Французька АЕС у ЕссенгайміФранцузька АЕС у Ессенгаймі

«Німці позбуваються своїх власних атомних електростанцій, остання з яких має бути закрита до кінця 2022 року, і починають приглядатися до старих реакторів, що працюють у Бельгії та Франції. Я не думаю, що це не сподобається їхнім сусідам», — пише Каліна Орощакофф з POLITICO.

Читайте також: «Українські АЕС працюватимуть на американському паливі»

«Німеччина вирішила відмовитися від ядерної енергетики, — заявила 22 травня німецька міністр навколишнього середовища Свена Шульце. — Ми будемо раді, якщо наші сусіди також закриють старі електростанції».

Діяльність Берліну є частиною триваючої широкомасштабної кампанії групи держав-членів ЄС проти ядерної енергетики. Крім Німеччини, це Австрія та Люксембург, які намагаються заперечувати цю форму виробляння енергії на користь більш «зелених» варіантів, таких як використання поновлюваних джерел енергії та енергоефективність.

Правила ЄС дозволяють кожній країні самій вирішувати, як їй слід задовольняти свої енергетичні потреби. Проте внутрішній тиск і присутній в суспільствах страх перед небезпекою, пов’язаною з ядерною енергією — через аварії на Чорнобильській АЕС та Фукусімі — зробили так, що політика відмови від ядерної енергетики набирає популярності.

Чехія і Словаччина відчувають сильний тиск з боку Австрії, яка спробувала заблокувати плани з модернізації їхніх атомних електростанцій. Литва веде кампанію проти білоруської АЕС в Островцю, що будується лише в 15 кілометрах від кордону між двома країнами. Німцям не подобається той факт, що Швейцарія шукає місце для зберігання відходів від своєї атомної електростанції. Берлін побоюється, що звалище може бути розташоване дуже близько до кордону.

POLITICO

POLITICO

Проте німців особливо дратують дві старі 43-річні бельгійські АЕС — в Дойлі та Тіанжі. У 2012 році в обох з них були зупинені реактори після того, як на їхніх стінках було виявлено бульбашки водню. Після тестування обидві АЕС визнано безпечними і знову запущено в 2015 році. Німецькі політики були обурені, коли дізналися, що АЕС мають працювати до 2025 року.

Читайте також: «Аварія на АЕС під Будапештом»

Обидві сторони дійшли згоди і в 2016 році було створено спільний комітет. Аналогічні комітети були створені раніше для співпраці між Францією, Чехією та Швейцарією.

Бельгійські реактори вже давно викликають занепокоєння серед політиків і неурядових організацій, а також протести в сусідній з Бельгією німецькій землі Північний Рейн-Вестфалія.

Французька електростанція в Ессенгаймі, розташована на Рейні, приблизно в кілометрі від кордону з Німеччиною, також викликає прикордонні суперечки і напруженість.

Бельгійські політики, а також установи, що займаються питаннями безпеки атомної енергетики, відкидають страхи німців.

«Ми відчуваємо себе в безпеці і Німеччина також може відчувати себе в безпеці, — каже Робрехт Ботуйне, член фламандського парламенту, відповідальний за енергетичну політику. — Нас більше турбують вугільні електростанції у Німеччині, ніж атомні в Бельгії».

Однак Німеччина не зупиняється на словах. У цьогорічній коаліційній угоді між консерваторами Ангели Меркель і соціал-демократами, обидві сторони заявили про свою готовність призупинити відвантаження палива для зарубіжних АЕС через «сумніви щодо безпеки». Зрозуміло, що перш за все йдеться про реактори у Бельгії і Франції.

Побудова АЕС

Побудова АЕС

«Метою Міністерства навколишнього середовища є те, щоб ядерне паливо, вироблене в Німеччині, не використовувалося в цих іноземних електростанціях, які з точки зору Німеччини не є повністю безпечними», — пояснює представник Міністерства.

Німеччина хоче впливати на політику ЄС, щоб та припинила підтримку будівництва нових атомних електростанцій. Німці також працюють над зміною цілей Угоди про Євратом від 1957 року, що регулює всю атомну енергетику.

Читайте також: «Росія збирається будувати в Нігерії атомні електростанції»

Європейська комісія, як очікується, запропонує такі зміни наприкінці 2019 року. Представник ЄС зазначив, що правовий статус Договору змінюється, і рішення було внесене до Європейського парламенту, який міг би запропонувати суворо контролювати будь-яку державну допомогу для ядерної енергетики.

Be the first to comment on "Німеччина вимагає закриття атомних електростанцій у сусідів"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**