Новий оптичний пристрій дозволить досліджувати темну матерію Всесвіту

Кітт-ПікКітт-Пік

Нові пристрої, встановлені в обсерваторії Кітт-Пік, уможливлять вивчення секретів темної матерії, створять 3D-мапу космосу і дозволять перенестися до того часу, коли Всесвіт ще був молодим.

Читайте також: «Цього року китайці готують політ на зворотній бік Місяця, де вирощуватимуть рослини та розводитимуть комах»

Коли в 1958 році було прийнято рішення про утворення Національної обсерваторії Кітт-Пік в пустелі Сонора в Арізоні (США), ніхто не очікував, що через десятиліття вона стане місцем, в якому буде створена найбільша тривимірна мапа космосу, котра може допомогти розкрити таємницю темної енергії, яка, ймовірно, є рушійною силою розширення Всесвіту.

Обсерваторія буде тимчасово закрита для проведення найбільшої в історії реконструкції телескопу. Він буде замінений спектрометром темної матерії Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), який з наступного року розпочне п’ятирічну програму спостереження за небом.

Земля

Земля

Починається надзвичайно складна операція, в якій беруть участь понад 465 вчених з 71 установи. На першому етапі буде розібраний телескоп діаметром 4 м. Великий кран підніме його верхню частину, яка містить друге дзеркало телескопу і важить так само, як шкільний автобус через гніздо спостереження в куполі. Замість нього буде розміщено камери DESI.

Арізонський телескоп зіграв важливу роль у багатьох відкриттях астрофізики. Серед іншого він причетний до відкриття та вимірювання темної енергії та визначення ролі темної матерії у Всесвіті на основі вимірювань обертання галактики. Його спостереження також служили для визначення масштабу і структури Всесвіту.

Читайте також: «Космічний зонд, запущений в далекий космос 40 років тому функціонує нормально»

Оскільки телескоп був одним з найбільших оптичних приладів для спостереження за Всесвітом, його конструкція ідеально пасує для розміщення там нового інструмента вагою 9 тонн. Телескоп може відслідковувати приблизно 5000 галактик одночасно, тоді як DESI протягом 5 років буде спостерігати за більш ніж 30 мільйонами.

Завдяки спостереженням DESI вчені зможуть отримати уявлення про Всесвіт, яким він був 11 мільярдів років тому

Завдяки спостереженням DESI вчені зможуть отримати уявлення про Всесвіт, яким він був 11 мільярдів років тому

DESI буде використовувати 5000 роботів. Кожен з них спостерігатиме за певною частиною глибокого космічного простору, що містить мільйони галактик і квазарів або масивних чорних дір. Оптичні волокна передають світло від цих об’єктів до 10 спектрографів, які дозволяють визначити відстань до цих об’єктів та швидкість, з якою вони віддаляються від нас. Пристрій буде обладнано шістьма скляними лінзами діаметром 1 м кожна.

Читайте також: «Росія втратила 19 космічних супутників»

Завдяки спостереженням DESI вчені зможуть отримати уявлення про Всесвіт, яким він був 11 мільярдів років тому. Вважається, що темна матерія та темна енергія разом складають близько 95% загальної маси та енергії Всесвіту — можливо, нова система спостереження підтвердить це. Очікується, що монтаж компонентів DESI закінчиться в квітні 2019 року, а перші наукові спостереження заплановані на вересень 2019 року.

Be the first to comment on "Новий оптичний пристрій дозволить досліджувати темну матерію Всесвіту"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**