Неочікуване відкриття: Місяць проходить через атмосферу Землі

МісяцьМісяць

Вчені зробили незвичайне відкриття. Зовнішня атмосфера Землі тягнеться набагато далі, ніж вважалося раніше — далеко за Місяць. Дослідники підрахували, що вона сягає відстані 630 тис. кілометрів від нашої планети.

Читайте також: «У космосі побудують готель для багатих туристів»

Відкриття, яке було опубліковано в «Journal of Geophysical Research: Space Physics», може вплинути на хід майбутніх космічних подорожей і досліджень. Це було зроблено завдяки спостереженням, проведеним протягом 20 років зондом SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) в рамках місії NASA та Європейського космічного агентства (ESA). Такі спостереження можна робити лише в певну пору року.

«Місяць проходить через атмосферу Землі, — говорить провідний автор дослідження Ігор Балюкін з Російського інституту космічних досліджень. — Ми не знали про це доти, доки не проаналізували спостереження, зроблені SOHO більш ніж два десятиліття тому».

Недавні дослідження показали, що екзосфера на значній відстані від Землі є дещо щільнішою, ніж міжпланетний простір. На висоті біля 60 тис. кілометрів над Землею в кубічному сантиметрі екзосфери знаходяться 70 атомів водню. Чим далі від нашої планети, тим нижче його вміст.

NASA

NASA

На відстані біля 240 тис. кілометрів від Землі в кубічному сантиметрі екзосфери міститься менше одного атома. На відстані між Землею і Місяцем, яка, в середньому, становить 384 тис. кілометрів, біля Місяця ця щільність падає до 0,2 атома на кубічний сантиметр екзосфери.

Читайте також: «У астронавта, який провів рік у космосі змінилося ДНК»

Незважаючи на свою низьку щільність, водень взаємодіє з сонячним світлом, особливо з пучком ультрафіолетового випромінювання, який називається Lyman-alpha. Атоми водню можуть поглинатися і випромінюватися цим пучком.

Вищезгадане випромінювання дозволило вченим вивчати геокорони або водневу оболонку Землі, яку видно в ультрафіолетових променях. У цьому випадку її можна побачити у вигляді світла, що оточує планету.

Геокорона не є загрозою для астронавтів, які літатимуть на Місяць, але її доведеться брати до уваги під час спостережень з телескопів, розміщених на поверхні Місяця. Перше фото геокорони було зроблено в 1972 році астронавтами місії «Аполлон-16».

Земля

Земля

«У той час астронавти, які висадились на поверхню Місяця, не знали, що вони насправді знаходяться на переферії геокорони», — пояснив Жан-Луп Берто, співавтор дослідження та колишній головний дослідник програми SWAN, яка використовувала зонд SOHO для виявлення геокорони.

Читайте також: «До Землі наближається незвичний астероїд»

Останні відкриття можуть мати важливі наслідки при вивченні екзопланет або планет поза Сонячною системою. Водневе підсвічування, видиме в ультрафіолетовому світлі в екзосфері планети, свідчить про наявність водяної пари ближче до її поверхні. Це відноситься до Венери, Землі та Марса. Відкриття світіння навколо планети з іншої зоряної системи може стати доказом існування там водних ресурсів.

 

Be the first to comment on "Неочікуване відкриття: Місяць проходить через атмосферу Землі"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**