На саміті ЄС у Брюсселі пріоритетною темою будуть відносини з Україною, Грузією та Молдовою

БрюссельБрюссель

Очікується, що під час саміту «Східного партнерства» ЄС в Брюсселі, який відбудеться 24 листопада, головною темою обговорень між державами-членами буде стан справ в Грузії, Молдові та Україні. Про це повідомляє RFE/RL.

Читайте також: «Європейський Союз посилив вимоги до Британії по Brexit»

Відповідно до проекту декларації саміту, більшість контроверсійних пунктів у тексті стосуються майбутніх відносин між трьома державами та Європейським Союзом.

Проект документа, на який посилається RFE/RL під назвою «Основи для спільної декларації про саміт «Східного партнерства» досі обговорювався серед дипломатів нижчого рангу з 28 країн-членів ЄС, але, як очікується, в найближчі тижні він буде наданий представникам країн Євросоюзу, які вноситимуть в нього зміни та перетворять на декларацію, котру мають підтримати керівники країн ЄС та шести східних партнерів в день проведення саміту. «Східне партнерство» складається з України, Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії та Молдови.

Згідно з декількома джерелами, про які згадувало RFE/RL, головні розбіжності між державами-членами стосуються підтримки або зміни рішень попереднього саміту «Східне партнерство», який відбувся два роки тому в Ризі.

У найважливішій частині Ризької декларації, яка повторюється в проекті, йдеться про те, що «учасники саміту визнають європейські прагнення та європейський вибір партнерів, як зазначено в Угоді про асоціацію», посилаючись на Грузію, Молдову та Україну — країни, які в останні роки уклали угоди про асоціацію з Євросоюзом. Однак остаточне рішення можуть відкоригувати Нідерланди та Німеччина, які висловлюють застереження щодо формулювання та зазначають, що прагнуть чогось менш амбіційного.

Молдова

Молдова

Напередодні саміту «Україна-ЄС», який відбувся у липні, Нідерланди висловилися проти подібної редакції, що перешкодило прийняттю остаточного тексту. Дипломатичні джерела вважають, що на саміті відбудуться дебати на цю тему серед лідерів Європейського Союзу. При цьому німецька позиція може стати або жорсткішою, або м’якішою, залежно від результатів федеральних виборів 24 вересня.

Читайте також: «Глава Європарламенту про безвізовий режим України та ЄС»

В іншому положенні Ризької декларації, яке може виявитися суперечливим, йдеться про те, що учасники «підтверджують суверенне право кожного партнера вибирати рівень амбіцій та цілі, досягнення яких він прагне у своїх стосунках з Європейським Союзом».

Росія — ще одне питання, незважаючи на те, що в проекті декларації вона ніде не згадується. В одному рядку сказано: «Учасники підкреслюють, що «Східне партнерство» має на меті побудову спільної зони демократії, процвітання, стабільності та посиленої співпраці». «Партнерство» не спрямоване проти когось. Якщо зв’язки з іншими партнерами вимагають більш широкого залучення, співпраця може бути відкритою для третіх країн». Це є натяком на можливе співробітництво з Росією в майбутньому, а також відповіддю на роздратування Москви, що ЄС посягає на територію, яку вона вважає «сферою впливу».

Проект декларації країн-членів ЄС передбачає більшу медіапідтримку, оскільки там зазначається, що лідери саміту «визнають необхідність посилення підтримки незалежних ЗМІ та медіа-грамотності через «Східне партнерство». Необхідно ще більше зміцнити зусилля стратегічного спілкування та працювати над посиленням результативності співробітництва між ЄС та країнами «Східного партнерства», а також щодо підвищення обізнаності громадськості та виявлення дезінформації».

Грузія

Грузія

Всупереч спекуляціям, що Брюссельський саміт стане останнім такого роду, в документі зазначається, що відбудеться ще один саміт «Східного партнерства», який має на меті «провести огляд імплементації його результатів та визначити напрямок для подальшого зміцнення співпраці в цьому форматі.

Читайте також: «ЄС чинить тиск на східноєвропейські країни в справі мігрантів»

Be the first to comment on "На саміті ЄС у Брюсселі пріоритетною темою будуть відносини з Україною, Грузією та Молдовою"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**