На Кавказі відбуваються паралельні навчання країн НАТО та Росії

Грузинський прапорГрузинський прапор

Після 10-ї річниці війни з Грузією Росія розпочала маневри в сепаратистській Абхазії. Під Тбілісі відбуваються навчання військ НАТО.

Читайте також: «ЄС скасував візи для Грузії. Що далі?»

На базі Вазіані у четвер розпочалися двотижневі військові навчання «Noble Partner 2018», в яких беруть участь десять країн НАТО. Своїх солдатів до Грузії надіслали Україна, Азербайджан і навіть Вірменія, яка є однією з найближчих військових союзниць Росії. Сполучені Штати надіслали понад тисячу солдатів, оснащених бронетранспортерами Бредлі, танками Абрамс, вертольотами Блэкхок і Апачі.

«Ви стоїте на землі, 20% якої абсолютно незаконно займає наш сусід — Росія», — сказав, відкриваючи військові навчання, президент Грузії Георгій Маргвелашвілі. Він нагадав про п’ятиденну війну з Росією. У вівторок Грузія відзначає 10-річчя цих подій. Тоді сепаратистська Абхазія та Південна Осетія оголосили незалежність, яку, крім Росії, визнали лише Венесуелу, Нікарагуа, Науру та Сирія. Російські солдати контролюють кордони сепаратистських територій. З цієї причини Грузія протягом десяти років не має дипломатичних відносин з Росією і звинувачує її в окупації частини території.

На початку серпня Американський національний інститут демократії (NDI) опублікував опитування, яке показує, що 75% громадян Грузії підтримують вступ країни до НАТО. Про перспективу членства в НАТО грузини чують принаймні десять років. У квітні 2008 року, під час Бухарестського саміту, здавалося, що це лише питання часу. Тоді навіть говорили про так званий План дій щодо членства Грузії та України. Проте через позицію німецького канцлера Ангели Меркель угоди так і не було досягнуто, а через декілька місяців російські танки стояли біля Тбілісі.

Георгій Маргвелашвілі

Георгій Маргвелашвілі

Читайте також: «Експерт пояснив, чому Грузія отримала безвіз раніше України»

Відтоді усі зустрічі на найвищому рівні НАТО для Грузії закінчувалися різними деклараціями. «Під час недавнього саміту в Брюсселі Грузія вперше за десять років нічого не отримала. У попередні роки було прийнято рішення відкрити навчальний центр та надати значну підтримку грузинській армії. Цього року — нічого. Є країни НАТО, які не бажають, щоб Грузія вступила до Альянсу. Йдеться про Німеччину та інші держави, які не хочуть ще більше посилити триваючий конфлікт з Росією», — каже грузинський політолог і журналіст Дімітрі Аваліані. — Навчання необхідні, але їх не достатньо. Ситуація залишається напруженою і нічого не можна виключити, поки Грузія не отримає явних гарантій безпеки».

Нервову реакцію в Москві викликає навіть тимчасова присутність американських військ на Кавказі, який ще з царських часів Росія вважає своєю «сферою впливу». МЗС Росії засудив навчання «Noble Partner 2018» (проводяться в Грузії з 2015 року) і заявив, що таким чином «здійснюється тиск» на Абхазію, Південну Осетію та Росію.

Тим часом Москва розпочала свої навчання в Абхазії (там перебуває 7-ма російська військова база) за участю 2,5 тис. солдатів і 600 одиниць бойової техніки. Ще наприкінці червня глава Міноборони РФ Сєргєй Шойгу «висловив стурбованість» через активність НАТО в Грузії. Після цього він оголосив, що Росія вживатиме «симетричних дій».

НАТО

НАТО

«Російська 58-ма армія (брала участь у війні з Грузією в 2008 році, – Глобал Аналітик) має багатий досвід, і в разі необхідності відповідь президента Росії буде блискавичною», — говорить Алєксєй Подбєрьозкін, глава Російського центру військово-політичних досліджень, що діє в престижному Московському державному інституті міжнародних відносин МЗС Росії. — Протягом 300 років Грузія входила до складу Росії, те ж саме відноситься і до України. Ці країни ніколи не були незалежними».

Читайте також: «У Тбілісі відбулися «наркотичні заворушення»

Таким чином Росія не збирається змінювати свою політику стосовно Грузії та України.

Be the first to comment on "На Кавказі відбуваються паралельні навчання країн НАТО та Росії"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**