Науковці дізналися, де можна знайти квадрильйони тонн алмазів

ДіамантДіамант

Найбільш дорогоцінних каменів в світі не так вже й мало, — вважають вчені. Проте для любителів алмазів це невелика розрада.

Читайте також: «Країна-банкрут Венесуела покладає надії на криптовалюту»

Алмаз є найважчим і найбільш дорогоцінним природним каменем у світі. Величезний алмаз із Лесото нещодавно було продано на аукціоні за 40 мільйонів доларів. Вчені з’ясували, що цей дорогоцінний мінерал зустрічається в земній корі в тисячі разів частіше, ніж вважалося раніше. За їхніми оцінками, на глибині від 145 км до 241 км повинно бути понад 10 квадрильйонів тонн алмазів (один квадрильйон — це мільйон мільярдів). Про це відкриття пише німецькомовна преса, в тому числі німецький «Spiegel» та австрійський «Der Standard».

Міжнародна група вчених виявила наявність покладів алмазів, аналізуючи сейсмічні хвилі. На їх думку, алмази містяться в межах кротонів, тобто великих фрагментів земної кори, що характеризуються високою стабільністю. Їх можна уявити як перевернуті гори, які сягають на сотні кілометрів вглиб земної кори. Це найдавніші, жорсткі хребти гірської породи, які лежать звичайно під центрами континентальних плит. Їхні найглибші фрагменти геологи називають стовпами.

Ці стовпи, ймовірно, складаються на 1%-2% з алмазів, — пояснюють вчені в публікації у професійному періодичному виданні «AGU Journal Geochemistry, Geophysics, Geosystems».

«Der Standard»

«Der Standard»

Враховуючи розмір кротонів, вчені вважають, що в них повинно бути понад 10 квадрильйонів тонн алмазів. «Це означає, що алмази не настільки рідкісні», — пояснює один з авторів публікації Ульріх Фаул з Массачусетського технологічного інституту.

Читайте також: «На Землі виявлено алмази з інших планет»

Дослідники висунули теорію про наявність глибоких покладів алмазів після того, як їм вдалося розкрити таємницю аномалій при сейсмічних вимірах. Сейсмографи по всьому світу реєструють хвилі, що виникають, наприклад, внаслідок землетрусів, вибухів або цунамі. Залежно від температури, щільності та складу порід сейсмічні хвилі поширюються на різних швидкостях. Завдяки цьому вчені можуть реконструювати, через які породи пройшли хвилі, і мають загальне уявлення про те, як повинна виглядати земна кора.

Однак поки що вчені не змогли пояснити одне явище. Коли сейсмічні хвилі проходять крізь стовпи кротону, вони значно пришвидшуються. Кротони, як правило, більш холодні і менш щільні, ніж їх покрив. Але тільки цей факт не міг пояснити більш швидкого проходження хвиль.

«Spiegel»

«Spiegel»

«Ми взяли це як вихідний пункт», — пояснює Ульріх Фаул. Після аналізу 3D-моделей та численних лабораторних експериментів вчені розрахували, через яку саме породу повинні проходити сейсмічні хвилі, щоб згодом були отримані певні результати вимірювань. Виявилося, що в складі породи мають міститися 1%-2% алмазів.

Читайте також: «Великий метеорит впав в океан. Вчені хочуть його оглянути»

Однак не можна навіть мріяти про те, щоб ці скарби витягнути на поверхню землі. Вони лежать настільки глибоко, що сучасна техніка не здатна досягти такої глибини.

Be the first to comment on "Науковці дізналися, де можна знайти квадрильйони тонн алмазів"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**