Найстаріший вулканічний метеорит утворився на світанку Сонячної системи

АстероїдАстероїд

Астероїди, які літають  в межах Сонячної системи, в основному є частинками, що залишилися під час її утворення. Це означає, що вони можуть багато чого сказати нам про її формування. Зараз вчені, які вивчають особливо незвичну космічну скелю, виявили, що вона найстаріша з відомих магматичних метеоритів Сонячної системи.

Читайте також: «На Землі виявлено алмази з інших планет»

Біля 4,568 мільярдів років тому Сонце вибухнуло, оточене пилом та  газовим диском, які в кінцевому підсумку утворили планети та супутники. Усі вони повільно формувалися протягом мільйонів років. Народжувалися і гинули протопланети, потім виникали планети, від розщеплення яких формувалися супутники. Матеріальні залишки цих процесів перебувають в астероїдному поясі між Марсом і Юпітером та поясом Койпера за Нептуном.

Незважаючи на те, що останні дослідження показали, що більшість об’єктів в астероїдному поясі можуть походити лише з п’яти чи шести загиблих материнських небесних тіл, не всі метеорити можуть бути так легко класифіковані. Візьмемо, наприклад, дивний метеорит, який називається Північно-західна Африка (NWA) 11119 і який був виявлений ​​в піщаній дюні в Мавританії в 2016 році.

Навіть з першого погляду NWA 11119 є незвичним: він має набагато світліший колір, ніж більшість метеоритів, і він позначений зеленими кристалами. При новому дослідженні використовувався електронний мікрозонд та сканування для вивчення метеоритного складу та віку. Виявлено, що NWA 11119 багатий кремнеземом і був ахондритовим метеоритом, що означає вулканічне походження.

Читайте також: «NASA: До Землі наближається астероїд, який є потенційно небезпечним»

Метеорит

Метеорит

«Мінералогія цієї породи дуже відрізняється від всього, з чим ми працювали раніше, — говорить Поурна Срінівасан, провідний автор дослідження. — Я вивчала мінералогію, щоб зрозуміти всі складники метеорита. Головне, що ми побачили, — це великі кристали кремнію тридиміта, подібні до мінерального кварцу. Коли ми проводили додаткові аналізи для визначення тридиміта, то виявили, що це 30% від загального об’єму метеорита. Це не притаманне для метеоритів і зустрічається лише в деяких вулканічних земних породах».

Незважаючи на подібність, це не земна порода. Аналіз ізотопів кисню всередині NWA 11119 показав, що він має чужорідне походження, але звідки він прибув, залишається загадкою.

«Виходячи з аналізу ізотопів кисню, ми знаємо, метеорит походить з неземного джерела десь у Сонячній системі, але ми не можемо точно визначити звідки, — говорить Шрінівасан. — Проте його можна пов’язати з двома іншими незвичайними метеоритами (Північно-західна Африка 7235 та Альмахата Сітта), що передбачає, що вони всі вони походять з одного і того самого небесного тіла. Можливо, це велике, геологічно складне тіло, яке утворилося під час ранньої Сонячної системи».

Використовуючи індукційно сполучену плазмову мас-спектрометрію, команда змогла точно визначити, що вік NWA 11119 становить 4,565 мільярдів років. Це всього лише через три мільйони років після народження Сонячної системи — лише мить в космічному масштабі.

«Це найстаріший, магматичний метеорит, який коли-небудь досліджувався, — говорить Карл Аге, співавтор дослідження. — Це говорить нам, що не всі астероїди виглядають однаково. Деякі з них виглядають майже як земна кора».

Читайте також: «Через астероїд Бенну NASA вважає 2135 рік можливою датою кінця світу»

Дослідження було опубліковано в журналі Nature Communications.

Be the first to comment on "Найстаріший вулканічний метеорит утворився на світанку Сонячної системи"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**