Мінськ фліртує з Америкою

Білий дімБілий дім

Після більш ніж десяти років до Білорусі може повернутися американський посол.

Читайте також: «Російські ЗМІ: Білорусь хоче навчань НАТО»

У понеділок білоруську столицю відвідав заступник радника держсекретаря США Джордж Кент. Є багато свідчень того, що він їздив туди, щоб зустрітися з главою білоруського МЗС Уладзіміром Макеєм, який передав для Вашингтона важливе повідомлення. Мінськ офіційно оголосив про повне скасування всіх обмежень щодо кількості американських дипломатів у Білорусі. Це означає, що повернення американського посла до Мінська і білоруського до Вашингтона може бути лише питанням часу. Це прорив у білорусько-американських відносинах, оскільки протягом десяти років країни підтримували відносини на рівні повірених.

«Ставлення до США в Мінську суттєво змінилося. Змінився також підхід Білого дому. За часів Джорджа Буша і Барака Обами велику роль грало питання підтримки демократії в усьому світі, адміністрація Трампа повернулася до прагматизму», — говорить політолог з мінського Центру стратегічних та зовнішньополітичних досліджень, колишній аналітик Інформаційно-аналітичного центру президента Лукашенка Юрій Карик.

Олександр Лукашенко

Олександр Лукашенко

Читайте також: «Білорусь спростовує твердження про пожежу на АЕС»

Коли 2008 року Мінськ залишила американський посол Карен Стюарт, білоруська влада звинувачувала США у «втручанні у внутрішні справи країни, підтримці білоруської опозиції і навіть спробі перевороту». Відносини із США зіпсувалися через президентські вибори 2006 року, під час яких Лукашенко жорстоко розганяв протестні акції і на більш ніж два роки ув’язнив одного зі своїх суперників Олександра Козуліна (колишнього ректора Білоруського державного університету). Після зустрічі з його дочкою тодішній президент США Джордж Буш запровадив у 2007 році проти Білорусі болісні економічні санкції (в тому числі проти найбільшого нафтового концерну «Белнафтохім»). Через рік Лукашенко помилував Казуліна, але Вашингтон дотепер ще не скасував санкції, а лише у 2017 році призупинив їхню дію. З цієї причини білоруська влада втрачала сотні мільйонів доларів щорічно.

Запроваджені Бушем персональні санкції постійно продовжує президент Сполучених Штатів Дональд Трамп. Лукашенко та його старший син Віктор все ще є персонами нон-грата в США. До списку також входять восьмеро колишніх і нинішніх соратників президента Білорусі.

Мінськ

Мінськ

Читайте також: «Поляки приїздять у Білорусь лікуватися»

Наразі Лукашенко більше зацікавлений у нормалізації відносин із США. Ключем до розуміння ситуації може бути конфлікт з Москвою, який триває понад місяць. Путін вимагає «глибшої інтеграції» в обмін на фінансову підтримку Білорусі. У вівторок під час конференції у Мінську Лукашенко навіть визнав, що потепління відносин між Білоруссю і Заходом «викликає в Москві алергію і навіть істерію». «В умовах триваючої війни між Росією та США політика Лукашенка щодо Вашингтона трактується як зрада, — говорить російський політолог Сєргєй Марков, — Таким чином Мінськ намагається шантажувати Москву».

Be the first to comment on "Мінськ фліртує з Америкою"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**