Москва та Бухарест борються за Молдову

Мітинг уніоністівМітинг уніоністів

Поглиблюються внутрішні поділи в Молдові: зростає соціальна підтримка проросійської Партії соціалістів, і водночас понад сто органів місцевого самоврядування закликають до об’єднання з Румунією.

Читайте також: «Як діє безвізовий режим: приклад Молдови»

З моменту проголошення незалежності Молдови від СССР ідея об’єднання з Румунією була підтримана значною частиною суспільства. Опитування минулого року показують, що у випадку плебісциту об’єднання підтримали б понад 20% молдаван. Проромунські сили поки що не відігравали значної ролі на політичній арені, але ніколи раніше вони не були такими активними, як зараз. Причиною є наближення 100-річчя приєднання Бессарабії до Румунії.

У 1917 році Молдавська Демократична Республіка проголосила свою незалежність, але більшовики організували переворот, в результаті чого в 1918 році (на прохання молдавської влади) до республіки увійшла румунська армія. Після підписання пакту Молотова-Ріббентропа совєтська армія окупувала Бессарабію, а згодом було проголошено про створення Молдавської ССР.

Прорумунські організації прогнозують, що 25 березня, з нагоди річниці об’єднання, на вулиці Кишинева вийдуть щонайменше 100 тис. осіб. Але це ще не все. Влада 108 молдавських сіл підписала декларацію «про воз’єднання з матір’ю-Румунією». Це не обіцяє нічого хорошого для влади в Кишиневі, яка 26 років бореться з проросійським сепаратизмом в Придністров’ї.

Кишинів

Кишинів

Читайте також: «Проросійські сили готують змову проти Молдови — прем’єр»

«Уряд не задоволений цим ювілеєм. Він не хоче вживати жорстких заходів, щоб не провокувати прорумунську частину суспільства. Офіційно влада в Бухаресті стверджує, що не має з цим нічого спільного, але негласно підтримує прорумунських активістів, — говорить молдавський політолог Корнел Чуря з Інституту розвитку та соціальних ініціатив Viitorul. — На відміну від уряду проросійський президент Ігор Додон і його Партія соціалістів вимагають змін у кримінальному кодексі та переслідування прихильників об’єднання з Румунією».

Аналітики в Кишиневі говорять, що правляча коаліція в боротьбі проти соціалістів розраховує на підтримку прорумунських сил. Січневе опитування Асоціації соціологів та демографів Молдови показує, що якби парламентські вибори відбулися найближчим часом, Партія соціалістів виграла б, отримавши 35,3% голосів. Тільки 7,4% проголосували б за правлячу Демократичну партію. Щоб сформувати уряд більшості, проєвропейські партії повинні об’єднатись — навіть з комуністами. Усе буде залежати від п’ятої частини виборців, яка ще не визначилася. І саме за ці голоси точитиметься боротьба. Президент Додон каже, що це будуть «найважливіші вибори в історії країни». Вони будуть проходити наприкінці цього або початку наступного року.

Молдова

Молдова

«Якщо соціалісти виграють, зовнішня політика Молдови, яка дотепер була спрямована на інтеграцію з ЄС, може істотно змінитися і піти в напрямку Росії. Зростаюча підтримка соціалістів є результатом політичних потрясінь, яких в останні роки зазнала Молдова», — каже Чуря.

Читайте також: «Молдова може стати новою гарячою точкою, — генсек Ради Європи»

За останні п’ять років в Молдові змінилося сім прем’єр-міністрів, а з банківської системи було вкрадено один мільярд доларів США. У 2016 році колишній прем’єр-міністр Влад Філат був засуджений до дев’яти років ув’язнення. У 2009 році він був обличчям проєвропейських сил, які перемогли комуністів, що правили у Молдові протягом десяти років.

Be the first to comment on "Москва та Бухарест борються за Молдову"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**