Москва вимагає від Мінська більшої інтеграції в рамках Союзної держави

МінськМінськ

«Ми перебуваємо на фронті. Якщо ми не виживемо в найближчі роки — ми впадемо. А це означає, що нам доведеться входити до складу іншої держави або об нас будуть витирати ноги», — заявив Лукашенко через кілька днів після переговорів з Путіним.

Читайте також: «Поляки приїздять у Білорусь лікуватися»

Політики зустрілися в Мінську в другій половині червня з нагоди ювілею Союзної держави Білорусі та Росії. Незабаром на запрошення Путіна Лукашенко має прибути до Сочі, де, як стверджують російські джерела, відбудеться «складна розмова». Офіційні джерела повідомляють, що президент Росії «хоче детально обговорити співпрацю Білорусі та Росії». Все вказує на те, що у найближчому майбутньому на двосторонні відносини чекають серйозні зміни.

Аналітики, тісно пов’язані з Кремлем, передали деталі мінської наради, про які не повідомили журналісти. «Лукашенко говорив про економічні проблеми. Він попросив Росію частково сплатити зовнішній борг Білорусі. Путін сказав, що все можна вирішити, якщо будуть зроблені конкретні кроки в напрямку подальшої інтеграції в рамках Союзної держави і Білорусь підтримає ці кроки», — говорить, посилаючись на інформовані джерела, професор Андрєй Суздальцев з престижної Московської Вищої школи економіки. Він входить до складу ради експертів у справах СНГ, яка працює при Раді Федерації і стверджує, що в Сочі Путін хоче почути бачення Лукашенка подальшої інтеграції.

«Інакше, без економічної допомоги Росії, державність Білорусі не має шансів на виживання», — говорить він.

Про той факт, що відносини між Москвою та Мінськом будуть «більш прагматичними», пише впливова російська «Нєзавісімая газєта». Видання нагадує, що в останні роки Росія значно скоротила постачання нафти до Білорусі, що суттєво вплинуло на місцеву економіку. Протягом багатьох років обробка дешевої російської нафти та продаж палива на Захід було одним з головних доходів країни.

Александр Лукашенко

Александр Лукашенко

Союзна держава народилася в Кремлі у квітні 1997 року, коли тодішній президент Росії Борис Єльцин та Александр Лукашенко підписали її статут. Російські та білоруські аналітики вважають, що Лукашенко підписав документ, сподіваючись, що після відходу важко хворого російського лідера займе його місце. Тоді президент Білорусі підписався, серед іншого, під постулатами запровадження загальних державних символів, єдиної валюти, єдиної правової системи, спільного парламенту та уряду. Це означало б, що Росія повністю поглинає Білорусь. Інтеграція зупинилася, коли у Кремлі з’явився Путін.

Читайте також: «У Білорусі блокують доступ до останнього незалежного інтернет-порталу»

«Союзна держава буде мати продовження. У Москві не говорять про це голосно, але робота триває. Однак я не можу повідомити будь-яких подробиць. Лукашенко є складним співрозмовником, блокує багато речей, — каже Алєесєй Мухін, глава московського Центру політичної інформації, який працює, в тому числі, на доручення Кремля. — Колись в Україні все почалося з прославляння Бандери і Шухевича. Аналогічні симптоми цієї хвороби ми бачимо в даний час у Білорусі. Там ослабла державна система, і через це націоналісти почали шукати національну свідомість».

Це означає, що попри слабкість білоруського національного руху, у Москві до нього ставляться серйозно та остерігаються повторення в Білорусі українських сценаріїв, які могли б завадити її остаточному перетворенню на російську колонію.

На тлі спекуляцій з приводу білорусько-російських відносин стало символічним закінчення терміну роботи довгорічного посла Росії в Мінську Алєксандра Сурікова, який незабаром повернеться до своєї країни. Кілька днів тому він запропонував Білорусі пустити російських прикордонників на кордон з країнами ЄС. За його словами, це допоможе вирішити проблему реекспорту «заборонених товарів» до Росії, в чому Москва протягом багатьох років обвинувачує Мінськ. Він також запропонував Білорусі продати Росії свою газову систему Росії, щоби білоруси купували газ за цінами як з російського боку кордону. Це означало б монополію «Газпрому», тому що раніше Лукашенко продавав російській компанії всі газопроводи Білорусі.

Павло Усов

Павло Усов

Місце старого посла займе пов’язаний зі спецслужбами Міхаіл Бабич, якого російські ЗМІ часто називають підручним Путіна для вирішення спеціальних завдань. За дорученням Кремля він очолював уряд у Чечні у 2002-2003 роках, а пізніше, як член Ради Безпеки, гаряче підтримав анексію Криму. Він мав бути послом в Україні, але українська влада відхилила його кандидатуру.

Читайте також: «У Білорусі заявили про затримання «бойовиків» «Азова» та УНА-УНСО»

«У Мінську він буде форсувати створення постійної російської військової бази в Білорусі, що Лукашенко заблокував у 2015 році. Росіяни не відмовились від цієї ідеї, — говорить білоруський політолог Павло Усов. — Росія робить все, щоб максимально узалежнити від себе Білорусь, позбавити її будь-якої можливості маневру».

Be the first to comment on "Москва вимагає від Мінська більшої інтеграції в рамках Союзної держави"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**