МВФ: Польща стає багатшою за Португалію

Прапор ПольщіПрапор Польщі

Цього року Польща стане багатшою за Португалію, — стверджує МВФ. Такими є тенденції економічного розвитку Центральної Європи.

Читайте також: «Українці в Португалії»

Різниця все ще мінімальна: у 2019 році дохід на душу населення, враховуючи реальну купівельну спроможність національних валют, у Польщі досягне 33,472 доларів США, що на 63 долари більше, ніж у Португалії. Однак це лише початок процесу встановлення ножиць, які через кілька років повинні привести до дуже серйозної різниці у рівні життя між двома країнами.

Економічні результати Варшави та Лісабона були непропорційними протягом багатьох років. Минулого року португальська економіка досягла найкращого результату за 17 років. Але навіть тоді у Португалії було лише 2,1% збільшення, порівняно з 5,1% у Польщі. Цього року кон’юнктура в Португалії буде слабшою.

З економічної кризи 2011-2014 років португальці вийшли з величезним (120% ВВП) боргом, найбільшим у ЄС, за винятком Греції та Італії. Лівий уряд Антоніо Коста, який має більшість у парламенті завдяки підтримці комуністів, зумів відновити економічне зростання, але, перш за все, відмовився від непопулярної політики затискання поясів, яку проводили консервативні попередники. Португальському урядові вдалося істотно скоротити дефіцит бюджету, але значною мірою за рахунок зменшення державних витрат. Це не віщує нічого доброго на майбутнє.

Старовинна вулиця Лісабона

Старовинна вулиця Лісабона

Словаччина, Словенія та Чехія в рейтингу багатства випереджають Польщу, хоча темпи їхнього розвитку дещо нижчі.

Читайте також: «Польські спецслужби знешкодили «гібридну підривну мережу», яка діяла проти України»

Парадоксально, але Польщі буде набагато простіше наздогнати Італію. Щоправда, цього року в цій третій за величиною економіці єврозони дохід на душу населення складе 40 737 доларів, що на 7,265 тисяч доларів більше, ніж у Польщі. Але ця різниця дуже швидко зникне. За даними МВФ, ще дев’ять років тому, у 2010 році, вона була майже вдвічі більшою (13 684 тис. доларів).

Згідно з даними МВФ, завдяки динамізму центральноєвропейських економік та проблем на Апеннінському півострові, Чехія вже знаходиться на крок до випередження Італії з точки зору багатства, а Іспанія, яка зробила це в 2017 році, вже випередила Рим майже на тисячу доларів.

Наприкінці минулого року Італія стала єдиною країною ЄС, яка зазнала рецесії і зовсім не впевнена, що зможе вийти з неї у першій половині цього року. Щоб знову встати на ноги, Італії знадобиться «шокова терапія»: радикальне скорочення державних витрат і зниження податків для підприємств, реформа правосуддя, лібералізація ринку праці. Проте нинішній італійський уряд не піде на такі кроки.

Італія, на відміну від Америки та більшості країн ЄС, не боїться стати залежною від Пекіна і хоче приєднатися до ініціативи «Новий шовковий шлях».

Марк Рютте

Марк Рютте

Через 30 років після падіння комунізму та 15 років після великого розширення ЄС за рахунок восьми східноєвропейських країн (а також Кіпру та Мальти), розрив у багатстві, що відокремлює Східну Європу від Західної, дедалі більше перетворюється на поляризацію доходів між бідним Півднем і багатою Північчю. Крім Мальти та Кіпру, в цю схему не вкладається лише Іспанія, де керує  консервативний прем’єр-міністр Маріано Рахой.

Читайте також: «У Польщі процвітає торгівля вугіллям з окупованої частини Донбасу»

Новий розподіл можна побачити не тільки в статистиці, а й у самих альянсах у Брюсселі. За ініціативи прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте, минулого року була утворена «Нова Ганза» (Ганзейська унія Нового часу), яка є групою з восьми скандинавських і балтійських країн, котрі виступають проти фінансових вливань у бідні країни ЄС в рамках спільного бюджету. Естонія та Латвія, які поспішили з введенням євро та мусили брати участь в програмах допомоги для багатших від них Греції та Португалії, не хочуть повторювати цей досвід.

Be the first to comment on "МВФ: Польща стає багатшою за Португалію"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**