Македонія запропонувала вирішити тривалу суперечку з Грецією щодо своєї назви

Пам’ятник Олександру Македонському в Скоп’єПам’ятник Олександру Македонському в Скоп’є

Після чверті століття нескінченних суперечок з Афінами, які завадили Македонії вступити в НАТО і Європейський Союз, тепер ця країна показує готовність вирішити суперечку з сусідом через свою назву.

Читайте також: «Геополітичний вимір сучасних Балкан»

Скоп’є і Афіни не можуть дійти згоди з даного питання від 1991 року, коли Македонія проголосила незалежність від Югославії. Ця суперечка дуже зіпсувала відносини між сусідами.

Афіни заперечують право сусідньої країни використовувати її назву, тому що це нібито може означати територіальні претензії до грецького регіону на півночі, який називається так само.

Тому ця маленька держава змушена використовувати тимчасову назву: Колишня Югославська Республіка Македонія (англ. The Former Yugoslav Republic of Macedonia, FYROM). Під цією назвою Македонію було прийнято до Організації Об’єднаних Націй.

Скоп’є давно стверджує, що це лише тимчасова назва, але в червні 2017 року новий прем’єр-міністр Зоран Заєв дав ясно зрозуміти, що він готовий пом’якшити позицію, зайняту його попередниками.

«З назвою FYROM ми можемо стати членом НАТО», — сказав З. Заєв під час візиту до штаб-квартири Північноатлантичного альянсу в Брюсселі.

НАТО і член ЄС Греція досі блокували зусилля Македонії вступити в цей блок. Тепер досягнуто домовленість про проведення двосторонніх зустрічей, під час яких буде зроблено спробу вирішити давню суперечку.

У 1992 році мільйон греків — близько однієї десятої частини населення цієї країни — пройшли по вулицям найбільшого міста грецької області Македонії — Салоніки — на знак протесту проти права сусідів використовувати цю назву.

Зоран Заєв

Зоран Заєв

Напруженість знову зросла в 2006 році, коли аеропорт в Скоп’є одержав назву імені Олександра Великого (Олександра Македонського). Масла у вогонь македонська влада піділляла в 2011 році, коли в столиці Македонії було відкрито пам’ятник цьому відомому правителю верхи на коні.

Читайте також: «Штурм парламенту Македонії: постраждали більше сотні людей»

Пам’ятник у центрі Скоп’є через міжнародний тиск був офіційно названий «Воїн на коні», але це нікого не ввело в оману, особливо з огляду на те, що через рік за розпорядженням македонського уряду було встановлено гігантську статую батька Олександра Македонського — Філіпа II.

Ця тема залишається вкрай чутливою в обох країнах.

Грецький міністр у справах міграції Янніс Музалас минулого року зіштовхнувся з вимогами піти відставку після того, як в одному з телевізійних інтерв’ю на тему міграційної кризи в сусідній державі назвав її Македонія, а не FYROM. Я. Музалас кинувся вибачатися «за цю помилку, яка не відображає мою позицію і мої переконання в питанні FYROM».

У вівторок грецька жіноча гандбольна команда зазнала покарання на Європейському чемпіонаті після того, як відмовилась грати в Скоп’є зі збірною Македонії, гравці якої були одягнені в футболки з цією назвою.

Прем’єр-міністр Македонії Зоран Заєв, який вирішив закінчити цей конфлікт, провів телефонну розмову з грецьким главою уряду Алексисом Ципрасом.

Міністр закордонних справ Македонії Нікола Дімітров в середині червня відвідав Афіни, а грецький міністр закордонних справ Нікос Котзіас пізніше в цьому місяці прибуде з візитом у Скоп’є.

«Ми повинні знайти рішення, щоб розблокувати інтеграцію в НАТО і ЄС», — сказав один з керівників правлячого Соціал-демократичного союзу Македонії (SDSM).

Чиновник попередив, що в Македонії необхідно знайти політичний консенсус з цього питання, а також забезпечити суспільну підтримку в результаті референдуму.

Багато македонців виступають проти зміни назви країни, але чимало з них визнають, що хочуть бачити остаточне вирішення затяжної суперечки з сусідом.

Салоніки

Салоніки

«Ми — македонці, ми не можемо назвати себе по-іншому», — говорить 47-річна стоматолог з Скоп’є Міряна Йовановска. Проте вона додала, що допускає, якщо до назви Македонія ще буде щось додано.

Серед можливих варіантів згадують такі назви, як Північна Македонія, Нова Македонія і навіть Вардар — так називається найдовша річки в країні.

На даний час уряд Греції не представив жодних пропозицій і розкриє свої карти тільки тоді, коли відновляться переговори.

Після того, як Афіни і Скоп’є досягнуть угоди ймовірно, що Македонія приєднається до НАТО, але не до ЄС через те, що останній заморозив процес свого розширення принаймні до 2020 року.

«Найважливіше питання — яка ціна питання приєднання до НАТО?», — говорить професор права зі Скоп’є Тоні Дескоскі.

Читайте також: «Президент Македонії: ми врятували Європу від навали джихадистів»

1 Comment on "Македонія запропонувала вирішити тривалу суперечку з Грецією щодо своєї назви"

  1. Никогда не сдавайся…

Leave a comment

Your email address will not be published.

**