Китай: Штучний інтелект на службі нагляду за громадянами

м. Шанхайм. Шанхай

Пекін хоче, щоб до 2030 року Китай став світовим лідером у галузі штучного інтелекту, який, серед іншого, використовуватиметься поліцією для боротьби зі злочинністю. Проте розвиток інтелектуальних систем нагляду викликає занепокоєння правозахисників.

Читайте також: «США: Китай недостатньо робить для стримування Північної Кореї»

Китай бере дедалі більшу участь у глобальних перегонах у галузі техніки штучного інтелекту, а китайські компанії інвестують мільярди доларів у відповідні дослідження. Штучний інтелект може допомогти лікарям швидше і точніше діагностувати пацієнтів, але також може застосовуватися авторитарною китайською владою для відстеження дисидентів та інших незручних людей, говорять коментатори.

Китайський уряд використовує штучний інтелект і величезні обсяги даних, щоб ще більше контролювати громадян. Штучний інтелект вже широко використовується китайською поліцією і допомагає, наприклад, у швидкому аналізі зображень з 170 мільйонів загальнонаціональних камер контролю.

У цьому нещодавно переконався кореспондент Бі-Бі-Сі Джон Судворт, який в межах експерименту намагався сховатися в натовпі в провінції Гуйян у західному Китаї. Його пошук зайняв у поліції лише сім хвилин.

«У випадку з простими людьми ми використовуємо їхні дані лише тоді, коли їм потрібна наша допомога, — сказала китайська поліціянтка у коментарі BBC. «Якщо ви не маєте, що приховувати, то вам немає чого боятися», — прокоментував вищенаведений експеримент Судворт, і ця фраза була взята на озброєння державними китайськими ЗМІ.

У вересні державне агентство «Сіньхуа» писало про трьохрічного хлопчика, якого викрав незнайомець у місті Шеньчжень на півдні Китаю. Оснащена штучним інтелектом система аналізу зображень з міських камер спостереження швидко знайшла злочинця і дозволила поліцейським звільнити викраденого.

«Пошук безвісти зниклої дитини в 10-мільйонному місті років міг зайняти дуже багато часу, але технологія штучного інтелекту може зробити це лише за дві секунди», — пише китайська агенція.

Читайте також: «Пентагон: Росія і Китай розробляють можливості атакувати США з космосу»

iFlyTek

iFlyTek

Однак, на думку правозахисників, такі технічні можливості можуть бути небезпечними, якщо взяти до уваги жорстокість китайської влади проти усіх форм опозиції. Правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) називає розвиток таких систем в Китаї «прагненням революціонізувати нагляд» за громадянами. Найближчим часом Китай планує встановити ще 400 мільйонів камер.

HRW вказує на відсутність ефективного захисту приватних даних у Китаї. Викликає тривогу той факт, що деякі системи спрямовано на виявлення не тільки злочинців, а й тих, кого влада вважає незручними, наприклад соціальних або політичних активістів, представників меншин і колишніх наркоманів.

«Успіхів в області штучного інтелекту досягла, наприклад, китайська компанія iFlyTek, її системи розпізнавання голосу наступного року встановлять у виготовлених в Китаї автомобілях марки Volkswagen», — повідомила газета New York Times. Та ж компанія допомагає владі створити велику базу даних голосів китайських громадян на основі їхніх телефонних дзвінків.

Згідно з американським щотижневим журналом Time, це збагатить наявну біометричну базу даних, доступну китайським службам, яка вже містить зразки ДНК близько 40 мільйонів людей.

Технологічні компанії та поліція також розробляють систему, яка заснована на аналізі зображень з мільйонів моніторів, що дозволить передбачити правопорушення, перш ніж вони відбудуться.

Ще одним застосуванням таких систем є так звана повторна ідентифікація, тобто виявлення та відстеження людей, навіть коли вони з’являються в різних місцях, щоразу одягаються по-різному або приховують обличчя.

HRW попереджає, що Китай намагається експортувати свою модель спостереження в інші країни. Китайські системи моніторингу, серед іншого, експортуються до Бразилії, Еквадору, Кенії та Великої Британії, — пише HRW.

Human Rights Watch

Human Rights Watch

«Якщо міжнародне співтовариство не занепокоєне орвелівськими зусиллями китайського уряду, то воно мусить турбуватися про його наміри експортувати такий підхід. На карту поставлено не лише свободу людей в Китаї, але і свободу людей у всьому світі», — говорить організація.

Читайте також: «Китай обіцяє не застосовувати силу в суперечці з Філіппінами»

З іншого боку, китайці купують технологічні компанії на Заході. У липні цього року Німеччина була першою країною ЄС, яка посилить своє законодавство, щоб забезпечити збереження основних технологій (включаючи використання штучного інтелекту) в німецьких руках. Положення про заборону продажу високих технологій певним країнам також діють у США.

Be the first to comment on "Китай: Штучний інтелект на службі нагляду за громадянами"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**