Згідно з останнім дослідженням, Гольфстрім є найслабшим за останні 1600 років

ГольфстрімГольфстрім

Подальше ослаблення системи течій в Атлантичному океані може зашкодити клімату Землі. Проте поки що немає підстав для того, щоб непокоїтися через можливе настання нового льодовикового періоду.

Читайте також: «Світовий банк: Кліматичні зміни змусять до міграції 143 млн осіб»

Два нових дослідження виявили, що система течій в Атлантичному океані є надзвичайно слабкою  і це може мати серйозні наслідки для глобального клімату.

Атлантична меридіональна циркуляція (Atlantic meridional overturning circulation; AMOC), також відома як Гольфстрім переносить теплі води з Атлантики до Арктики, що впливає на відносно м’який клімат Західної Європи.

У північній частині Атлантики ця поверхнева вода охолоджується і опускається до дна океану, де інша течія переносить її на південь до Антарктиди, потім вона повертається назад до Гольфстріму і починає цикл знову.

Проте команда дослідників з Університетського коледжу Лондона (University College London; UCL) та Океанографічного інституту Вудса Хоула (Woods Hole Oceanographic Institution; WHOI) навела докази, що Гольфстрім наразі є найслабшим за останні 1600 років.

Ще одне дослідження вчених з Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат (Potsdam Institute for Climate Impact Research; PIK), яке використовувало дані кліматичного моделювання та дані про температуру поверхні моря за різні роки, виявило, що Гольфстрім швидко послаблюється з 1950 року внаслідок підвищення температури, що пов’язано із глобальним потеплінням.

Університетський коледж Лондона

Університетський коледж Лондона

Обидва дослідження, які опубліковані сьогодні у виданні Nature, свідчать, що Гольфстрім за останні 150 років послабився щонайменше на 15%–20%.

Вчені вивчали зміни протягом десятиліть, в основному завдяки використанню комп’ютерних моделей, які передбачали сповільнення циркуляції в результаті глобального потепління.

Читайте також: «Спека в Європі — дуже виразний сигнал щодо кліматичних змін»

Проте нові дослідження представляють найбільш переконливі докази того, що Гольфстрім слабшає. Девід Торналлі, один із провідних дослідників, зазначив, що результати допоможуть ученим зрозуміти довгостроковий контекст змін.

Левке Цезар, доктор філософії та дослідник кліматичних змін, заявляє, що результати підтверджують те, що вчені вже припускали.

«Кліматичні моделі передбачають, що течії в Атлантиці сповільнилися через глобальне потепління, — сказав він DW. — З середини ХХ століття ми спостерігали сповільнення течії приблизно на 15%».

Якщо Гольфстрім продовжуватиме слабшати, погодні умови можуть змінитися в Сполучених Штатах та Європі і навіть частково в Африці.

Гольфстрім несе відповідальність за потепління в північно-західній Європі. У подальшому можна очікувати зміну тропічних дощових поясів або посилення зимових штормів у північній Атлантиці. Це також може призвести до більш швидкого підняття рівня моря вздовж східного узбережжя Сполучених Штатів.

Океанографічний інститут Вудса Хоула

Океанографічний інститут Вудса Хоула

Вчені вважають, що через Гольфстрім Землі не обов’язково загрожує новий Льодовиковий період. Однак гірший сценарій може призвести до повного зникнення Гольфстріму.

Читайте також: «Зміна клімату може спровокувати чергове Велике переселення народів»

«Останнє дослідження Міжурядової експертизи з питань зміни клімату говорить про те, що є 5%-10% шансів, що Гольфстрім зникне до 2100 року, — сказав Торналлі. — Саме тому ми вкладаємо гроші в моніторинг цієї системи. Хоча це малоймовірно, але якщо воно відбудеться, то матиме дуже серйозні наслідки».

Be the first to comment on "Згідно з останнім дослідженням, Гольфстрім є найслабшим за останні 1600 років"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**