Естонія та Росія обмінялися шпигунами

На кордоні ЕстоніїНа кордоні Естонії

Естонія та Росія обмінялися двома чоловіками в прикордонній естонській місцевості Койдула. Вони були засуджені в цих країнах за шпигунство.

Читайте також: «В Естонії стартували масштабні навчання НАТО»

Мешканець Естонії Артем Зінченко був затриманий естонськими спецслужбами 9 січня минулого року. У 2009 році, у віці 22 років, він був завербований російським ГРУ. Під час вербовки йому нагадали, що його дід і батько служили в Червоній армії, а прадід під час Другої світової війни служив в совєтській контррозвідці «Смєрш».

Артем Зінченко завжди із захопленням згадував свого прадіда, тому прихильно сприйняв пропозицію шпигувати проти Естонії на користь РФ, — пише портал Buzzfeed.

Чоловік у 2016 році був засуджений до п’яти років ув’язнення за шпигунство проти Естонії та її союзників по НАТО. Проте йому поталанило залишити в’язницю раніше, ніж очікувалося — в рамках обміну в’язнів між Естонією та Росією.

У країні, яка давно є метою російського шпіонажу, Зінченко був десятим засудженим шпигуном за дев’ять років. Його приклад показує, що російська військова розвідка намагається використовувати колишніх совєтських військовослужбовців, які досі живуть в сусідніх з РФ країнах колишнього СССР, і це їй в багатьох випадках вдається.

Таллінн

Таллінн

Такі дії не є нічим новим, нагадує заступник голови Естонської контррозвідки КАПО, Александер Тоотс. «Росіяни часто знаходять молодих людей, якими можна легко маніпулювати, використовуючи родинні зв’язки або загальне бачення шпигунства, як у легендарному совєтському фільмі зі Штірліцом», — пояснює він порталові Buzzfeed.

Читайте також: «Вперше за 25 років в Естонії збільшилося населення»

На Артема Зінченка був поміняний естонець Райво Сусі, засуджений в Росії до 12 років позбавлення волі за шпигунство.

Естонські спецслужби повідомили, що «Естонія передала Росії шпигуна, який вчинив злочин, а естонський бізнесмен зможе повернутися до своїх близьких після тривалого затримання в Росії».

Суд у Москві засудив Сусі до позбавлення волі у грудні. Естонець був затриманий 10 лютого 2016 року в аеропорту Москви «Шереметьєво», коли після прибуття з Таллінна збирався летіти до Таджикистану. Російський суд видав ордер на його арешт і відмовився звільнити під заставу.

Справа Сусі вважалася дуже таємною і суд проводився за закритими дверима.

Емблема НАТО

Емблема НАТО

Адвокат естонця Аркадій Толпєгін повідомив, що обвинувальний висновок стосується діяльності Сусі в 2004-2007 роках. Сусі не визнав себе винним у шпигунстві та стверджував, що став заручником поганих відносин між Естонією та Росією.

Компанії Сусі займалися посередництвом у продажу російських навчальних літаків на Захід, а також ремонтом цих машин. Одна з його компаній, OU Muskat, була посередником у торгівлі зброєю та амуніцією, — заявив незалежний російський телеканал «Дождь».

Читайте також: «Естонія висилає двох російських дипломатів»

Його клієнти були мільйонерами з аероклубів Росії, Великої Британії, США та Західної Європи. За даними російських ЗМІ, Сусі в 1994 році «перегнав на Захід ескадрилью винищувачів, якої було досить, щоб оновити всю естонську авіацію».

Be the first to comment on "Естонія та Росія обмінялися шпигунами"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**