Для розшифровки написів в середньовічних українських храмах використовується штучний інтелект

Софійський соборСофійський собор

Як повідомляє веб-сайт iflscience.com, в Україні штучний інтелект використовується для розшифровки написів, які відносяться до періоду середньовіччя.

Читайте також: «Вчені розробляють крихітні об’єктиви, які зроблять віртуальну реальність ще більш реальною»

Дослідники з Національного технічного університету України й Школи інформатики та технології Університету Хучжоу використовували методику, яка передбачає застосування машинного навчання для дослідження деяких давніх написів у Софійському соборі в Києві.

Використавши понад 4000 зображень із 34 гліфів, команда навчила нейронну мережу вивчати та розпізнавати літери. Науковці стверджують, що підбір конкретних символів був точним на 99%.

«Дослідники зосереджували основну частину своїх зусиль на глаголиці та кирилиці — двох алфавітах, котрі широко використовувалися в східнослов’янських візуальних текстах», — зазначив Кайл Віггерс для Venture Beat, який вперше опублікував цю інформацію.

«Археологи знайшли гліфи — деякі датуються ХІ століттям — у Софійському соборі в Україні. На сьогоднішній день було виявлено та вивчено близько 7000», — пише він.

Smithsonian зазначив, що в соборі було знайдено 300 фрагментів середньовічного графіті, в яких наводяться деякі думки місцевих жителів того часу. До них належать «надії молодої жінки привабити молодого чоловіка, засудження злодіїв та малюнки котів».

Читайте також: «Вчені стверджують, що знайшли докази існування інших Всесвітів»

Штучний інтелект

Штучний інтелект

Для підготовки алгоритму машинного навчання команда використовувала як свій власний набір даних, так і той, що називається notMNIST та являє собою базу даних шрифтів і гліфів. Редагуючи зображення так, щоб вони були правильним, команда передавала дані до свого алгоритму.

«[Написи це] дуже потужне джерело історичних знань, — зазначають дослідники. — Головна мета цієї статті полягає у застосуванні деяких методів машинного навчання для автоматичного розпізнавання історичних написів, а саме букв, висічених на кам’яних стінах».

Використовуючи цю модель, команда сподівається більше дізнатися про графіті, зокрема, коли вони були створені та їхнє значення. Дослідники також хочуть поділитися базою даних гліфів, котра буде відкрита для загального використання.

Читайте також: «Вчені з’ясували, як працює людський мозок у стані непритомності»

Нині штучний інтелект застосовується під час багатьох досліджень: від реконструкції зображень усередині людського мозку до розкриття таємниць Другої світової війни. Вивчення стародавнього мистецтва, мабуть, є найбільш незвичним його використанням, але тим не менш достатньо цікавою справою.

Be the first to comment on "Для розшифровки написів в середньовічних українських храмах використовується штучний інтелект"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**