Джеймс Маттіс засудив дії російської влади щодо Македонії

Джеймс МаттісДжеймс Маттіс

Міністр оборони США Джеймс Маттіс, перебуваючи в Скоп’є, засудив російську владу за спробу вплинути на громадську думку в Македонії перед запланованим на 30 вересня референдумом про зміну назви держави.

Читайте також: «У випадку війни на Балтиці Росія застосує ядерну зброю»

Угода з Грецією з цього питання, схвалена на референдумі, стане наступним кроком Македонії на шляху до НАТО та ЄС.

У бесіді з групою журналістів, які супроводжували його під час візиту до Македонії, глава Пентагону заявив, що «немає сумнівів», що Москва фінансує проросійські організації в цій країні, які намагаються зірвати референдум.

«Росіяни перекачують гроші і проводять широку кампанію впливу на громадську думка», — підкреслив він та застеріг, що важко визначити ефективність цих зусиль. Як додав Маттіс: «Македонці повинні самі прийняти рішення».

«Представники американської влади та інших країн НАТО безпосередньо представляли свою позицію в засобах масової інформації, а не здійснювали операції за лаштунками і не створювали групи, які б намагалися контролювати ситуацію, — сказав Маттіс. — Ми не хочемо, щоб Росія робила у Македонії те, що вона намагається зробити у багатьох інших країнах».

Під час кількагодинного візиту в Скоп’є шеф Пентагону зустрінеться з прем’єр-міністром Зораном Заєвим, Радмілою Шекеринською та з  противником угоди з Грецією президентом Георге Івановим.

Скоп’є

Скоп’є

Високопоставлений представник Пентагону Лора Купер зазначила, що «перед македонським референдумом Росія використовує дезінформацію та інші методи, здійснює шкідливий вплив для зміни думки македонців». Як приклад цього впливу Москви вона вказала на спроби переконати македонців в тому, що референдум має невелике значення і не є останнім кроком до вступу Македонії в НАТО.

США бояться, що російська дезінформація призведе до низької участі македонців у референдумі та створить враження, що Вашингтон не зацікавлений у цьому регіоні.

Читайте також: «Сенат зробив виняток: у Маттіса є шанс очолити Пентагон»

Тим часом, як нагадують агентства AP та Reuters, США з 1991 року надали Македонії допомогу на загальну суму біля 750 мільйонів доларів. Македонія має в Афганістані контингент, який налічує декілька десятків солдатів в рамках місії з підготовки та консультування під проводом НАТО.

Маттіс став черговим західним політиком і найвищим представником американської адміністрації, який звернувся до македонців із закликом підтримати угоду на референдумі. Раніше до цього закликав, серед інших, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, канцлер Німеччини Ангела Меркель та голова уряду Австрії Себастьян Курц.

Росія виступає проти інтеграції Македонії з ЄС і НАТО. Вона, як пише Associated Press, не хоче розширення НАТО на території, що раніше знаходилися під її впливом. У зв’язку зі спробами підірвати угоду між Афінами та Скоп’є на початку липня Греція вислала двох російських дипломатів.

Греція

Греція

Згідно з червневою угодою між урядами Македонії та Греції влада в Скоп’є погодилася змінити конституційну назву держави на «Республіка Північна Македонія». Греція, яка відмовлялася визнавати назву «Македонія», стверджуючи, що це тягне за собою можливість територіальних претензій до грецької провінції з однойменною назвою, взамін погодилася не блокувати надалі інтеграції країни з ЄС і НАТО.

Читайте також: «Маттіс: США розглядають можливість передачі Україні летальної зброї»

Під час запланованого на 30 вересня референдуму македонці повинні відповісти на питання: «Ви погоджуєтесь з членством в ЄС і НАТО, приймаючи Угоду між Республікою Македонія та Грецькою Республікою?». Голосування є лише консультативним, проте західні дипломати говорять, що відповідь «так», навіть якщо проголосує менше 50%, дасть право на зміну.

Be the first to comment on "Джеймс Маттіс засудив дії російської влади щодо Македонії"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**