Держави ЄС можуть створити спільну армію

G20Саміт

Євросоюз прийме історичне рішення про більш тісну співпрацю в сфері оборони. А заключним етапом може стати створення армії ЄС.

Читайте також: «22 червня Рада ЄС обговорить продовження санкцій проти РФ»

У четвер в Брюсселі розпочинається G20 — саміт лідерів ЕС. Стосовно рішень, запланованих у сфері оборони в кулуарах можна почути такі вислови, як «історичний момент», «поворотний етап», «перехід Рубікону». Учасники саміту мають узгодити так звану постійну структуровану співпрацю у військовій сфері (Permanent structured cooperation, PESCO).  PESCO — це формована Європейським Союзом структура, в рамках якої основний упор робиться на підвищення військового потенціалу, інвестиції у військову сферу, розвиток оборонної промисловості, інновації.

Протягом наступних кількох місяців держави-члени повинні розробити перелік критеріїв входження до PESCO та узгодити всі питання, одне з яких — рівноправність військового співробітництва. Наприклад, як можна зробити паритетною співпрацю між Люксембургом з його майже 500 солдатів і бюджетом біля 400 млн євро та такою країною, як Франція, котра має ядерну зброю?

Дипломати стверджують, що на саміті всі 28 країн ЄС підпишуть документ про тіснішу інтеграцію у військовій сфері. Проте ще не відомо, скільки країн братимуть участь в PESCO.

Амбітна ініціатива співпраці в області оборони вже давно озвучувалася різними європейськими політиками, а для Жана-Клода Юнкера — глави Європейської комісії — вона завжди була пріоритетом. Хоча три роки тому йому закидали відірваність від реальності, згодом, однак, ЄС усвідомив, що загрози реальні, як з боку Росії, так і ісламських терористів.

Франція і Німеччина висунули пропозицію про більш тісне військове співробітництво, її швидко підтримали Іспанія та Італія, а в даний час «за» вже більшість. Тенденції до військової інтеграції посиляться після виходу з ЄС Великої Британії, яка традиційно протистоїть спробам утворення спільної оборони ЄС. До того ж новий президент США Дональд Трамп критично оцінює діяльність Північноатлантичного союзу і він очевидно налаштований на її реформування, що може не одержати підтримки в Брюсселі.

Чи постане армія ЄС?

Чи постане армія ЄС?

Читайте також: «Туреччина поставила ЄС ультиматум щодо безвізового режиму»

В Євросоюзі вже реалізується науково-промислова частина цієї спільної оборонної ініціативи. Загалом за період від 2007-го до 2019 року буде виділено біля 90 мільйонів євро на дослідження в області оборони. До того Брюссель ніколи не використовував спільні кошти для цілей, пов’язаних з військовими справами. Крім того, він планує організувати фонд, який розпочне другий (після стадії дослідження) етап створення нової військової потуги. З цього фонду здійснюватиметься фінансування виготовлення нових зразків зброї. Для даної мети виділятиметься по 250 мільйонів євро на рік в період 2019-2020 рр. Додаткові кошти призначатимуться з бюджету ЄС і після 2020 року.

Армія ЄС вже зараз може брати участь в гуманітарних місіях. Кілька років тому європейські військові взяли, наприклад, відповідальність за забезпечення безпеки в Боснії та Герцоговині. Така політика буде продовжена. Проте, щоб досягти необхідної ефективності потрібна політична воля держав-членів, а також визначення цілей. Зараз же, незважаючи на серйозні загрози, європейські Збройні сили не беруть участі, наприклад, в зміцненні східного флангу ЄС. Основний тягар забезпечення безпеки в регіоні взяли на себе американські війська. Це ставить під сумнів довіру до вищезазначеної ініціативи.

Найвпливовіші країни ЄС — Німеччина та Франція — заявляють, що вони не хочуть «дражнити Росію». Проте справа в тому, що Росію найбільше «дражнить» саме пасивна поведінка держав Європейського Союзу, яка створює в неї ілюзію, що тиск і погрози є ефективними інструментами міжнародної політики.

В рамках зміцнення безпеки ЄС буде створено командний центр, який повинен координувати використання військ, здійснювати підготовку Збройних сил. Перші навчальні операції, як очікується, пройдуть в Малі та Сомалі. Проте в умовах кризи, пов’язаної з контрабандою людей, з хвилею біженців та мігрантів набагато важливіше було б направити військові кораблі для патрулювання Середземномор’я. Навчання в першу чергу мають бути поширені на Збройні сили Лівії, які не можуть впоратися з цим явищем.

Нелегали

Нелегали в Середземному морі

Читайте також: «Кількість прихильників членства Британії в ЄС зростає»

Поки що ЄС не проявляє політичної волі та не намагається приборкати таке явище, як нелегальна міграція, хоча має для цього всі можливості. Натомість Брюссель вдається до погроз щодо східноєвропейських країн, які не бажають приймати в себе мігрантів, котрі перебувають в таборах в Західній Європі. Таким чином, може статися так, що обговорення питань європейської безпеки так і залишаться обговореннями, враховуючи оборонну пасивність Союзу як на східному напрямкові (агресивні дії Москви), так і на південному (навала мігрантів).

Be the first to comment on "Держави ЄС можуть створити спільну армію"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**