Дерева у боротьбі з кліматичними змінами

ЛісиЛіси

Земля здатна прийняти ще майже мільярд гектарів лісів — повідомляють дослідники з Цюріхської політехніки. Доктор Джоанна Ремішевська-Міхалак, однак, підкреслює, що дуже важливо не винищувати старі дерева. «Здоровий ліс дійсно позитивно впливає на навколишнє середовище», — зазначає вона.

Читайте також: «Глобальне потепління веде до зменшення розміру птахів»

Томас Кроутер, вчений з Цюріхського політехнічного університету, вважає, що заліснення майже мільярда гектарів землі може усунути з атмосфери дві третини з 300 гігатонн вуглекислого газу, які люди постачають туди, починаючи з XIX століття і до цього дня.

Дослідники в Цюріху проаналізували майже 80 000 супутникових знімків Європейського космічного агентства. Завдяки цьому вони дійшли висновку, що, з урахуванням сучасних кліматичних умов, Земля може прийняти 4,4 млрд га лісового покриву. На даний час лісовий покрив займає 2,8 млрд га.

Після обрахування територій, де домінують сільське господарство або міста, вони розраховували, в якій частині планети можуть ще рости дерева. Земля здатна прийняти 0,9 млрд га додаткових лісів (площа розміром з США) без втручання в існуючі міські або сільськогосподарські райони, повідомляють дослідники в статті, опублікованій в тижневику Science.

З них майже 1 млрд 229 млн га можуть бути розташовані в тайзі, 217 млн га — в помірному кліматі, 125 млн га — в субтропічному кліматі і 329 млн га — в тропічному кліматі. Крім того, більше половини всієї території, яка потенційно може бути заліснена, знаходиться лише в шести країнах: 151 млн га — в Росії, 103 млн га — в США, 78,8 млн га — в Канаді, 58 млн га — в Австралії, 49,7 млн га — в Бразилії, 40,2 млн га — в Китаї.

Спека, викликана глобальним потеплінням понад 10 разів ставила рекорд в різних частинах Європи

Спека, викликана глобальним потеплінням понад 10 разів ставила рекорд в різних частинах Європи

Ці додаткові дерева можуть поглинати 205 гігатонн вуглекислого газу в найближчі 50-100 років. Для порівняння, кількість вуглекислого газу, що викидалася в світі у 2018 році, склала 37 гігатонн.

Ліси забезпечують багато додаткових переваг, включаючи збільшення біорізноманіття, поліпшення якості води та зменшення ерозії.

Читайте також: «Спека в Європі — дуже виразний сигнал щодо кліматичних змін»

Однак не всі настільки оптимістичні щодо останніх досліджень. Фізик атмосфери Джоанна Ремішевська-Міхалак згадала кілька прогалин і неточностей в аналізі дослідників з Цюріха.

Вона підкреслила, що дерева повинні старіти, щоб вони мали змогу поглинати більшу кількість вуглекислого газу. «Залежно від того, який це ліс, знадобиться від 10 до 100 років. Це дійсно позитивний вплив на навколишнє середовище якщо ліс здоровий і  в самому розквіті», — сказала Ремішевська-Міхалак.

Як вона зазначила, ліс, посаджений людиною, поступається природному лісу, тому що має менше поглинаючих властивостей. Вирішенню проблем також не сприяють поточні кліматичні зміни.

Найкращим рішенням для Ремішевської-Міхалак, на додаток до очевидної посадки дерев, є просто зупинити їх вирубування. Як приклад вона вказала на ситуацію в Бразилії. Амазонські ліси мають важливе значення для клімату, наприклад відчутно впливають на кругообіг води, але площа лісового покриву постійно зменшується.

Глобальне потепління

Глобальне потепління

«Необхідно пам’ятати, що ліси регулюють цикл опадів. Якщо у нас немає дерев, то у нас немає опадів. Найбільш важливі з точки зору глобального клімату тропічні ліси. Тому що вони також мають найвищу здатність поглинання вуглекислого газу», — відмітила вона.

Ремішевська-Міхалак закликала садити дерева і утримуватися від скорочення їх кількості.

Читайте також: «Вчені стверджують, що наступні п’ять років можуть бути значно теплішими за попередні»

«Дерева є природним кондиціонером, вони викликають зниження температури в нашому міському острові тепла. Таким чином, вони є необхідними, але вони не вирішать проблем глобального потепління», — підсумувала вона.

 

 

Be the first to comment on "Дерева у боротьбі з кліматичними змінами"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**