Гренландія розглядає танення льодовиків як можливість отримати незалежність

ГренландіяГренландія

Гренландія шукає способів стати більш незалежною фінансово і позбутися статусу напівавтономної данської території та намагається залучити китайських інвесторів.

Читайте також: «Арктика тане. Починаються змагання за її багатства»

З нагоди конференції 2015 року з клімату, що відбулася в Парижі, від берегів Гренландії до центру Парижа був доставлений величезний шматок льоду і залишений танути, щоб нагадати світовим лідерам про кліматичні зміни. Як не дивно, наприкінці конференції представники Гренландії заявили, що не бажають вносити свій вклад в досягнення угоди.

Льодовики складають 80% усієї території Гренландії. Танення льодовиків уряд острова розглядає як можливість стати фінансово незалежним, а пізніше — і повністю незалежним від Данії.

Найбільший у світі острів, який має 56 тис. населення, серед якого 90% — інуїти, стикається з довгостроковими фінансовими і соціальними проблемами. Дослідження показують, що більша частина населення Гренландії хотіла б повного суверенітету і економічної незалежності, але не за рахунок погіршення свого життя.

Щорічно Данія виділяє цій напівавтономній території приблизно півмільярда євро у вигляді субсидій. Це більше третини щорічного бюджету Гренландії. Біля 90% експорту Гренландії становить риба та інші морепродукти.

Але давайте повернемося до танення льодовиків. У 2015 році 17 фахівців на чолі з кліматичним активістом Джеймсом Хансеном опублікували доповідь, в якій стверджувалося, що льодовики в Гренландії і Антарктиді тануть у 10 разів швидше, ніж це вважалося раніше. У результаті рівень моря підніметься щонайменше на 10 футів протягом наступних 50 років, тобто біля 3 метрів. Проте уряд Гренландії, мабуть, цей звіт не засмутив.

Прем’єр-міністр Гренландії Кім Kiльсен

Прем’єр-міністр Гренландії Кім Kiльсен

Гренландія багата природними ресурсами. За оцінками, острів має одну десяту частину всіх покладів рідкісних металів у світі. Рідкісні метали через танення льоду стануть легко доступними і можуть стати основним джерелом доходу. Такі, як неодим, празеодим, тербій і діспрозій — особливо рідкісні та цінні при розробці нових технологій.

Крім того, через танення льодовиків ростуть туристичні потоки, оскільки туристи хочуть побачити у Гренландії зміни клімату та стати свідками танення льодовиків.

Читайте також: «Гренландія поступово зникає»

Прем’єр-міністр Гренландії Кім Kiльсен, чия лівоцентристська Демократична партія місяць тому перемогла на парламентських виборах, каже, що хоче позбутися данської опіки. Він, як і інші політики, вважає, що для досягнення цієї мети може стати в пригоді туризм й видобуток корисних копалин та рідкісних металів. Деякі партії прагнуть, щоб Гренландія стала абсолютно незалежною у 2021 році.

За даними опитування The Economist, останні кілька років китайські державні компанії інвестують у видобуток рідкісних металів на острові. Експерти говорять, що Гренландія є відкритою для всіх інвесторів, де б вони не були. Тим не менш, Китай є найбільш активним. У січні Пекін публічно оголосив про плани створення «Арктичного шовкового шляху».

Крім того, зближення з Китаєм призводить до збільшення туристичних потоків з КНР до Гренландії.

Арктика

Арктика

Китайські інвестори також планують допомогти розширити аеропорти та іншу інфраструктуру, особливо дороги.

Данська влада докладає всіх зусиль, щоб зближення Гренландії з Китаєм не дратувало важливого союзника — США. У 2009 році парламент Данії ухвалив закон про надання автономії Гренландії, проте Копенгаген все ще займається зовнішніми справами та обороною острова.

Деякі данські політики публічно виступають проти тісних зв’язків Гренландії з Китаєм. Проте джерело Reuters у данському уряді стверджує, що якщо китайські інвестиції продовжуватимуть розширюватися, то Копенгагену доведеться вжити заходів.

Читайте також: «Російські війська активізували диверсійну діяльність у тилу сил АТО»

Фахівці відзначають, що інвестиції з Китаю вже допомагають Гренландії зменшити фінансову залежність від Данії. Проте інші експерти задають риторичне запитання: чи не стане так, що, позбувшись однієї колоніальної залежності, Гренландія потрапить в іншу?

 

Be the first to comment on "Гренландія розглядає танення льодовиків як можливість отримати незалежність"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**