Гренландський льодовик, який найшвидше танув, раптом почав збільшуватись

ГренландіяГренландія

Льодовик Jakobshavn — одна з найшвидше танучих льодових мас у світі — здивував науковців NASA, які спостерігали за ним. Після більш ніж 20 років зменшення він почав раптово зростати. Науковці вважають, що зміна тенденції є тимчасовою.

Читайте також: «Від Антарктиди відколовся айсберг за площею як штат Делавер»

Дослідники виявили, що гренландський льодовик, який найшвидше тане, в 2016 році несподівано почав нарощувати масу, і що його передня частина замість того, щоб рухатися назад, висувається вперед — вбік океану.

Як пише видання «Nature Geoscience», хоча Jakobshavn все ще продовжує втрачати масу, що сприяє підйому рівня світового океану, це відбувається в набагато повільнішому темпі.

Керівник дослідження Ала Хаздендар з лабораторії реактивного руху (JPL) NASA визнає, що вона та її колеги були вражені раптовою зміною у процесах, що відбуваються на льодовику.

«Спочатку ми не могли повірити. Ми припустили, що Jakobshavn поводитиме себе так само, як і протягом останніх 20 років», — говорить дослідниця.

NASA

NASA

Дані місії NASA «Oceans Melting Greenland» (OMG) показали, що протягом трьох років поспіль (з 2016 року) води, які протікали навколо чола льодовика, були прохолоднішими, ніж очікувалося. Їхня температура зараз є найнижчою від середини 1980-х років.

Читайте також: «Більшість гімалайських льодовиків зникнуть до 2100 року»

Вчені вважають, що охолодження океану пов’язане зі змінами Північноатлантичного коливання (NАО). Завдяки цьому метеорологічному явищу кожні 5-20 років Північна Атлантика періодично охолоджується і прогрівається. Останнім часом вона вступила в холодну фазу.

Якщо науковці мають рацію, це означає, що уповільнення танення льодовика Jakobshavn є тимчасовим. Коли NАО знову вступить в теплу фазу, зникнення льодовика, скоріше за все, прискориться.

«Jakobshavn робить тимчасовий перерву. Але в довгостроковій перспективі океани стають теплішими. І з огляду на те, наскільки великий вплив можуть мати океани на льодовики, це погана новина для льодовикового покриву Гренландії», — говорить Джош Вілліс з лабораторії реактивного руху, який працює в місії OMG.

Потепління клімату збільшило ризик танення льодовиків у всьому світі, але існує багато чинників, які можуть пришвидшити або уповільнити це танення. «Наприклад, дуже важливе значення має форма землі під льодовиком. Ми довели, що температура океану може бути так само важливою», — зазначає Хазендар.

«Oceans Melting Greenland»

«Oceans Melting Greenland»

Jakobshavn розташований на західному узбережжі Гренландії. З нього до океану потрапляє біля 7% гренландського льоду. Завдяки своєму розміру та потенціалу для процесу підвищення рівня світового океану, він протягом багатьох років перебуває під спостереженням NASA.

Читайте також: «Льодовики тануть, рівень світового океану піднімається»

Розпад значно прискорився на початку XI століття, коли він втратив льодовиковий шельф. Втрата льоду в 2000-2011 роках призвела до збільшення рівня світового океану на 1 мм.

Be the first to comment on "Гренландський льодовик, який найшвидше танув, раптом почав збільшуватись"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**