Глобальна задуха: в морях і океанах катастрофічно зменшується кількість кисню

Світовий океанСвітовий океан

У океанах і морях по всьому світові зменшується кількість кисню. Райони з небезпечно низьким вмістом кисню протягом останніх 50 років збільшилися до такої площі, як Європейський Союз, — попереджають вчені. Публікація на цю тему з’явилася в Science.

Читайте також: «Через глобальне потепління на 25% поверхні планети може розпочатися постійна посуха»

Вчені відзначають, що зменшенню кисню в океанах та морях сприяє, в основному, діяльність людини. Перш за все, мова йде про надмірні викиди двоокису вуглецю — про підвищення температури на Землі або, іншими словами, глобальне потепління. Другою причиною цього явища є добрива та стічні води, безпрецедентна кількість яких потрапляє до морів річками та стікаючи з полів.

Жителі морів і океанів — риби, ракоподібні, корали, губки та восьминоги — не можуть обійтися без розчиненого кисню. Якщо концентрація кисню в навколишньому середовищі постійно зменшується, ці тварини мусять різко скорочувати витрати енергії, що пов’язане з їх меншим розміром, менш частим розмноженням і меншим діапазоном пошуків їжі. Зрештою, якщо життєдайний газ у воді закінчується, тварини просто задихаються.

Майже половина кисню на всій земній кулі, а також того, яким дихають земні ссавці, походить з океану, де виробляється, наприклад, крохмальними водними рослинами — фітопланктоном — у процесі фотосинтезу.

Science

Science

Читайте також: «Зміна клімату може спровокувати чергове Велике переселення народів»

За останні 50 років з океанів «випарувалося» 2% кисню, який там міститься.

Зменшенню кисню сприяє глобальне потепління. За останні 100 років середня температура океанів зросла на 0,7ᵒ С. А чим тепліша вода, тим менше в ній розчиняються гази.

Проблема нестачі кисню безпосередньо негативно впливає на біологічне різноманіття видів, функціонування морського харчового ланцюга та загальне виробництво біомаси. Останній процес невіддільний від риболовлі. А запаси риби у світовому океані продовжують стрімко зменшуватися.

Зараз вчені зосереджують увагу на створенні нових багатопараметричних датчиків, які дозволять ефективно вивчати процеси, що відбуваються в глибині океану. Завдяки цьому вони зможуть краще зрозуміти зв’язок між окремими явищами. Також необхідне інтенсивне та систематичне спостереження за вмістом кисню у морських водах та вивчення впливу змін на організм.

Зменшенню кисню сприяє глобальне потепління

Зменшенню кисню сприяє глобальне потепління

Читайте також: «Спека в Європі — дуже виразний сигнал щодо кліматичних змін»

Але найголовніше, що можна зробити для уповільнення зменшення кількості кисню в морях та океанах — це скорочення викидів вуглекислого газу, про що наукове співтовариство каже вже понад 20 років. Країнам світу важко взяти на себе відповідні зобов’язання, оскільки це часто означає перебудову економіки. Проте, з огляду на дедалі серйозніші негативні наслідки викидів парникових газів, немає іншого виходу. Використання поновлюваних джерел енергії замість непоновлюваних, безумовно, позитивно впливатиме на вирішення проблеми задухи океанів.

Be the first to comment on "Глобальна задуха: в морях і океанах катастрофічно зменшується кількість кисню"

Leave a comment

Your email address will not be published.

**